Artykuł w zwięzły i precyzyjny sposób określa, o jakich rzeczach należy pamiętać, starając się o podłączenie prądu do zakupionego lokalu. Dowiesz się również, co zabrać ze sobą do dostawcy energii, a także, kiedy starać się o podłączenie prądu do mieszkania. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Artykuł w zwięzły i precyzyjny sposób określa, o jakich rzeczach należy pamiętać, starając się o podłączenie prądu do zakupionego lokalu.
Zanim nastąpi kupno mieszkania, należy sprawdzić między innymi prawidłowe podłączenie instalacji. W zależności od lokalizacji, do konkretnego obszaru będzie przydzielony inny operator systemu dystrybucyjnego. Właściciel nieruchomości nie ma jednak wpływu na jego wybór, bo jest to odgórnie narzucone przez prezesa urzędu regulacji energetyki. Dystrybucja energii jest w Polsce zmonopolizowana – w konkretnej części kraju działa wyłącznie jeden podmiot. W Polsce jest wielu dystrybutorów, ale największymi podmiotami są: Enea, Energa, PGE, Tauron i Eon. Należy sprawdzić, jakie województwa i konkretne miejscowości obejmuje dystrybucja energii elektrycznej przez konkretną firmę. Dla przykładu dystrybutor Enea działa na obszarze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Poznania i Bydgoszczy. PGE obejmuje środkową i wschodnią Polskę, a Tauron województwo małopolskie i śląskie. Dystrybutorowi Energa został przyznany północny obszar kraju.
Sprzedawcę energii elektrycznej można zmienić i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dystrybutor energii jest odgórnie przypisany do konkretnego obszaru kraju, zależy od lokalizacji punktu poboru prądu. Sprzedawca może handlować energią elektryczną i nie musi mieć własnej sieci dystrybucyjnej. Możliwe jest podpisanie umowy kompleksowej, czyli ze sprzedawcą i dystrybutorem lub rozdzielną, w zależności od tego, co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Na rynku działa wielu sprzedawców energii, co przekłada się na sporą konkurencję. Umożliwia to wynegocjowanie korzystnej oferty, czyli przykładowo niższej stawki za kilowatogodzinę lub atrakcyjniejszych warunków umownych. Dostawca prądu w postaci dystrybutora odpowiada głównie za transport energii, utrzymanie linii energetycznych i ich konserwację. Zajmuje się także naprawą awarii sieci i słupów energetycznych. Z kolei sprzedawca prądu wykorzystuje infrastrukturę dystrybutora i dostarcza energię do klientów.
Odbiór mieszkania to proces niezwykle ważny, nie tylko z perspektywy późniejszego mieszkania w wygodnym, dobrze wykonanym lokalu, ale także ze względu na formalności, które Cię czekają. Jedną z nich jest podłączenie energii elektrycznej. Jest to aspekt istotny, ponieważ mieszkanie w stanie deweloperskim posiada niezbędne instalacje elektryczne, które pozwalają doprowadzić prąd do gniazdek, ale może okazać się, że nie posiada licznika energii elektrycznej. Wtedy, z informacją tego typu zawartą w protokole odbioru, musisz udać się do dystrybutora energii w Twojej okolicy i umówić się na montaż. Jeżeli natomiast licznik jest już w mieszkaniu, wystarczy przepisać go na swoje dane.
Pamiętaj także, aby podczas odbioru lokalu odnotować w protokole wskazania liczników prądu i innych mediów (jeśli takie zostały zamontowane), ponieważ koszt za zużycie do czasu przejęcia mieszkania przez właściciela ponosi oczywiście deweloper.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli chodzi o samą procedurę podpisania umowy z dostawcą energii elektrycznej, to wbrew pozorom nie jest ona wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się to wielu osobom wydawać. Załóżmy, że nasz dom lub mieszkanie nie są podłączone do sieci energetycznej. Doskonałym przykładem może być tutaj firma Tauron, która w takich sytuacjach wymaga, aby w złożonym wniosku o podłączenie znalazły się wskazane niżej informacje.
Oprócz tego firma Tauron wymaga, aby do wniosku zostały dołączone pewne załączniki.
Jeżeli chodzi o oświadczenie o stanie technicznym instalacji oraz zgłoszenie gotowości instalacji, to stosowne druki są dostępne na stronie Taurona. Warto pamiętać, że inne firmy mogą wymagać nieco innych dokumentów.
W tym momencie zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób możesz złożyć wniosek o zamontowanie licznika. W przypadku większości firm zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej wniosek można złożyć osobiście, w jednym z punktów obsługi klienta, lub też online, przez specjalny formularz dostępny na stronie internetowej. W pierwszym przypadku rozwiązanie to może być lepsze dla osób, które chcą podpytać się pracownika o szczegóły dotyczące umowy lub montażu. Druga opcja pozwala na załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
W czasie odbioru mieszkania należy sprawdzić rozmieszczenie punktów elektrycznych i czy są one zgodne z informacją na rzucie instalacji mieszkania. Należy również sprawdzić stan oraz trwałość montażu skrzynki elektrycznej, gniazdek i wyłączników. W czasie odbioru dobrze jest zbadać czy gniazdka i wyłączniki są trwale zamontowane (nieobluzowane). Odbierając lokal, upewnijmy się, czy w skrzynce elektrycznej są zamontowane bezpieczniki, opis instalacji i czy drzwiczki swobodnie otwierają się i zamykają. Ostatnim elementem powinno być sprawdzenie napięcia w gniazdkach. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem sprawdźmy miernikiem napięcie w gniazdkach — powinno wynosić 230V.
Nieraz zdarza się sytuacja, w której deweloper oddaje mieszkanie bez podłączonego prądu. Z naszego doświadczenia wynika, że taka sytuacja w przypadku odbioru mieszkania w stanie deweloperskim zdarza się w 80-90 proc. przypadków. Powyższa sytuacja uprawnia nabywcę do wpisania braku napięcia jako usterki do protokołu odbioru, ale tylko w sytuacji, gdy deweloper zobowiązał się w umowie deweloperskiej do podłączenia działającej instalacji. Często też brak prądu wynika z niezamontowania licznika. Wtedy nabywca musi skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej — najczęściej w ciągu tygodnia opomiarowanie będzie podłączone i mieszkanie zostanie tym samym przyłączone do sieci.
Odbiór końcowy lokalu wybudowanego przez dewelopera kończy się spisaniem wspomnianego protokołu odbioru lokalu, w którym zapisane są wskazania liczników prądu i innych mediów doprowadzonych do mieszkania oraz m.in. wręczeniem kluczy do mieszkania. Zwykle od tej chwili nabywca może rozpocząć prace wykończeniowe. Mogą one być jednak utrudnione w przypadku, gdy na dzień przejęcia lokalu zakład energetyczny nie podłączył do niego prądu.
Niestety w takiej sytuacji jest większość nabywców mieszkań deweloperskich. Nie pozostaje nic innego niż skontaktowanie się z zakładem energetycznym dostarczającym energię do naszego nowego mieszkania. Pierwsze informacje na ten temat przekazywane są ustnie i w materiałach informacyjnych przez przedstawiciela dewelopera, który powinien wskazać miejsce podpisania przez nabywcę mieszkania umowy o dostarczanie energii elektrycznej do lokalu.
Jeżeli do mieszkania nie jest podłączony prąd, to przy odbiorze mieszkania od dewelopera dostaniesz kartę danych technicznych – jest to tzw. "zielona karta". Potrzebna jest ona przy podłączeniu mieszkania do sieci. W celu podłączenia mieszkania do prądu należy wybrać dostawcę i wysłać wniosek z prośbą o dołączenie do sieci. Do wniosku należy załączyć potwierdzenie, że jesteś właścicielem mieszkania (często wystarczy też podpisany protokół zdawczo-odbiorczy) oraz kartę.
W Polskiej Grupie Elektrycznej przepisanie umowy na nowego właściciela jest stosunkowo prostym procesem, który wymaga wizyty w biurze obsługi, albo przesłania dokumentacji pocztą. Można tego dokonać również za pośrednictwem wniosku online przy podpisaniu go podpisem kwalifikowanym bądź profilem zaufanym. Oczywiście wniosek powinien zawierać wspomniane wcześniej dokumenty, tj. protokół zdawczo-odbiorczy, akt własności nieruchomości i dowód tożsamości. Tu trzeba pamiętać, że chcąc dopełnić formalności, musimy przy odbiorze lokalu spisać z deweloperem liczniki i odnotować ich stan w protokole. Po rozpatrzeniu wniosku zwykle po kilku dniach możemy spodziewać się, że PGE zacznie dostarczać nam prąd. Z kolei przy mieszkaniu z drugiej ręki, przepisze umowę ze sprzedawcy na osobę kupującą i zacznie naliczać opłaty za prąd na nowego nabywcę. W sytuacji, gdy osoba, która zawierała umowę z PGE zmarła, to nowy właściciel musi jeszcze przedstawić akt jej zgonu.
Protokół odbioru lokalu m.in. zawiera adres i określenie położenia lokalu w danej inwestycji, datę jego przejęcia, dane nabywcy i wskazania licznika prądu na dzień przejęcia lokalu. Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania lokalem może być umowa przenosząca własność lokalu, a jeśli do niego jeszcze nie doszło, umowa deweloperska. Zwykle w dniu przejęcia lokalu nabywca formalnie nie jest jeszcze jego właścicielem, a na podpisanie umowy sprzedaży lokalu trzeba czekać od kilku do kilkunastu dni. Dlatego w dniu wizyty w zakładzie energetycznym nie należy zapomnieć o umowie deweloperskiej.
Odradzamy jednak pośpiech w staraniach o podłączenie prądu w lokalu w wypadku, gdy do protokołu odbioru mieszkania wpisaliśmy usterki, które wymagają kilkukrotnych wizyt ekipy dewelopera. Jeśli będą one utrudniać nasze prace wykończeniowe, warto zaczekać z przejęciem lokalu i podpisaniem umowy z dostawcą energii elektrycznej. Jeśli przy odbiorze końcowym lokalu będzie obecny specjalista z naszej firmy, nie tylko wskaże, które usterki w lokalu są istotne i ich usuwanie będzie dla nas uciążliwe, ale także doradzi, czy warto przejmować klucze do lokalu. Pamiętaj, że zgodnie z Ustawą Deweloperską, deweloper musi naprawić wszystkie usterki do 30 dni od spisania protokołu, więc nie jest to długi czas oczekiwania. Nie zapomnij także, aby po raz kolejny spisać w protokole odbioru (tym podpisywanym po usunięciu wad), wartości wskazywanych przez liczniki (jeśli były zamontowane), abyś nie musiał płacić za media wykorzystane przez dewelopera.
Tak, co do zasady jest to możliwe. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest przedstawienie tytułu prawnego do zajmowania danego lokalu. Ma to na celu z jednej strony zapewnienie użytkownikowi danej nieruchomości dostępu do podstawowych mediów, z drugiej zaś strony w ten sposób są zabezpieczone interesy właściciela danej nieruchomości. W przeciwnym wypadku, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostawca energii elektrycznej może, ale nie musi, podpisać z nami umowę dostawy energii. Jest to uregulowane między innymi w artykule 7 ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne.
Co do zasady, jeżeli nie posiadamy tytułu prawnego do zajmowania danej nieruchomości, ale mimo wszystko z niej korzystamy, są tak naprawdę dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy z nich polega na złożeniu stosownego pisma do dostawcy energii elektrycznej. W piśmie tym należy uargumentować między innymi to, że energia elektryczna jest nam potrzebna do zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Drugą opcją, jeżeli nie posiadamy żadnego tytułu prawnego do nieruchomości, jest założenie licznika przedpłatowego.
Rozwiązanie to jest stosowane między innymi w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia ze sprawami spadkowymi, czy też, gdy właściciel nieruchomości próbuje pozbyć się lokatora poprzez odcięcie dostępu do mediów. Jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej pozostałe tytuły prawne, to należą do nich między innymi:
Co do zasady przyjmuje się, że o przyłączenie do sieci elektrycznej w pierwszej kolejności powinien wnioskować właściciel lub zarządca nieruchomości. Dopiero gdy osoby te lub instytucje nie wywiążą się z obowiązku podłączenia sieci elektrycznej, warto samodzielnie zgłosić się do dostawcy energii. W tym celu będziemy potrzebować stosowny dokument potwierdzający prawo do zajmowania lokalu. Może być nim umowa najmu, czy też dokument potwierdzający przydzielenie nam lokalu socjalnego.
W tej kwestii wiele zależy od dwóch czynników, a mianowicie formalności prawnych, oraz kwestii technicznych.
W tym pierwszym przypadku w pierwszej kolejności, jak już wspomnieliśmy, powinniśmy wybrać dostawcę oraz dystrybutora. Następnie należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ich brak może skutkować między innymi odmową podpisania umowy lub też koniecznością dostarczenia ich w późniejszym terminie. To z kolei opóźnia nasze przyłączenie do sieci energetycznej.
Załóżmy jednak, że wszystko idzie płynnie i nie ma żadnych problemów natury prawno-formalnej. Wówczas cała procedura podpisania umowy dostawy energii elektrycznej nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Może się jednak ona wydłużyć w przypadku gdy budynek, w którym mieszkamy, korzysta z alternatywnych źródeł energii. Wówczas należy podpisać dodatkową umowę dotyczącą sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej do sieci. Do niej również należy dołączyć stosowne dokumenty, takie jak pozwolenie na dodatkowe źródła energii. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, na uzupełnienie braków formalnych mamy 30 dni. W wielu przypadkach dokumentację tą ma właściciel/zarządca/deweloper. Pozyskanie jej może wydłużyć czas przyłączenia do sieci energetycznej.
Jeżeli natomiast chodzi o kwestie techniczne, to w przypadku gdy chodzi o samo podłączenie prądu do mieszkania, czyli założenie liczników, to trwa ono do 14 dni, licząc od momentu podpisania umowy. Zazwyczaj jest to jednak dużo krótszy czas i wynosi on często od 4 do 5 dni. W tej kwestii wiele zależy od tego, czy monter ma w danym momencie wolne terminy.
Sprawa natomiast komplikuje się w sytuacji, gdy blok mieszkalny w ogóle nie ma przyłącza do sieci energetycznej. Wówczas proces jego podłączenia do sieci niskiego napięcia może wynieść od kilku, do nawet kilkunastu miesięcy. Jest to między innymi uwarunkowane stopniem zurbanizowania okolicy, czy też koniecznością rozbudowy istniejącej sieci energetycznej.
Jest to ważne, ponieważ dopóki blok, jako budynek, nie będzie mieć stosownego przyłącza, nie będzie możliwe założenie liczników w poszczególnych mieszkaniach. Biorąc pod uwagę te oraz inne czynniki można więc śmiało stwierdzić, że podłączenie mieszkań do sieci energetycznej może trwać od kilkunastu dni (w wariancie optymistycznym) do nawet kilkunastu miesięcy. Warto więc przed podpisaniem odbioru mieszkania, dokładnie sprawdzić instalację elektryczną, wraz z możliwością przyłączenia jej do sieci.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!