Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania ile trwa

Odbiór najbardziej standardowych mieszkań (od 40-60 metrów kwadratowych) trwa zwykle ok. 1,5 godziny.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Ile trwa odbiór mieszkania?

Odbiór techniczny większości mieszkań twa pomiędzy godziną a dwoma godzinami. Przy większych metrażach (powyżej 60 metrów kwadratowych), czas ten proporcjonalnie się wydłuża.

Od czego zależy czas odbioru technicznego mieszkania?

Pewny Lokal to największe i ogólnopolskie "zgrupowanie" inżynierów wyspecjalizowanych w odbiorach technicznych mieszkań. Dlatego, z dużą dokładnością jesteśmy w stanie oszacować średni czas potrzebny do obioru mieszkania od dewelopera. Średni czas potrzebny na dokonanie odbioru technicznego mieszkania jest zależny przede wszystkim od metrażu nieruchomości. Najpopularniejsze mieszkania, czyli te o metrażu w okolicach 40-60 metrów kwadratowych zwykle oznaczają odbiór trwający ok. 1,5 godziny. Małe kawalerki (30-40 metrów) czasami jesteśmy w stanie odebrać w czasie poniżej godziny, szczególnie wtedy gdy są to kawalerki sprzedawane przez deweloperów o "nieusterkowej" reputacji.

Z kolei czas odbioru dużych mieszkań oraz domów może wynieść nawet kilka godzin (najdłuższy odbiór mieszkania od dewelopera, który zdarzyło nam się wykonać trwał między siedmioma i ośmioma godzinami - taki czas odbioru był spowodowany zaistnieniem większości czynników, o których piszemy poniżej).

Jeżeli w trakcie odbioru technicznego sprawdzamy dodatkowo także przynależności, wiąże się to z dodatkowym czasem potrzebnym na odbiór (w zależności od rodzaju przynależności od 10 minut do nawet godziny). 

Od czego zależy czas odbioru technicznego mieszkania?

Czas odbioru mieszkania może być oczywiście uzależniony od dodatkowych czynników takich jak:

  • usterkowość samego mieszkania w odniesieniu do średniej rynkowej (im więcej usterek, tym czas odbioru będzie dłuższy),
  • dodatkowych usług w ramach odbioru (np. odbiór mieszkania w wykorzystaniem kamery termowizyjnej trwa zwykle dłużej o ok. 20 minut - czas ten potrzebny jest m.in. na sprawdzenie szczelności okien oraz ewentualnych wycieków),
  • charakterów uczestniczących w odbiorze przedstawicieli dewelopera i generalnego wykonawcy, a także charakteru samego klienta (im bardziej są oni kłótliwi oraz obcesowi, tym dłużej zajmuje odbiór, bo cześć jego czasu trzeba przeznaczyć na mediacje:),
  • tego, czy deweloper spisuje protokół odbioru w czasie samego odbioru, czy też nalega na spisanie tego protokołu po dokonaniu oględzin technicznych już w biurze dewelopera (w takim wypadku strony uczestniczące w odbiorze muszą przygotować się na "przepisywanie" wad i usterek do nowego protokołu).

Nasza firma specjalizuje się w odbiorze technicznym nieruchomości, zarówno od dewelopera jak i z rynku wtórego. Niezależnie od powyższych średnich i orientacyjnych czasów odbioru mieszkania, wychodzimy z założenia, że zawsze spędzamy w odbieranym mieszkaniu lub domu dokładnie tyle czasu, ile potrzeba na drobiazgowe wychwycenie wszystkich usterek, wad i niezgodności między mieszkaniem a dostarczoną nam przez klienta dokumentacją.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 75 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka