Jakich narzędzi używamy przy odbiorze mieszkania i domu?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Narzędzia, z których korzystamy podczas odbiorów | 797 014 014

Inżynierowie Pewnego Lokalu przy odbiorze mieszkania korzystają ze wszystkich wymaganych przez prawo budowlane narzędzi.

Odbiór mieszkania lub odbiór domu z profesjonalistą

Prawidłowe przeprowadzenie odbioru mieszkania lub domu od dewelopera nie może obyć się bez specjalistycznych narzędzi. Inżynierowie Pewnego Lokalu korzystają z profesjonalnego sprzętu, aby jakość świadczonych usług była na najwyższym poziomie. Nawet, jeżeli nie zdecydujecie się Państwo na odbiór mieszkania lub odbiór domu z inną firmą, warto zawsze sprawdzić, czy dysponuje ona przepisowymi sprzętami. Jeżeli tak nie jest, w razie ewentualnego sporu z deweloperem, ten może podważyć wyniki odbioru kwestionując użyte narzędzia.

Narzędzia, z których korzystamy podczas odbiorów mieszkań i domów

Łaty i poziomice. Podczas odbiorów korzystamy z łat murarskich. Zgodnie z prawem budowlanym oraz Polskimi Normami potrzebne są nam dwie łaty: jedna o długości dwóch metrów; druga - metra. Łata służy do sprawdzania „równości” wyłożenia tynków, wylewek, itd. Łata pełni jednocześnie dwie funkcje: wskazuje pion i poziom mierzonych powierzchni oraz pozwala sprawdzić czy dana powierzchnia jest równa. Z naszego doświadczenia wynika, że jedną z nielicznych firm działających na polskim rynku, której łaty spełniają wszystkie normy budowlane konieczne podczas odbiorów jest firma PRO - właśnie z urządzeń tej firmy korzystają nasi inżynierowie.

Szczelinomierz. Podczas odbiorów bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z normami technicznymi, które określają dopuszczalne odchylenia i usterki w mieszkaniu. Normy określają też sposób w jaki należy mierzyć te odchylenia i jeżeli pomiar zostanie przeprowadzony w zgodzie z nimi, deweloper nie ma linii obrony, dlatego podczas odbiorów używamy szczelinomierza, czyli niewielkiego urządzenia, które umożliwia pomiar odchylenia od płaszczyzny z dokładnością do części milimetra.

Kątownik. Jest to przyrząd służący do sprawdzania kąta prostego między sąsiednimi ścianami. Sprawdzamy nim zarówno kąty zewnętrzne jak i wewnętrzne. Kątowniki stosowane przez naszych inżynierów mają wymiary zgodne z normą tj. ramię o długości 1 metra. Mają też ściętą krawędź na wierzchołku kątownika - to bardzo ważne, dzięki takiej ściętej krawędzi można dokładnie sprawdzić kąt przy zaokrąglonych narożnikach (wbrew pozorom, takie narożniki zdarzają się stosunkowo często podczas dokonywanych przez nas odbiorów).

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Dalmierz. Dalmierz laserowy jest przyrządem do mierzenia odległości od nieprzezroczystego obiektu za pomocą promienia lasera. Dalmierz mierzy z bardzo duża dokładnością określoną w specyfikacji producenta. Inżynierowie Pewnego Lokalu korzystają z dalmierzy firmy Bosch (model GLM 30) - zapewniają one jedną z najlepszych na rynku dokładności pomiaru. Więcej o pomiarze metrażu Pewnym Lokalem przy odbiorze mieszkania lub domu można przeczytać tutaj

Wilgotnościomierz. Służy do pomiaru wilgotności bezwzględnej materiałów: drewna, betonu i innych materiałów. Podczas wykonywania odbiorów nasi inżynierowie sprawdzają m.in. wilgotność tynków oraz wylewek. Nasze wilgotnościomierze delikatnie „wbijamy” w ścianę lub podłogę. Pomiary wilgotnościomierzem pozwalają nam doradzić klientowi i deweloperowi, czy należy osuszyć daną powierzchnię (zwykle przy wilgotności 8-10 proc. suszenie powinno być obowiązkowe). Nasi inżynierowie podczas odbiorów mieszkań korzystają z wilgotnościomierzy firmy Trotec.

Pirometr, czyli rodzaj zaawansowanego, laserowego termometru. Dzięki niemu możemy podać wilgotność oraz temperaturę materiałów, sprawdzić osadzenie okien oraz zlokalizować mostki termiczne, czyli miejsca, w których zastosowano niewystarczającą izolację termiczną.

Miernik napięcia. Stosowany jest do sprawdzenia napięcia prądu zmiennego w gniazdkach elektrycznych. Nasi inżynierowie dokonują tego pomiaru, jeżeli w momencie odbioru jest już podpisana umowa z dostawcą energii. Według nas, najbardziej niezawodnymi miernikami są te firmy Trotec i właśnie z takich korzystają nasi specjaliści.

Mamy też kamery termowizyjne, ale to jest urządzenie, którego nie sposób opisać w kilkudziesięciu znakach. Zapoznać się z plusami użycia kamery termowizyjnej podczas odbioru można tutaj.

Inne narzędzia. Poza wymienionymi wyżej narzędziami, podczas odbiorów wykorzystujemy zwykły „osprzęt” każdego budowlańca. Posiadamy m.in. miarki napięcia oraz latarki (w sytuacji, gdyby okazało się konieczne zajrzeć w ciemny zakamarek).

Czy warto zamówić usługę Pewny Lokal?

Nasi pracownicy do doświadczeni i przeszkoleni inżynierowie. Wykonali dziesiątki odbiorów, dysponują specjalistycznymi narzędziami. Jeżeli czeka Cię odbiór mieszkania, nie wahaj się i skorzystaj z naszej pomocy! Nasi prawnicy natomiast sprawdzą, czy wszystkie zapisy w umowie deweloperskiej są korzystne dla nabywcy mieszkania.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 489 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka