Specjalista do spraw odbioru mieszkania deweloperskiego

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Odbiór mieszkania na co zwrócić uwagę | 797 014 014

W artykule omawiamy kwestie związane z odbiorem. W szczególności kto i jak może pomóc w odbiorze lokalu od dewelopera.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Odbiór techniczny mieszkania specjalista

Odbiór techniczny lokalu od dewelopera to czas, w którym nabywca mieszkania sprawdza, czy lokal jest zgodny ze standardem wykończenia, umową deweloperską i rzutami. Zwykle odbiór techniczny ma miejsce mniej więcej pół roku przed podpisaniem umowy przenoszącej własność mieszkania. Deweloper ma obowiązek zawiadomić kupującego o odbiorze technicznym z odpowiednim wyprzedzeniem. Z odbioru sporządza się protokół odbioru, a deweloper jest zobowiązany do naprawy wad i usterek w lokalu.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

W czasie odbioru technicznego należy sprawdzić ogólny stan lokalu pod kątem zgodności z dokumentacją, którą podpisywaliśmy z deweloperem. Należy zweryfikować zgodność wykończenia lokalu ze standardem wykończenia oraz to czy lokal jest taki jak na rzutach architektonicznych i projektowych załączonych do umowy. Poza zgodnością z dokumentacją należy zweryfikować ogólny stan lokalu i jego zgodność z normami budowlanymi. Do odbioru technicznego trzeba się przygotować. Najlepiej jeszcze raz przestudiować dokumenty i zabrać ze sobą podstawowy sprzęt (łata, kątownik, miarka, latarka etc.). O czym pamiętać przy odbiorze piszemy w naszym artykule.

Inżynierowie zatrudniani przez Pewny Lokal specjalizują się w odbiorach technicznych mieszkań.

Kto może odebrać mieszkanie? Fachowiec do odbioru mieszkania

Co do zasady ustawa deweloperska pozwala przyjść na odbiór mieszkania ze specjalistą. Pomoże on znaleźć więcej wad i usterek, niż moglibyśmy zrobić to na własną rękę. Jeżeli kupiłeś mieszkanie od dewelopera to jego stan najlepiej sprawdzić przy pomocy wykwalifikowanego inżyniera lub inspektora budowlanego. Z pewnością pomoc takiej osoby zapewni maksymalne bezpieczeństwo korzystania z lokalu i pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy i nerwów związanych z wykrytymi w przyszłości wadami.

Specjaliści firmy Pewny Lokal, którzy są inżynierami i inspektorami budowlanymi, zapewniają najwyższą jakość usług. Ich wieloletnie doświadczenie i setki dokonanych odbiorów pozwalają kompleksowo podejść do weryfikacji stanu nieruchomości i znaleźć najbardziej nieoczywiste wady i usterki lokalu przy pomocy specjalnego sprzętu (więcej o narzędziach używanych przez naszych inżynierów piszemy w artykule).

Więcej o tym, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, zobacz w naszym poradniku mówiącym o tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym.

Jak długo trwa odbiór?

Długość odbioru technicznego mieszkania w praktyce zależy od metrażu – im większa nieruchomość, tym dłuższy odbiór. Z naszego doświadczenia wiemy, że odbiór mieszkania od 40 do 60 metrów kwadratowych zwykle trwa ok. 1,5 godziny. Więcej w naszym artykule.

Jakie dokumenty wziąć na odbiór?

Na odbiór należy wziąć przede wszystkim standard wykończenia (który stanowi załącznik do prospektu informacyjnego). Dobrze też „wyposażyć się” w rzut projektowy mieszkania lub domu. Więcej w naszym artykule.

Z odbioru sporządza się protokół odbioru, a deweloper jest zobowiązany do naprawy wad i usterek w lokalu.

Czy deweloper może nie podpisywać protokołu odbioru?

Zgodnie z ustawą deweloperską, podpisanie protokołu odbioru oznacza jedynie udokumentowanie, że odbiór się odbył, a nie zgodę dewelopera na wady i usterki z protokołu odbioru. Deweloper nie może więc odmówić podpisania protokołu.

Czy podczas odbioru przekazywane są klucze?

Odbiór techniczny nie jest tym samym, co przekazanie kluczy. W teorii, jeżeli umowa deweloperska milczy na ten temat, klucze powinny zostać przekazane dopiero w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność. Więcej w naszym artykule.

Ile osób może towarzyszyć nabywcy podczas odbioru mieszkania?

Polskie prawo pozwala nabywcy mieszkania zaprosić na odbiór tyle osób, ile jest mu „potrzebnych” do pomocy przy odbiorze.

Ile czasu ma deweloper na odniesienie się do wyników odbioru?

Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma 14 dni na odniesienie się do wad, usterek i niezgodności z dokumentacją wykrytych podczas odbioru.

Ile czasu ma deweloper na naprawę wad i usterek?

Deweloper ma 30 dni (liczonych od dnia odbioru) na naprawę wad, usterek i niezgodności. W świetle ustawy deweloperskiej, w „uzasadnionych przypadkach” naprawienie wad i usterek może zająć deweloperowi więcej czasu.

Ustawa deweloperska pozwala przyjść na <a href='/odbior-mieszkania-od-dewelopera'><a href='/odbior-mieszkania'>odbiór mieszkania</a></a> ze specjalistą.

Czy na kolejnych odbiorach nabywca może podnosić wady, których nie zauważył na pierwszym odbiorze?

Tak, takie prawo nabywcy wynika z ustawy deweloperskiej i deweloper nie może kwestionować zgłoszonych później usterek/wad. Należy jednak pamiętać, że jeżeli odbiorowi będzie towarzyszyło przekazanie kluczy do mieszkania/domu, nabywca może mieć problemy w udowodnieniu deweloperowi, że dodatkowe wady i usterki nie pojawiły się w czasie, kiedy nieruchomość była już w posiadaniu nabywcy.

Czy części usterek można nie wpisywać do protokołu?

Z doświadczenia wiemy, że deweloperzy czasami namawiają nabywców mieszkań do niewpisywania wad i usterek wykrytych podczas odbioru. Nie należy się godzić na takie prośby (chyba że bardzo ufamy deweloperowi), gdyż bez udokumentowania wad w protokole, nie mamy potem podstawy, żeby domagać się ich naprawy.

Czy podczas odbioru mierzy się metraż mieszkania?

To skomplikowana kwestia. Zwykle przed odbiorem mieszkania, nabywca nie zna jeszcze ostatecznego metrażu nieruchomości. Na odbiór deweloper przynosi tzw. rzut powykonawczy (wykonany przed geodetę), który różni się od rzutu projektowego. Nabywcy mieszkań często są więc „zdziwieni”, że metraż mieszkania różni się od metrażu planowanego w umowie deweloperskiej, jednak w praktyce podważenie pomiarów geodety jest w zasadzie niemożliwe. Więcej w naszym artykule.

W czasie odbioru technicznego należy sprawdzić ogólny stan lokalu pod kątem zgodności z dokumentacją, którą podpisywaliśmy z deweloperem.

Jak się ma odbiór techniczny do rękojmi mieszkania?

Rękojmia to rodzaj ustawowej „gwarancji” na „wady fizyczne” mieszkania, które ujawnią się po przeniesieniu posiadania nieruchomości, a więc po wydaniu kluczy. Jeżeli wady i usterki są widoczne już w czasie odbioru, nie można ich potem kwestionować w ramach rękojmi. Więcej w naszym artykule.

Co, jeśli deweloper kwestionuje wpisane do protokołu wady i usterki?

Jeżeli nie zapłaciliśmy jeszcze wszystkich rat za mieszkanie na podstawie umowy deweloperskiej, możemy odmówić opłacenia ostatniej raty do momentu naprawy przez dewelopera wad. Z praktyki wiemy, że ten argument często działa na deweloperów. Jeżeli zapłaciliśmy już wszystkie raty, możemy zagrozić deweloperowi odstąpieniem od umowy. Jeżeli trafiliśmy jednak na „hardego” dewelopera, zostaje nam pomoc prawników.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 227 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka