Jak sprawdzić ściany i tynki podczas odbioru mieszkania?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Jak sprawdzić ściany i tynki przy odbiorze mieszkania? | 797 014 014

Wyczekujesz odbioru technicznego mieszkania od dewelopera? Chcesz dowiedzieć się, jak powinniśmy sprawdzać oraz co w mieszkaniu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania oraz skorzystać z pomocy fachowców z Pewny Lokal, którzy przeprowadzą odbiór i m.in. dokładnie sprawdzą jakość wykonanych tynków i kąty ścian.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Odbiór techniczny mieszkania — porady ogólne

Zacznijmy od podstaw, a mianowicie, dlaczego warto wykonać odbiór techniczny mieszkania. Odbiór techniczny mieszkania ma na celu wykrycie usterek i niedociągnięć technicznych leżących po stronie dewelopera. Bardzo często bowiem okazuje się, że świeżo wybudowane mieszkanie ma szereg wad technicznych. Z tego też powodu na koniec odbioru technicznego mieszkania, sporządza się jego protokół. Zawiera on wszystkie wykryte przez specjalistę wady, dzięki czemu możemy żądać od dewelopera usunięcie ich w ramach napraw gwarancyjnych. W przeciwnym razie może okazać się, że wady te będziemy musieli usunąć na własny koszt. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić pieniądze, warto zlecić wykonanie odbioru technicznego mieszkania. Zapewne w tym momencie zastanawiacie się Państwo, komu możecie zlecić wykonanie takiego odbioru. Przede wszystkim musi być to specjalista posiadający odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia budowlane. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie sporządzony protokół okaże się nieważny. Pamiętajmy również, że wiele wad technicznych nie jest widocznych gołym okiem. Aby móc je wykryć, potrzebny jest również specjalistyczny sprzęt oraz doświadczenie. Nasza firma Pewny Lokal to rozumie, dlatego oferujemy Państwu skorzystanie z usług naszych wysoce wykwalifikowanych inżynierów. Sprawdzą oni również czy mieszkanie spełnia standardy określone w umowie deweloperskiej. Pamiętajmy też o terminach, jakie w tej kwestii obowiązują dewelopera. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ma on 14 dni na ustosunkowanie się do protokołu, oraz 30 na usunięcie usterek.

Sprawdzenie powierzchni i kątów ścian

Kupując mieszkanie od dewelopera, każdego czeka odbiór techniczny mieszkania lub domu. W tym artykule podpowiadamy jak prawidłowo sprawdzić poprawność wykonanych prac tynkarskich oraz na co szczególnie zwrócić uwagę. Pierwszą rzeczą „ściśle do sprawdzenia” jest pion i kąty ścian oraz to, czy tynk został równo rozłożony. Tak naprawdę, kąty proste ścian dokładnie sprawdzimy jedynie za pomocą kątownika: to szczególnie ważny element, jeśli planujemy ustawianie przylegających do ścian mebli, zwłaszcza takich zamontowanych na stałe. Ściany powinny być nie tylko proste, ale także mieć równo rozłożony tynk – bez zgrubień i wybrzuszeń (tak jak i sufity muszą być suche).

W czasie odbioru technicznego mieszkania najpopularniejsze usterki dotyczą ścian i tynków.

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Rodzaje tynków

We współczesnym budownictwie stosowane są dziesiątki odmian tynków, które mogą być klasyfikowane według różnych kryteriów, np. według zastosowanego spoiwa (tynki gipsowe, wapienno-cementowe, cementowe, gliniane, na bazie żywic etc.), technologii aplikacji (tynki maszynowe lub do nanoszenia ręcznego), kategorii tynku (jednowarstwowe, dwuwarstwowe, pospolite, doborowe, filcowane, wypalane), stopnia gotowości do zastosowania (suche mieszanki, masy i pasty), przeznaczenia, liczby warstw oraz sposobu wykończenia. Oczywiście, niektóre z tych tynków są lepsze, a inne gorsze i podczas odbioru warto zweryfikować, czy tynki położone przez dewelopera rzeczywiście są zgodne z tzw. standardami wykończenia lokalu (są one zwykle załącznikiem do umowy deweloperskiej lub częścią prospektu dewelopera).

Jeśli powyższe „bogactwo” tynków Cię przeraża, z całego tego akapitu warto zapamiętać jedną rzecz: najczęstszy typ tynków w mieszkaniach deweloperskich to tzw. tynki trzeciej klasy. Dokonując odbioru mieszkania, zapytaj się więc dewelopera, jaką klasę tynków zastosował (oczywiście, jeśli skorzystasz z odbioru z ekspertem, np. fachowcem Pewny Loka, będzie on w stanie „naocznie” stwierdzić, czy klasa tynków w lokalu jest zgodna z umową). Tynków nie należy mylić z gładzią gipsową: w większości mieszkań w tzw. standardzie deweloperskim gładź nie jest jeszcze położona.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Jak sprawdzić poprawność prac tynkarskich?

Proces weryfikacji wykonanych prac zaczynamy od sprawdzenia, czy na ścianach nie ma widocznych pęknięć, rys, ubytków, zacieków, odparzeń, odspojeń, wilgoci, korozji biologicznej czy trwałych zabrudzeń. Następnie sprawdzamy trwałość zamocowania, dotykając oraz lekko opukując tynki. Jak już wspominaliśmy, pion oraz kąty ścian sprawdzamy za pomocą łaty i kątownika. Odchylenie ściany od pionu może wynosić maksymalnie 4 mm na długości łaty, natomiast odchylenie od kąta prostego maksymalnie 4 mm na długości ramienia kątownika. Sprawdzając kąty ścian, szczególną uwagę należy zwrócić na kąty proste przy kominach. Równość powierzchni sprawdzamy poprzez przyłożenie łaty do mierzonej powierzchni w różnych kierunkach (poziomy, pionowy i inny).

Patrzymy czy łata przylega równo na całej swojej długości. W przypadku odchyłek od łaty liczymy ilość (maksymalnie 3 na długości łaty) oraz mierzymy odległość odchyłek od łaty (maksymalnie 3 mm). Aby mieć pewność, że prace tynkarskie w Twoim mieszkaniu zostały wykonane prawidłowo, najlepiej jednak skorzystać z usługi odbioru technicznego mieszkania Pewny Lokal.

Co zabrać do sprawdzenia tynków i ścian?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy specjalistami, czy też amatorami, do sprawdzenia tynków potrzebne są odpowiednie do tego narzędzia. Będziemy więc potrzebować:

 • poziomicę oraz łaty- zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami będziemy potrzebować łaty o wymiarach 2  oraz 1 metra. Mają one na celu wykrycie pionów i poziomów ścian. Ponadto pomagają one w znalezieniu nierówności. Według naszych specjalistów najlepiej do tego celu sprawdzają się łaty polskiej firmy Pro.
 • Szczelinomierz- pozwala on określić odchyły od normy z dokładnością do części milimetra. Pamiętać należy przy tym, że odchyły są uregulowane prawnie, i jeżeli będą przekroczone normy, to deweloper nie ma wyjścia, i musi je usunąć.
 • Kątownik- jest to bardzo ważne narzędzie, umożliwiające sprawdzenie, czy sąsiadujące ze sobą ściany mają zachowany kąt prosty. Jego ramię musi mieć długość metra, gdyż jest to uregulowane prawnie. Ponadto powinien on posiadać ścięty wierzchołek, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie zaokrąglenia narożników. Jest to ważne, gdyż często w tym miejscu nasza firma wykrywa nieprawidłowości.
 • Dalmierz laserowy- pomaga on w dokładnym określeniu powierzchni mieszkania. Jego dokładność wynosi tysięczne milimetra. Pomocny jest on również w określeniu grubości warstwy tynku.
 • Wilgotnościomierz- jest on przydatny w ocenie, czy warstwa tynku jest sucha. Mokry tynk może powodować między innymi wystąpienie grzyba na ścianie. Mokre tynki mogą także powodować również uszkodzenie paneli. Co do zasady przyjmuje się, że jeżeli wilgotność wynosi od 8 do 10%, ściana musi być osuszona. Może to świadczyć o zbyt szybkim oddaniu budynku do użytku. Bardzo często dochodzi do tego, jeżeli zbliża się termin przekazania mieszkań kupującym.
 • Pirometr- urządzenie to ma na celu sprawdzenie poprawności montażu okien. Dzięki niemu można sprawdzić, gdzie występują tak zwane mostki termiczne. Jest to ważne, ponieważ odpowiadają one w dużej mierze za straty cieplne. Zazwyczaj w tych miejscach warstwa tynku jest zbyt mała.
 • Kamera termowizyjna- działa ona podobnie jak pirometr, z tym że stosuje się ją raczej do sprawdzenia całości powierzchni mieszkania. Pozwala ona na szybkie określenie, w których miejscach są największe ubytki cieplne. Często okazuje się, że w tych miejscach warstwa tynku lub izolacji jest niewystarczająca.
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Odbiory techniczne mieszkań i domów wykonujemy w całej Polsce:

a także innych miastach.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 296 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka