Specjalista do spraw odbioru mieszkania deweloperskiego

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę | 797 014 014

W artykule omawiamy kwestie związane z odbiorem. W szczególności kto i jak może pomóc w odbiorze lokalu od dewelopera.

Odbiór techniczny mieszkania – specjalista przydatną asystą

Wydaje się, że odbiór mieszkania to w zasadzie przekazanie kluczy i wystarczy chwila, aby cieszyć się nowym, lśniącym lokalem. Niestety z doświadczenia wiemy, że mieszkania bezusterkowe nie istnieją. Oczywiście oczekujemy, że deweloper wyda nam mieszkanie, które będzie pozbawione wszelkich wad i usterek. Takie oczekiwanie jest słuszne, bo płacimy olbrzymie pieniądze i wszyscy chcemy, aby nasze mieszkanie było w idealnym stanie. Niestety liczba usterek w mieszkaniu w stanie deweloperskim może przyprawiać o ból głowy. Na szczęście ustawa deweloperska daje nam możliwość zobowiązania dewelopera do naprawy wszelkich usterek, pod warunkiem, że usterki te znajdziemy i wpiszemy do protokołu odbioru.

Odbiór techniczny lokalu od dewelopera to czas, w którym nabywca mieszkania sprawdza, czy lokal jest zgodny ze standardem wykończenia, umową deweloperską i rzutami. Zwykle odbiór techniczny ma miejsce mniej więcej pół roku przed podpisaniem umowy przenoszącej własność mieszkania. Deweloper ma obowiązek zawiadomić kupującego o odbiorze technicznym z odpowiednim wyprzedzeniem. Z odbioru sporządza się protokół odbioru, a deweloper jest zobowiązany do naprawy wad i usterek w lokalu. Zdecydowanie łatwiej je zidentyfikować, gdy mamy pomoc specjalisty-inżyniera z zakresu budownictwa.

Cechy dobrego specjalisty od odbioru mieszkania:

 • ma odpowiedni sprzęt,
 • wyuczony zawód i kwalifikacje;
 • jest komunikatywny i nie boi się sporów,
 • dokładny i sumienny;
 • potrafi doradzić i ocenić, czy w grę wchodzą wady ukryte.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

W czasie odbioru technicznego należy sprawdzić ogólny stan lokalu pod kątem zgodności z dokumentacją, którą podpisywaliśmy z deweloperem. Należy zweryfikować zgodność wykończenia lokalu ze standardem wykończenia oraz to, czy lokal jest taki jak na rzutach architektonicznych i projektowych załączonych do umowy. Poza zgodnością z dokumentacją należy zweryfikować ogólny stan lokalu i jego zgodność z normami budowlanymi. Do odbioru technicznego trzeba się przygotować. Najlepiej jeszcze raz przestudiować dokumenty i zabrać ze sobą podstawowy sprzęt (łata, kątownik, miarka, latarka etc.). O czym pamiętać przy odbiorze, piszemy w naszym artykule.

Inżynierowie zatrudniani przez Pewny Lokal specjalizują się w odbiorach technicznych mieszkań.


Kim może być osoba do odbioru mieszkania?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W teorii może być to praktycznie każda osoba upoważniona przez kupującego. W praktyce jednak sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wielu osobom wydawać. Potrzebna jest bowiem do tego specjalistyczna wiedza, doświadczenie, oraz sprzęt. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są usterki oraz niedociągnięcia techniczne, które ma praktycznie każde mieszkanie deweloperskie. Co gorsza, wiele z nich nie jest widocznych na pierwszy rzut oka, a ich samodzielne usunięcie może być kosztowne. Do ich wykrycia potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu budownictwa oraz sprzęt i doświadczenie, które nie każdy ma.

Tabela: Kto może dokonać odbioru mieszkania?

OsobaZaletyWady
Właściciel z rodziną (np. wujkiem)Rozumiesz się z rodziną lepiej niż z obcymi osobami.Nie macie specjalistycznej wiedzy.
Właściciel samNie jest zobligowany zdaniem innych osób.Nie ma specjalistycznej wiedzy.
Właściciel ze specjalistą od odbiorówDokładne sprawdzenie nieruchomości.Koszty związane z zakupem usługi specjalisty.
Specjalista od odbiorów z pełnomocnictwemDokładne sprawdzenie nieruchomości, ale nie pod Twoim okiem. Brak obecności właściciela.
Pełnomocnik prawny (prawnik)Może sprawdzić pod kątem standardu wykończenia z umowy deweloperskiej, ale nie jest w stanie zweryfikować jakości robót.Brak obecności właściciela.


Rozwiązaniem tego problemu może być zlecenie odbioru technicznego mieszkania naszym specjalistom z firmy Pewny Lokal, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu bez trudu wykryją różnego rodzaju usterki techniczne oraz niezgodności standardów z umową deweloperską.

Nie zapominajmy też, że odbiór techniczny mieszkania powinien zakończyć się sporządzeniem stosownego protokołu, zawierającego listę wszystkich wykrytych usterek i niedociągnięć. Na jego podstawie można żądać od dewelopera ich usunięcia w ramach naprawy gwarancyjnej. Nie każdy jednak potrafi wypełnić protokół odbioru. Potrzebne są do tego bowiem po pierwsze odpowiednie uprawnienia techniczne z zakresu budownictwa, po drugie nie każdy wie, jak sporządzić taki protokół. Dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie przeprowadzenia odbioru technicznego naszym inżynierom z firmy Pewny Lokal, gdyż mają oni stosowne uprawnienia oraz wiedzę o protokole odbioru. Warto przy tym pamiętać, że odbiór techniczny to nie to samo, co odebranie kluczy do mieszkania, gdyż są to zupełnie inne kwestie. Odbiór kluczy do mieszkania następuje bowiem po przeprowadzeniu odbioru technicznego.

Fachowiec do odbioru mieszkania

Co do zasady ustawa deweloperska pozwala przyjść na odbiór mieszkania ze specjalistą. Pomoże on znaleźć więcej wad i usterek, niż moglibyśmy zrobić to na własną rękę. Jeżeli kupiłeś mieszkanie od dewelopera, to jego stan najlepiej sprawdzić przy pomocy wykwalifikowanego inżyniera lub inspektora budowlanego. Z pewnością pomoc takiej osoby zapewni maksymalne bezpieczeństwo korzystania z lokalu i pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy i nerwów związanych z wykrytymi w przyszłości wadami.

Specjaliści firmy Pewny Lokal, którzy są inżynierami i inspektorami budowlanymi, zapewniają najwyższą jakość usług. Ich wieloletnie doświadczenie i setki dokonanych odbiorów pozwalają kompleksowo podejść do weryfikacji stanu nieruchomości i znaleźć najbardziej nieoczywiste wady i usterki lokalu przy pomocy specjalnego sprzętu (więcej o narzędziach używanych przez naszych inżynierów piszemy w artykule).

Jak wygląda odbiór? Popularne pytania i odpowiedzi!

Zastanawiasz się, jak długo trwa odbiór mieszkania?  Długość odbioru technicznego mieszkania w praktyce zależy od metrażu – im większa nieruchomość, tym dłuższy odbiór. Z naszego doświadczenia wiemy, że odbiór mieszkania od 40 do 60 metrów kwadratowych zwykle trwa ok. 1,5 godziny. Warto jednak zarezerwować sobie nieco więcej czasu, aby mieć pewność, że z niczym nie będziesz musiał się spieszyć. To ważne, aby ocenę stanu technicznego nieruchomości wykonywać skrupulatnie, rzetelnie i bez pośpiechu. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule.

Jakie dokumenty wziąć na odbiór?

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Na odbiór należy wziąć przede wszystkim standard wykończenia (który stanowi załącznik do prospektu informacyjnego). Dobrze też „wyposażyć się” w rzut projektowy mieszkania lub domu. Tutaj znowu odsyłamy do jednego z naszych artykułów, który szczegółowo omawia tę kwestię.

Z odbioru sporządza się protokół odbioru, a deweloper jest zobowiązany do naprawy wad i usterek w lokalu.

Czy deweloper może nie podpisywać protokołu odbioru?

Zgodnie z ustawą deweloperską, podpisanie protokołu odbioru oznacza jedynie udokumentowanie, że odbiór się odbył, a nie zgodę dewelopera na naprawę wad i usterek ujętych w tym protokole . Deweloper nie może więc odmówić jego podpisania.

Czy podczas odbioru przekazywane są klucze?

Odbiór techniczny nie jest tym samym, co przekazanie kluczy. W teorii, jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, klucze powinny zostać przekazane dopiero w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność. Więcej o tym przeczytasz w naszym artykule.

Ile osób może towarzyszyć nabywcy podczas odbioru mieszkania?

Polskie prawo pozwala nabywcy mieszkania zaprosić na odbiór tyle osób, ile jest mu „potrzebnych” do pomocy przy odbiorze.

Ile czasu ma deweloper na odniesienie się do wyników odbioru?

Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do wad, usterek i niezgodności z dokumentacją wykrytych podczas odbioru.

Ile czasu ma deweloper na naprawę wad i usterek?

Deweloper ma 30 dni (liczonych od dnia odbioru) na naprawę wad, usterek i niezgodności. W świetle ustawy deweloperskiej, w „uzasadnionych przypadkach” naprawienie wad i usterek może zająć deweloperowi więcej czasu.

Ustawa deweloperska pozwala przyjść na odbiór mieszkania ze specjalistą.

Czy na kolejnych odbiorach nabywca może podnosić wady, których nie zauważył na pierwszym odbiorze?

Tak, takie prawo nabywcy wynika z ustawy deweloperskiej i deweloper nie może kwestionować zgłoszonych później usterek/wad. Należy jednak pamiętać, że jeżeli odbiorowi będzie towarzyszyło przekazanie kluczy do mieszkania/domu, nabywca może mieć problemy w udowodnieniu deweloperowi, że dodatkowe wady i usterki nie pojawiły się w czasie, kiedy nieruchomość była już w posiadaniu nabywcy.

Czy części usterek można nie wpisywać do protokołu?

Z doświadczenia wiemy, że deweloperzy czasami namawiają nabywców mieszkań do niewpisywania wad i usterek wykrytych podczas odbioru. Nie należy się godzić na takie prośby (chyba że bardzo ufamy deweloperowi), gdyż bez udokumentowania wad w protokole, nie mamy potem podstawy, żeby domagać się ich naprawy.

Czy podczas odbioru mierzy się metraż mieszkania?

To skomplikowana kwestia. Zwykle przed odbiorem mieszkania, nabywca nie zna jeszcze ostatecznego metrażu nieruchomości. Na odbiór deweloper przynosi tzw. rzut powykonawczy (wykonany przed geodetę), który różni się od rzutu projektowego. Nabywcy mieszkań często są więc „zdziwieni”, że metraż mieszkania różni się od metrażu planowanego w umowie deweloperskiej, jednak w praktyce podważenie pomiarów geodety jest w zasadzie niemożliwe. Więcej na ten temat w naszym artykule.

W czasie odbioru technicznego należy sprawdzić ogólny stan lokalu pod kątem zgodności z dokumentacją, którą podpisywaliśmy z deweloperem.

Jak się ma odbiór techniczny do rękojmi mieszkania?

Rękojmia to rodzaj ustawowej „gwarancji” na „wady fizyczne” mieszkania, które ujawnią się po przeniesieniu posiadania nieruchomości, a więc po wydaniu kluczy. Jeżeli wady i usterki są widoczne już w czasie odbioru, nie można ich potem kwestionować w ramach rękojmi. Przeczytaj o tym szczegółowo w kolejnym artykule.

Co, jeśli deweloper kwestionuje wpisane do protokołu wady i usterki?

Jeżeli nie zapłaciliśmy jeszcze wszystkich rat za mieszkanie na podstawie umowy deweloperskiej, możemy odmówić opłacenia ostatniej raty do momentu naprawy przez dewelopera wad. Z praktyki wiemy, że ten argument często działa na deweloperów. Jeżeli zapłaciliśmy już wszystkie raty, możemy zagrozić deweloperowi odstąpieniem od umowy. Jeżeli trafiliśmy jednak na „hardego” dewelopera, zostaje nam pomoc prawników.

Kiedy jesteśmy chorzy, udajemy się po pomoc do lekarza, kiedy nasz samochód odmawia posłuszeństwa, zwracamy się do mechanika. Kiedy odbieramy mieszkanie, zwróćmy się o pomoc do doświadczonego inżyniera. Mieszkanie to zazwyczaj inwestycja życia i odbieramy je raz. Warto, aby ten moment był pozbawiony stresu. Możemy go uniknąć, zlecając odbiór mieszkania fachowcowi. Oprócz zaoszczędzonego stresu zaoszczędzimy też pieniądze. Czy warto? Odpowiedzmy sobie sami na to pytanie.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
dokumentacja (prospekt informacyjny, umowa deweloperska) jest podstawą do roszczeń związanych z naprawą usterek lub niedociągnięć.
średni czas odbioru mieszkania w metrażu 40 do 60 m kw. to nawet 1,5 godziny.
2
3
w razie usterek, które ujawnią się w przyszłości, chroni Cię prawo do rękojmi.
protokół odbioru to obowiązkowy punkt każdego odbioru mieszkania czy domu!
4
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 733 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka