Jeżeli kupujemy dom lub mieszkanie, to przychodzi taki moment, w którym to następuje odbiór nieruchomości. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie dokumenty powinny zostać przekazane przez dewelopera, po zakończeniu budowy obiektu, co robić, gdy deweloper nie chce wydać dokumentów oraz, jak wykonać odbiór mieszkania.
Prawo budowlane bezwzględnie określa, jakie dokumenty deweloper powinien przekazać przy oddawaniu obiektu i musi tego prawa przestrzegać. Niestety nie zawsze się tak dzieje, a nieświadomi klienci nie zdają sobie nawet sprawy z niedopatrzeń. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne dokumenty, jakie deweloper powinien przekazać i udostępniać do wglądu.
W art. 60 prawa budowlanego istnieje zapis mówiący o tym, jakie dokumenty powinny zostać udostępnione przez inwestora, gdy oddaje obiekt budowlany: „Inwestor przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem”. Prawo budowlane zatem dość jasno precyzuje, co dokładnie powinno zostać przekazane, a deweloper ma obowiązek się tego trzymać, inaczej wyciągnięte mogą być konsekwencje.
Deweloper tak, jak to powyżej zostało napisane, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy. W skład tej dokumentacji wchodzi:
Jeżeli będziemy chcieli uzyskać wgląd do dokumentacji, którą deweloper przekaże zarządcy, będziemy musieli złożyć wniosek do wspólnoty lub spółdzielni o udostępnienie dokumentów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Deweloper również przy odbiorze mieszkania ma przede wszystkim obowiązek udostępnić standard wykończenia mieszkania, czyli dokument, w którym poruszane są kwestie związane w tym co mamy w danym mieszkaniu zainstalowane, zamontowane. Standard wykończenia musi również stanowić załącznik do umowy deweloperskiej.
Inwestor musi przetrzymywać całą dokumentację przez cały okres istnienia inwestycji.
Wykonawca powinien także przekazać:
Podpisanie protokołu odbioru mieszkania lub domu, także od dewelopera, jest momentem kiedy ostatecznie można zgłaszać wszelkie usterki i techniczne wady mieszkania, które widać na pierwszy rzut oka. Niestety częstą praktyką jest ignorowanie tego przez dewelopera, gdyż ludzie zakładają, że takie nowe mieszkanie nie będzie miało wad.
Ważnym jest sporządzenie protokołu odbioru, który jest naszym dokumentem potwierdzającym odbiór i ewentualnie wszelkie nieprawidłowości w budowie mieszkania i niezgodności z planami architektonicznymi czy jego metrażem
Odbiór domu jednorodzinnego od dewelopera nieco różni się pod względem dokumentacji od odbioru mieszkania. W przypadku domu wolno stojącego przysługują nam inne prawa niż kiedy kupujemy lokal w bliźniaku (który pod względem przekazania dokumentów ma takie same zasady jak mieszkanie). W przypadku domu jednorodzinnego zatem deweloper musi przekazać nam dziennik budowy i projekt budowlany, oryginał decyzji pozwolenia na budowę lub warunkach zabudowy, projekty instalacji gazowej, protokoły: przeglądu kominiarskiego czy prób ciśnieniowych.
W przypadku mieszkania będą to dokumenty, takie jak: protokół odbioru, ale też pomiar powierzchni mieszkania i instrukcję użytkowania. Na specjalną prośbę ze strony kupującego może to być również skan pozwolenia na użytkowanie budynku.
Dokumenty jakie musi pokazać deweloper zainteresowanym podpisaniem umowy deweloperskiej
Dokumenty, które deweloper jest zobowiązany pokazać nam przed popisaniem umowy deweloperskiej to między innymi:
Jeżeli deweloper nie chce wydać dokumentacji wspólnocie mieszkaniowej lub jej nie posiada, to wspólnota może domagać się jej stworzenia na koszt dewelopera. Brak wydanych dokumentów jest niezwykle problematyczny, gdyż wspólnota mieszkaniowa według art. 6 kodeksu cywilnego musi wykazać, że dokumentacja istnieje.
Możliwości przerzucenia kosztów na dewelopera nie można zastosować jedynie w sytuacji, kiedy minimum jeden z lokali mieszkalnych nie został jeszcze sprzedany. W przypadku wystąpieniu przez wspólnotę po kilku latach to deweloper musi przekazać dokumenty, a gdy nie posiada ich już to wszyscy właściciele mieszkań, muszą proporcjonalnie do posiadanych udziałów zapłacić za ich odtworzenie.
Jak widać ilość dokumentów, które musi udostępnić nam deweloper w przypadku zawierania umowy deweloperskiej, odbioru technicznego domu lub mieszkania, jest całkiem spora. Jeśli kupujący nie jest pewny dokumentacji od dewelopera, nie posiada odpowiedniej wiedzy prawnej, by ją dobrze odczytać, a nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie deweloper musi okazać mu dokumenty, zapraszamy do kontaktu z pracownikiem Pewnego Lokalu, który będąc specjalistą w prawie budowlanym pomoże w tak decydującym zakupie i odbiorze technicznym.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!