Pewny Lokal jest największą w Polsce firmą pomagającą klientom w odbiorze mieszkania lub domu oraz analizie umowy deweloperskiej. Poniżej opisujemy najważniejsze elementy, które według nas należy sprawdzić przy odbiorze mieszkania oraz to, jak należy je sprawdzić. Nawet jeśli czujemy się obeznani w budownictwie i mamy zaufanie do własnego kątownika, nie jesteśmy w stanie nauczyć się w kilka dni wszystkich norm budowlanych, którymi wyspecjalizowany w odbiorach mieszkań inżynier jest w stanie "zagiąć" dewelopera. Dlatego skorzystanie z usługi profesjonalisty przy odbiorze mieszkania od dewelopera może zaoszczędzić nam niepotrzebnych nerwów w późniejszym wykrywaniu niedoróbek budowlanych i pozwoli uniknąć kosztów naprawy (nawet mało oczywistych usterek) dzięki przerzuceniu tych kosztów na dewelopera.
Jeśli po przeczytaniu wezwania do odbioru masz jakieś pytania, na które w wezwaniu nie znalazłeś odpowiedzi, od razu je spisz. Przygotuj zestaw pytań do dewelopera i od razu je wyślij do biura sprzedaży pocztą elektroniczną (aby otrzymana odpowiedź była wiążąca dewelopera), albo ostatecznie żądaj odpowiedzi podczas odbioru. Dodatkowe wątpliwości mogą się pojawić, jeśli w międzyczasie otrzymałeś od dewelopera ostateczny rzut mieszkania (inwentaryzację geodezyjną) lub rysunki z tzw. dokumentacji powykonawczej.
Przykładowy raport z odbioru technicznego odbioru mieszkania możecie Państwo pobrać tutaj.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dowiedz się, dlaczego nie przewidziano odbioru komórki lokatorskiej i stanowiska garażowego. Jeśli się okaże, że w zawiadomieniu nie wymieniono miejsca postojowego w garażu przez pomyłkę, mimo to upewnij się, że będziesz mógł w nim zaparkować już po odbiorze całości. Sprawdź na swoim planie z umowy deweloperskiej numer stanowiska i porównaj go z tym w zawiadomieniu, a potem z numerem wskazanym przed dewelopera podczas odbioru. Niestety, zdarzają się pomyłki!
Niejednokrotnie się słyszy, że deweloperzy przeprowadzają odbiory co godzinę, nie zważając na wielkość mieszkania i np. konieczność obejrzenia komórki i stanowiska garażowego. Jeśli mieszkanie jest duże, z balkonem albo ogródkiem, zgłosiłeś w nim zmiany lokatorskie, wiesz, że jest prąd i chcesz sprawdzić, czy działają wszystkie gniazdka, chciałbyś się przekonać, że ogrzewanie działa prawidłowo a grzejniki są niezapowietrzone, do tego miałeś okazję wcześniej zobaczyć swój lokal prawie gotowy i zauważyłeś wiele niedociągnięć, domagaj się wyznaczenia terminu odbioru w godzinach zapewniających dzienne światło w mieszkaniu i dostęp do niego przez co najmniej 2 godziny. W porze zimowej termin odbioru wyznaczony na godzinę 15 oznacza, że nie obejdzie się bez dobrej latarki LED z dodatkowym zapasem baterii. W dodatku przekazujący mieszkanie będą nalegać na pośpieszne oglądanie, jeśli o 16.00. kończy się ich czas pracy. Dojdzie do nieprzyjemnej wymiany zdań, która będzie Cię kosztować kilka cennych minut przy jako takim świetle dziennym. Tymczasem bardzo ważne jest oglądanie mieszkania w naturalnym, dobrym świetle, szczególnie, szczególnie że w większości oddawanych inwestycji deweloperzy nie montują żarówek w wypustach elektrycznych i nie zapewniają prądu.
Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań, których okna wychodzą na północ i wschód, do których w zimowe popołudnie dochodzi znikoma ilość światła słonecznego. Jeśli nie masz zbyt wielkiego zaufania zarówno do dewelopera, jak i do jego wykonawców, i zdecydujesz się zaprosić na odbiór swoją ekipę wykończeniową, swojego architekta albo niezależnego eksperta (np. inżyniera z firmy Pewny Lokal), uprzedź o tym dewelopera, powiadom, że potrzebujesz więcej czasu, bo np. przyjedzie specjalista z kamerą termowizyjną! Zdecydowanie wolą zrobić Ci uprzejmość i zostawić Cię na dłużej w mieszkaniu, abyś mógł spokojnie i sprawnie wszystko sprawdzić ze swoją ekipą (która musi miecz czas na rozstawienie i użycie odpowiedniej aparatury kontrolnej), niż wypraszać po godzinie odbioru, tłumacząc, że muszą teraz poświęcić czas innym nabywcom. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich firm. Jeśli masz możliwość wyboru terminu, umów się na wcześniejszą porę. Nie zależnie od wszystkiego, zaopatrz się we własne źródło światła. Warto też skorzystać z pomocy niezależnych ekspertów, odbiór z nimi oznacza mniej stresów i możliwość dokładnego przebadania lokalu z użyciem profesjonalnego sprzętu.
Jeśli jednak dałeś się zaskoczyć i na miejscu uznałeś, że deweloper nie zapewnił Ci odpowiednich warunków do odbioru, aby dokładne sprawdzić mieszkanie (z powodu późnej pory, braku naturalnego światła lub sztucznego oświetlenia oraz zbyt krótkiego czasu przeznaczonego na odbiór) możesz odmówić przejęcia lokalu, ale postaraj się w jego trakcie ogarnąć, chociaż część checklisty, którą prezentujemy poniżej. Na koniec dopilnuj, żeby wszelkie Twoje uwagi zostały wpisane do protokołu i spróbuj ustalić kolejny termin na dokończenie odbioru.
Może to być spowodowane zmianą nazwy ulicy lub ostatecznym przyporządkowaniem inwestycji do innej ulicy, zmianą numeru roboczego lokalu lub budynku na numer ostateczny, nadany przez urzędników. Warto sprawdzić, czy nie doszło do błędu w wezwaniu. Zapytaj o szczegóły takie jak miejsce zbiórki, możliwość zaparkowania auta, skorzystania z parkingu pod biurem dewelopera lub w parkingu podziemnym. Jeśli na miejscu nie ma biura obsługi nabywcy prowadzonego przez dewelopera lub biura technicznego wykonawcy inwestycji, jest prawdopodobne, że przedstawiciel dewelopera i ew. generalnego wykonawcy przyjadą specjalnie na odbiór twojego mieszkania. Tak bywa, gdy odbierasz mieszkanie z opóźnieniem w stosunku do reszty nabywców. W wypadku dużych osiedli warto, byś dokładnie ustalił miejsce zbiórki i poinformował o nim osoby, które zaprosiłeś do pomocy przy odbiorze swojego mieszkania.
Brak precyzji kosztować będzie Cię cenne minuty, które w tym czasie mógłbyś poświęcić na dokładniejsze sprawdzenie mieszkania.
Jeśli dojeżdżasz na odbiór z innej miejscowości, słabo orientujesz się w terenie, nie znasz dobrze tego miejsca, osiedle jest rozległe i trwają na nim prace związane z budową dróg dojazdowych lub są inne utrudnienia, np. budowa kolejnego etapu, sprawdź za pomocą GPS, jak najłatwiej i najszybciej dojedziesz na miejsce zbiórki, ale zweryfikuj to z biurem sprzedaży. Sytuacja na budowie się zmienia i może się nagle okazać, jedynym miejscem, w którym możesz zaparkować swoje auto jest jakiś odległy płatny parking, z którego musisz przejść kilkaset metrów na miejsce odbioru.
Dotyczy to zwłaszcza aktualnego rzutu mieszkania, sporządzonego przez geodetę, który w międzyczasie odwiedził Twoje mieszkanie i przeprowadził pomiary z natury. To bardzo ważne, żebyś uzyskał od dewelopera inwentaryzację mieszkania jeszcze przed odbiorem (np. mailem) albo uzgodnił, że zostanie dostarczona na sam odbiór, żebyś mógł sprawdzić na miejscu wymiary pomieszczeń i porównał z oficjalnym, ostatecznym dokumentem. Ostateczny rzut podpisany przez geodetę będzie stanowić załącznik do umowy końcowej, którą w niedługim czasie podpiszesz u notariusza. Deweloper może zaprzeczać, że taki już ma, jednakże, jeśli doszło do wyodrębnienia lokali, co było warunkiem dopuszczenia Ciebie do odbioru lokalu, to znaczy, że geodeta przeprowadził inwentaryzację całej inwestycji, w tym także pomierzył cały Twój lokal, łącznie z twoim balkonem, loggią, tarasem lub ogródkiem, a także powierzchnie przynależne (komórka lokatorska itp.).
Jeśli geodeta jeszcze nie zdążył przygotować i podpisać indywidualny załącznik graficzny dla Twojego lokalu i innych nabywców, to na pewno te dane ma i możesz próbować je otrzymać w formie nieoficjalnej, np. szkicu z wymiarami poziomymi i wyliczoną powierzchnią poszczególnych pomieszczeń. Jeśli planujesz podczas odbioru sprawdzić powierzchnię mieszkania, ważne, żebyś ją mógł porównać nie z pierwotnym planem, który otrzymałeś przy podpisywaniu mowy deweloperskiej, ale z ostatecznym dokumentem, a przynajmniej jego roboczą, ale aktualną wersją, wynikającą z pomiarów z natury. Przyjrzyj się otrzymanemu rzutowi, sprawdź, jaką metodą została wyliczona powierzchnia mieszkania i czy nie doliczono do niej powierzchnię ścian działowych.
Inne ważne dokumenty, jakie warto uzyskać przed lub w trakcie odbioru to rzuty z dokumentacji powykonawczej Twojego lokalu. Deweloper ma obowiązek realizować inwestycję zgodnie ze sporządzoną dokumentacją projektową. Jeśli w trakcie budowy nastąpiły zmiany w dokumentacji, są one nanoszone na istniejące rysunki projektu technicznego, zwanego często projektem budowlano wykonawczym lub projektem wykonawczym. Jeśli zgłosiłeś tzw. zmiany lokatorskie, biuro budowy powinno je nanieść na rzuty Twojego mieszkania i sygnować podpisem kierownika budowy. Po zakończeniu budowy całość dokumentacji budynku, w tym i Twojego mieszkania, musi być przekazana m.in. do zarządcy nieruchomości, której dotyczy. Jeśli to już nastąpiło i deweloper wzbrania się przed przekazaniem dokumentacji Twojego lokalu, możesz oczywiście próbować ją skopiować u administratora budynku.
Najczęściej jednak przekazanie dokumentacji lokalu następuje wraz z przekazaniem instrukcji obsługi urządzeń wbudowanych w Twój lokal, takich jak grzejniki, drzwi wejściowe, wentylatory, okna itp., zwykle podczas podpisania protokołu odbioru końcowego mieszkania. Radzimy jednak, żebyś o nią się upomniał jeszcze przed odbiorem. Niewykluczone, że uzyskasz ją w dniu odbioru i będziesz mógł ją porównać ze stanem faktycznym.
Typowy zestaw składający się na dokumentacje powykonawczą Twojego mieszkania stanowią rzuty mieszkania sporządzone w kilku wersjach – osobno dla danych robót/ branż budowlanych. Rzut mieszkania w podstawowej branży architektoniczno–konstrukcyjnej zawiera przede wszystkim oznaczenie różnych rodzajów materiałów użytych do budowy ścian. W zależności od systemu, w jakim został wykonany budynek, może to być żelbet (betonowe ściany zbrojone stalowymi prętami) lub mur z cegły ceramicznej, bloczków silikatowych, ścianki działowe z tychże lub innych materiałów np. cienkich bloczków z gipsu, lub ścianki gipsowo-kartonowe. Miejsca styku różnego typu ścian powinny być wyraźnie oznaczone dzięki symbolom oznaczającym rodzaj użytego materiału. Podczas odbioru warto je spróbować odnaleźć w mieszkaniu, sprawdzając, czy tynk w tym miejscu nie jest popękany.
Na rzucie zawierającym instalacje centralnego ogrzewania powinieneś odnaleźć informacje o grzejnikach, typ, moc itp., co pozwoli Ci podczas odbioru sprawdzić, czy faktycznie zostały zamontowane zgodnie z projektem. Ponadto możesz na tej podstawie dokonać zamiany grzejnika na inny model, jeśli ten Ci nie odpowiada, kierując się danymi dotyczącymi jego mocy. Przebieg przewodów doprowadzających w podłodze ciepłą wodę do grzejników jest ważną informacją w wypadku, gdy planujesz zmianę układu ścian. Podczas odbioru ten rzut można będzie skonfrontować z rzeczywistym przebiegiem przewodów, który wykryjemy, posługując się kamerą termowizyjną. Oczywiście w mieszkaniu musi wtedy działać centralne ogrzewanie.
Rzut mieszkania zawierający instalacje kanalizacji i wody użytkowej (ciepłej i zimnej) jest równie ważny przy planowanych zmianach, które są np. nieuchronne, jeśli nie podoba nam się zaproponowana na planie z umowy deweloperskiej aranżacja łazienki lub kuchni. Dowiemy się z niego m.in., w którym miejscu szachtu poprowadzono pion kanalizacyjny w budynku. Jeśli nie spodoba nam się podczas odbioru sposób wyprowadzenia ze wspólnych pionów podejść kanalizacyjnych i wodnych do zlewozmywaka, pralki, zmywarki, wanny, brodzika, umywalki lub sedesu, powinniśmy sprawdzić, czy nie ma rozbieżności z dokumentacją powykonawczą oraz ze standardami wykonania naszego lokalu, opisanymi w załączniku do umowy deweloperskiej.
Z kolei rzut instalacji wentylacji zawiera ważne informacje dotyczące zastosowanych urządzeń, np. nazwę i typ wentylatora naściennego w łazience, wc, kuchni lub garderobie, miejsce poprowadzenia pionów wentylacyjnych w szachcie.
Dzięki temu, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, możemy po odbiorze dokonać pewnych zmian w aranżacji łazienki lub kuchni.
Jeśli deweloper przekazuje nabywcy także rzut instalacji elektrycznych i teletechnicznych (co nie jest regułą) uwidocznione na nim są jedynie tzw. punkty, czyli włączniki i gniazda elektryczne oraz wypusty sufitowe i naścienne do oświetlenia, obrys elektrycznej skrzynki mieszkaniowej, ale już nie trasa przewodów. Podczas odbioru należy zatem zapytać o zasadę, wg, której poprowadzono kable w tynku i porównać ilość i rodzaj punktów elektrycznych z rzutem oraz sprawdzić, czy usytuowanie ich odpowiada dokumentacji.
Niezgodność dokumentacji powykonawczej z pierwotnym planem, otrzymanym przy podpisaniu umowy deweloperskiej
Zwykle deweloper zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian pierwotnego projektu w trakcie realizacji inwestycji. Rzut, który otrzymujesz przy rezerwacji, a potem podczas podpisywania umowy deweloperskiej może się więc okazać nieaktualny w trakcie odbioru. Dotyczy to szczegółów stałego wyposażenia mieszkania (np. grzejników), wymienionych w tzw. standardzie wykonania lokalu i budynku, także załączonym do umowy deweloperskiej, a nawet zarysu ścian działowych i położenia szachtów wraz z umiejscowieniem pionów instalacyjnych. Pierwotna aranżacja przedstawiona na tym rysunku ma charakter poglądowy i służy prezentacji oferty oraz nie jest wiążąca dla dewelopera. Najczęściej deweloper o tym uprzedza dokonując odpowiednich wzmianek na rzucie.
Jakie przyrządy będą potrzebne do odbioru mieszkania?
a) poziomica 2-metrowa, czyli popularnie łata.
Skoro wszyscy specjaliści od odbiorów nie pojawiają się bez niej na budowie, nie licz, że sam odbierając mieszkanie coś wskórasz, posługując się krótszą. Możesz oczywiście dodatkowo zabrać poziomicę o długości 1 metra, ale rzadko dochodzi do konieczności jej użycia. Po prostu normy przewidują użycie 2-metrowej poziomicy. Dlatego specjaliści od odbiorów, nawet jeśli wykorzystują takie nowoczesne narzędzie jak laser krzyżowy, nigdy nie zaniechają użycia łaty.
Te narzędzia się znakomicie uzupełniają. Co do łaty metrowej — inżynierowie z Pewnego Lokalu mają ją na wyposażeniu swojego auta i w razie potrzeby na pewno ją użyją.
b) kątownik
Standardowy kątownik, który używany jest przy odbiorach, ma jedno ramię o długości 1 metra, drugie zaś o długości 0,5 metra. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie, więc nie zastąpi go żaden inny kątownik, choć niekiedy przydaje się także kątownik 1 × 1 m. Firmy wyspecjalizowane w odbiorach technicznych budynków wyposażają swoich współpracowników we wszystkie możliwe narzędzia pomiarowe, jednak zakup takiego kompletu na jednorazowy odbiór jest po prostu nieopłacalny. Lepiej od razu pomyśleć o zaangażowaniu takiego specjalisty i go z dużym wyprzedzeniem zarezerwować.
c) zwijana miara z blokadą lub laserowy dalmierz
Oba te narzędzia doskonale się uzupełniają. Każde może zawieźć -miarka może się nieoczekiwanie rozlecieć, w dalmierzu mogą wyczerpać się baterie, dlatego pamiętaj o odpowiednim zapasie. Dalmierz przydaje się do obmiaru mieszkania, ale trzeba mieć wprawę w posługiwaniu się tym narzędziem, nie kupuj go więc w ostatniej chwili. W praktyce wystarczy, żeby miał zasięg 20 m. Miarka powinna być co najmniej 5-metrowa, solidnie wykonana, a więc w dużej, metalowej obudowie. Jeśli nie weźmiemy dalmierza, przyda się oczywiście druga, dłuższa, czyli taśma materiałowa.
d) latarka
Najlepiej dwie, z odpowiednim zapasem baterii, gdyż jest to urządzenie zawodne, zwłaszcza gdy wypadnie Ci z ręki i uderzy w betonową podłogę. Nie licz na latarkę w Twoim smartfonie, ta funkcja się szybko wyłączy przy drastycznym spadku poziomu naładowania Twojego telefonu. W pochmurne dni i o późnej porze odbioru, a zwłaszcza w nieoświetlonych pomieszczeniach typu łazienka, wc i garderoba jest to podstawowe narzędzie w większości przypadków, gdyż tylko nieliczni deweloperzy wyposażają oddawane mieszkania w żarówki i zapewniają prąd podczas odbioru. Tym narzędziem sprawdzisz, czy zapewnienia dewelopera o niezwykłej gładkości ścian mają pokrycie w rzeczywistości.
e) zwykła kartka papieru A4!
Tak, to kolejne podstawowe narządzie podczas odbioru. Przede wszystkim posłuży do zapisania uwag, zanotowania pomiarów, których dokonałeś (szczególnie w wypadku, gdy nie zabrałeś wydruku planu Twojego mieszkania. Ponadto po włożeniu jej między uszczelki zamykanego okna lub drzwi sprawdzisz, czy są szczelne. Przyda się także, żeby sprawdzić stan wentylacji. Kartka przyłożona do kratki wentylacyjnej na pionie w łazience, wc, kuchni i garderobie przy prawidłowym przepływie powietrza powinna się do niej przyssać i sama nie opaść na podłogę. Alternatywnie możesz użyć zapałki lub zapalniczki.
f) podkładka pod kartkę A4 z klipem
Niezastąpiona podczas odbioru, zwłaszcza tam, gdzie nie możesz liczyć na nawet na parapet!
g) taśma klejąca do oznaczenia miejsc zausterkowanych
Powinna być dobrze przylegająca do różnych podłoży i nieuszkadzająca ich po próbie oderwania. Ponieważ będziesz mieć do czynienia z różnym rodzajem materiałów, z których wykonano daną powierzchnię, na której znalazłeś usterkę, a więc tynk, cegła, beton, konglomerat, plastik (np. PCW), fornir, płyta drewnopodobna, drewno lakierowane, blacha powlekana lakierem lub ocynkiem, stal nierdzewna itd., radzimy, byś zaopatrzył się w kilka rodzajów taśm, o kolorze kontrastującym z podłożem, byś mógł je zobaczyć na swoich zdjęciach. Żółta papierowa taśma malarska może mieć dodatkowe zastosowanie do sprawdzenia przyczepności farby do podłoża, użytej do pomalowania ścian i sufitów.
h) pisak permanentny do pisania na śliskiej powierzchni
Niezwykle przydatny do wykonania napisów i oznaczeń typu strzałka na przyklejonych obok usterki kawałkach taśm.
i) ołówek budowlany
Przydatny do zaznaczenia obszaru na wylewce betonowej, który należy poprawić w sposób uzależniony od rodzaju usterki (ubytek, pęknięcie albo nadmierna wypukłość wylewki).
j) aparat fotograficzny (może być w Twoim smartfonie).
Fotografuj co chcesz, ale z głową. Włącz datownik. Oznakowane przez Ciebie miejsca warto sfotografować na końcu odbioru, stosując jakąś zasadę, np. od lewej do prawej, zaczynając od drzwi wejściowych. Zdjęcia przydadzą się przy ponownej wizycie w mieszkaniu, podczas której sprawdzisz, czy zgłoszone usterki nadal pozostały w oznakowanych wcześniej miejscach. Rzecz oczywista, pamiętaj o naładowaniu baterii!
k) czujnik napięcia
My polecamy czujnik napięcia BE17 firmy Trotec. Sprawdza nie tylko obecność prądu w instalacji, ale także działanie wyłącznika różnicowo-prądowego. Niektórzy (w tym ekipy wykończeniowe) posługują się przyrządami własnej roboty, my nie będziemy Cię jednak namawiać do takiej improwizacji w trosce o Twoje zdrowie. To profesjonalne narzędzie może Ci się jeszcze wielokrotnie przydać. Przed odbiorem upewnij się, że podczas niego będzie włączony prąd, żebyś mógł użyć tego przyrządu, ewentualnie, jeśli się o to nie postarał deweloper, możesz na w trakcie odbioru lub po nim zamontować do kostek na wypustach sufitowych oprawki i wkręcić w nie żarówki, które oświetlą ciemne pomieszczenia.
l) lampka LED
Alternatywnie weź ze sobą małą lampkę LED, za pomocą której sprawdzisz, czy działają gniazda wtyczkowe.
ł) wkrętaki płaski i krzyżykowy
Umożliwiają sprawdzenie napięcia w puszkach hermetycznych, osłaniających zakończenie kabla trójfazowego do zasilania kuchenki.
m) taboret składany lub kilkustopniowa drabinka składana
Są nieodzowne, jeśli chcesz dosięgnąć wzrokiem szczegółów górnych partii ścian, okien, drzwi i takich urządzeń jak wentylator. Bardzo przydatne, gdy w lokalu jest prąd, ale Ty nie dosięgasz do przewodów wystających z sufitu, wyżej położonych gniazd elektrycznych czy elektrycznej skrzynki mieszkaniowej umieszczonej nad drzwiami do mieszkania. Nie sprawdzisz bez nich, czy w gniazdach i wypustach elektrycznych jest napięcie, czy prawidłowo działają włączniki, czy wyłącznik różnicowo-prądowy jest sprawny i podłączone są do niego poszczególne obwody elektryczne.
Inne, profesjonalne narzędzia do odbiorów mieszkań
Powyższa lista uwzględnia przeciętne możliwości nabywcy mieszkania, który postanowił sam odebrać swoje mieszkanie. Nie chcemy Cię martwić, ale to zaledwie część ekwipunku, jakim dysponują specjaliści od odbiorów mieszkań i domów! Jeśli wizja niesienia tego wszystkiego przez pół osiedla jest dla Ciebie przerażająca, informujemy, że w firmie Pewny Lokal pracują także panie! Inne narzędzia, które stosują nasi specjaliści, to szczelinomierz, wilgotnościomierz, pirometr, laser krzyżowy, kamera termowizyjna, klucz ampułkowy (imbusowy) do zaworów grzejnikowych i kluczyk do odpowietrzników grzejnikowych. Nabycie ich tylko w sprawie odbioru mieszkania oznacza poniesienie kosztów wielokrotnie większych od wynagrodzenia specjalisty od odbioru, który poza tym ma wiedzę i doświadczenie niezbędne do ich użycia. Dlatego się zastanów, czy opłaca się przeprowadzić odbiór samodzielnie.
Podczas odbioru mieszkania pion i powierzchnię ścian sprawdzamy za pomocą łat. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości łaty 2-metrowej lub 2 mm na łacie 1-metrowej. Według norm dopuszczalne są maksymalnie trzy odchylenia powierzchni na długości łaty, nie większe niż 3 mm. Jeśli chodzi o kąty, to sprawdzamy je kątownikiem. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości dłuższego ramienia kątownika.
Podłogi i wylewki sprawdzamy patrząc, dotykając, lekko je opukując. Sprawdzamy, czy nie ma widocznych pęknięć, rys, ubytków, odparzeń, odspojeń, wilgoci, korozji biologicznej oraz trwałych zabrudzeń. Poziom wylewek sprawdzamy łatą budowlaną. Według norm maksymalna odchyłka od poziomu to 5 mm. Podczas odbioru, sprawdzamy ponadto, czy zastosowane są dylatacje wylewki. Sprawdzamy więc m.in. obecność taśmy dylatacyjnej przy łączeniu posadzki ze ścianą. Dylatacja powinna dzielić wylewkę na pola nie większe niż 36 m kw., o boku nie większym niż 6 m. Poza tym dylatacja powinna umożliwiać ruch w poziomie, a nie w pionie. Podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy też, czy między cokołem a ścianą/podłogą nie ma wolnej przestrzeni (innymi słowy, czy cokół dokładnie przylega) - ewentualnie może być zastosowany również akryl lub silikon w celu zamaskowania przestrzeni.
Więcej o sprawdzeniu ścian i tynków w czasie odbioru technicznego mieszkania znajdziesz tutaj.
Instalacja elektryczna
Przy odbiorze technicznym mieszkania sprawdzamy, czy rozmieszczenie punktów elektrycznych jest zgodnie z informacją na rzucie instalacji mieszkania. Sprawdzamy, czy gniazdka i wyłączniki są trwale zamontowane (nieobluzowane). Sprawdzamy też, czy w skrzynce elektrycznej są zamontowane bezpieczniki i czy drzwiczki swobodnie otwierają się oraz zamykają. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem sprawdzamy miernikiem napięcie w gniazdkach — powinno wynosić 230 V.
Instalacja grzewcza
W standardzie wykończenia dla mieszkania deweloperskiego zwykle powinien być ujęty montaż grzejników. Podczas odbioru mieszkania, sprawdzamy, czy we wszystkich grzejnikach są zamocowane głowice termostatyczne. Sprawdzamy też, czy grzejniki są trwale zamocowane (niepoluzowane) oraz czy na grzejnikach nie ma przypadkiem rys, oraz trwałych zabrudzeń.
Więcej o sprawdzeniu metrażu w czasie odbioru technicznego mieszkania przeczytasz tutaj.
Więcej o sprawdzeniu tych elementów, przeczytasz tutaj.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!