Zarezerwuj odbiór

Odbiór mieszkania lista kontrolna

Wymieniamy najważniejsze elementy, które należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania na zwracać uwagę

Pewny Lokal jest największą w Polsce firmą pomagającą klientom w odbiorze mieszkania lub domu oraz analizie umowy deweloperskiej. Poniżej opisujemy najważniejsze elementy, które według nas należy sprawdzić przy odbiorze mieszkania oraz to, jak należy je sprawdzić. Nawet, jeśli czujemy się obeznani w budownictwie i mamy zaufanie do własnego kątownika, nie jesteśmy w stanie nauczyć się w kilka dni wszystkich norm budowlanych, którymi wyspecjalizowany w odbiorach mieszkań inżynier jest w stanie "zagiąć" dewelopera. Dlatego skorzystanie z usługi profesjonalisty przy odbiorze mieszkania od dewelopera może zaoszczędzić nam niepotrzebnych nerwów w późniejszym wykrywaniu niedoróbek budowlanych i pozwoli uniknąć kosztów naprawy (nawet mało oczywistych usterek) dzięki przerzuceniu tych kosztów na dewelopera.

Odbiór mieszkania od dewelopera: lista

Tynki

Tynki najczęściej sprawdzamy patrząc, dotykając, lekko opukując tynki. Sprawdzamy, czy nie ma widocznych pęknięć, rys, czy ubytków, W przypadku wątpliwości co do wilgotności ścian, sprawdzamy wilgotność wilgotnościomierzem. Ściany i wylewki uznawane są za suche, jeśli ich wilgotność nie przekracza 3%. W przypadku kiedy wilgotność jest podwyższona, należy wykonać pomiar w innym miejscu nieruchomości i uwzględnić tę uwagę w protokole.

Odbiór mieszkania dopuszczalne odchyłki

Ściany i kąty - dopuszczalne odchyłki

Podczas odbioru mieszkania pion i powierzchnię ścian sprawdzamy za pomocą łat. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości łaty 2-metrowej lub 2 mm na łacie 1-metrowej. Według norm, dopuszczalne są maksymalnie trzy odchylenia powierzchni na długości łaty, nie większe niż 3 mm. Jeśli chodzi o kąty, to sprawdzamy je kątownikiem. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości dłuższego ramienia kątownika.

Podłogi i wylewki - dopuszczalne odchyłki

Podłogi i wylewki sprawdzamy patrząc, dotykając, lekko je opukując. Sprawdzamy, czy nie ma widocznych pęknięć, rys, ubytków, odparzeń, odspojeń, wilgoci, korozji biologicznej oraz trwałych zabrudzeń. Poziom wylewek sprawdzamy łatą budowlaną. Według norm, maksymalna odchyłka od poziomu to 5 mm. Podczas odbioru, sprawdzamy ponadto, czy zastosowane są dylatacje wylewki. Sprawdzamy więc m.in. obecność taśmy dylatacyjnej przy łączeniu posadzki ze ścianą. Dylatacja powinna dzielić wylewkę na pola nie większe niż 36 m kw., o boku nie większym niż 6 m. Poza tym dylatacja powinna umożliwiać ruch w poziomie, a nie w pionie. Podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy też, czy między cokołem a ścianą/podłogą nie ma wolnej przestrzeni (innymi słowy, czy cokół dokładnie przylega) - ewentualnie może być zastosowany również akryl lub silikon w celu zamaskowania przestrzeni.

Więcej o sprawdzeniu ścian i tynków w czasie odbioru technicznego mieszkania znajdziesz tutaj

Instalacje

Instalacja elektryczna

Przy odbiorze technicznym mieszkania sprawdzamy, czy rozmieszczenie punktów elektrycznych jest zgodnie z informacją na rzucie instalacji mieszkania. Sprawdzamy, czy gniazdka i wyłączniki są trwale zamontowane (nie obluzowane). Sprawdzamy też, czy w skrzynce elektrycznej są zamontowane bezpieczniki i czy drzwiczki swobodnie otwierają się oraz zamykają. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem, sprawdzamy miernikiem napięcie w gniazdkach - powinno wynosić 230 V.  

Lista kontrolna i checklista.W artykule opisujemy elementy, jakie należy sprawdzić podczas odbioru technicznego.

Instalacja grzewcza

W standardzie wykończenia dla mieszkania deweloperskiego zwykle powinien być ujęty montaż grzejników. Podczas odbioru mieszkania, sprawdzamy, czy we wszystkich grzejnikach są zamocowane głowice termostatyczne. Sprawdzamy też, czy grzejniki są trwale zamocowane (nie poluzowane) oraz czy na grzejnikach nie ma przypadkiem rys oraz trwałych zabrudzeń.

Metraż 

Więcej o sprawdzeniu metrażu w czasie odbioru technicznego mieszkania przeczytasz tutaj.

Okna, parapety i drzwi

Więcej o sprawdzeniu tych elementów, przeczytasz tutaj.


Dowiedz się, kiedy możesz wymagać przekazania kluczy od dewelopera
Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 371 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka