Odbiór mieszkania od dewelopera - czym jest lista kontrolna?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Lista usterek odbiór mieszkania | 797 014 014

Wymieniamy najważniejsze elementy, które należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

 • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
 • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Pobierz wzór protokołu odbioru mieszkania w pdf

pobierz plik
Pobierz pdf

Pobierz wzór protokołu odbioru mieszkania w doc

pobierz plik
Pobierz doc

Pewny Lokal jest największą w Polsce firmą pomagającą klientom w odbiorze mieszkania lub domu oraz analizie umowy deweloperskiej. Poniżej opisujemy najważniejsze elementy, które według nas należy sprawdzić przy odbiorze mieszkania oraz to, jak należy je sprawdzić. Nawet jeśli czujemy się obeznani w budownictwie i mamy zaufanie do własnego kątownika, nie jesteśmy w stanie nauczyć się w kilka dni wszystkich norm budowlanych, którymi wyspecjalizowany w odbiorach mieszkań inżynier jest w stanie "zagiąć" dewelopera. Dlatego skorzystanie z usługi profesjonalisty przy odbiorze mieszkania od dewelopera może zaoszczędzić nam niepotrzebnych nerwów w późniejszym wykrywaniu niedoróbek budowlanych i pozwoli uniknąć kosztów naprawy (nawet mało oczywistych usterek) dzięki przerzuceniu tych kosztów na dewelopera.

Masz pytania do dewelopera? - spisz je.

Jeśli po przeczytaniu wezwania do odbioru masz jakieś pytania, na które w wezwaniu nie znalazłeś odpowiedzi, od razu je spisz. Przygotuj zestaw pytań do dewelopera i od razu je wyślij do biura sprzedaży pocztą elektroniczną (aby otrzymana odpowiedź była wiążąca dewelopera), albo ostatecznie żądaj odpowiedzi podczas odbioru. Dodatkowe wątpliwości mogą się pojawić, jeśli w międzyczasie otrzymałeś od dewelopera ostateczny rzut mieszkania (inwentaryzację geodezyjną) lub rysunki z tzw. dokumentacji powykonawczej.

Przykładowy raport z odbioru technicznego odbioru mieszkania możecie Państwo pobrać tutaj.


Zeszyt i długopis, które leżą na stole — warto je mieć przed spisaniem pytań do dewelopera.Jeśli po przeczytaniu wezwania do odbioru masz jakieś pytania, od razu je spisz.

Co powinno nas niepokoić, zanim dojdzie do odbioru mieszkania?

Brak wzmianki o odbiorze innych części przedmiotu umowy jak komórka lokatorska czy stanowisko garażowe.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Dowiedz się, dlaczego nie przewidziano odbioru komórki lokatorskiej i stanowiska garażowego. Jeśli się okaże, że  w zawiadomieniu nie wymieniono miejsca postojowego w garażu przez pomyłkę, mimo to upewnij się, że będziesz mógł w nim zaparkować już po odbiorze całości. Sprawdź na swoim planie z umowy deweloperskiej numer stanowiska i porównaj go z tym w zawiadomieniu, a potem z numerem wskazanym przed dewelopera podczas odbioru. Niestety, zdarzają się pomyłki!

Krótki czas przeznaczony na odbiór

Niejednokrotnie się słyszy, że deweloperzy przeprowadzają odbiory co godzinę, nie zważając na wielkość mieszkania i np. konieczność obejrzenia komórki i stanowiska garażowego. Jeśli mieszkanie jest duże, z balkonem albo ogródkiem, zgłosiłeś w nim zmiany lokatorskie, wiesz, że jest prąd i chcesz sprawdzić, czy działają wszystkie gniazdka, chciałbyś się przekonać, że ogrzewanie działa prawidłowo a grzejniki są niezapowietrzone, do tego miałeś okazję wcześniej zobaczyć swój lokal prawie gotowy i zauważyłeś wiele niedociągnięć, domagaj się wyznaczenia terminu odbioru w godzinach zapewniających dzienne światło w mieszkaniu i dostęp do niego przez co najmniej 2 godziny. W porze zimowej termin odbioru wyznaczony na godzinę 15 oznacza, że nie obejdzie się bez dobrej latarki LED z dodatkowym zapasem baterii. W dodatku przekazujący mieszkanie będą nalegać na pośpieszne oglądanie, jeśli o 16.00. kończy się ich czas pracy. Dojdzie do nieprzyjemnej wymiany zdań, która będzie Cię kosztować  kilka cennych minut przy jako takim świetle dziennym. Tymczasem bardzo ważne jest oglądanie mieszkania w naturalnym, dobrym świetle, szczególnie, szczególnie że w większości oddawanych inwestycji deweloperzy nie montują żarówek w wypustach elektrycznych i nie zapewniają prądu.


Przygotuj zestaw pytań do dewelopera i wyślij je do biura sprzedaży pocztą elektroniczną tak, aby otrzymana odpowiedź była wiążąca dla dewelopera.Najlepiej wysłać pytania do dewelopera drogą mejlową tak, aby komunikacja z nim była sprawna.


Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań, których okna wychodzą na północ i wschód, do których w zimowe popołudnie dochodzi znikoma ilość światła słonecznego. Jeśli nie masz zbyt wielkiego zaufania zarówno do dewelopera, jak i do jego wykonawców, i zdecydujesz się zaprosić na odbiór swoją ekipę wykończeniową, swojego architekta albo niezależnego eksperta  (np. inżyniera z firmy Pewny Lokal), uprzedź o tym dewelopera, powiadom, że potrzebujesz więcej czasu, bo np. przyjedzie specjalista z kamerą termowizyjną! Zdecydowanie wolą zrobić Ci uprzejmość i zostawić Cię na dłużej w mieszkaniu, abyś mógł spokojnie i sprawnie wszystko sprawdzić ze swoją ekipą (która musi miecz czas na rozstawienie i użycie odpowiedniej aparatury kontrolnej), niż wypraszać po godzinie odbioru, tłumacząc, że muszą teraz poświęcić czas innym nabywcom. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich firm. Jeśli masz możliwość wyboru terminu, umów się na wcześniejszą porę. Nie zależnie od wszystkiego, zaopatrz się we własne źródło światła. Warto też skorzystać z pomocy niezależnych ekspertów, odbiór z nimi oznacza mniej stresów i możliwość dokładnego przebadania lokalu z użyciem profesjonalnego sprzętu.

Jeśli jednak dałeś się zaskoczyć i na miejscu uznałeś, że deweloper nie zapewnił Ci odpowiednich warunków do odbioru, aby dokładne sprawdzić mieszkanie (z powodu późnej pory, braku naturalnego światła lub sztucznego oświetlenia oraz zbyt krótkiego czasu przeznaczonego na odbiór) możesz odmówić przejęcia lokalu, ale postaraj się w jego trakcie ogarnąć, chociaż część checklisty, którą prezentujemy poniżej. Na koniec dopilnuj, żeby wszelkie Twoje uwagi zostały wpisane do protokołu i spróbuj ustalić kolejny termin na dokończenie odbioru.

Inny niż użyty w umowie deweloperskiej i  na planach adres lokalu lub całej inwestycji

Może to być spowodowane zmianą nazwy ulicy lub ostatecznym przyporządkowaniem inwestycji do innej ulicy, zmianą numeru roboczego lokalu lub budynku na numer ostateczny, nadany przez urzędników. Warto sprawdzić, czy nie doszło do błędu w wezwaniu. Zapytaj o szczegóły takie jak miejsce zbiórki, możliwość zaparkowania auta, skorzystania z parkingu pod biurem dewelopera lub w parkingu podziemnym. Jeśli na miejscu nie ma biura obsługi nabywcy prowadzonego przez dewelopera lub biura technicznego wykonawcy inwestycji, jest prawdopodobne, że przedstawiciel dewelopera i ew. generalnego wykonawcy przyjadą specjalnie na odbiór twojego mieszkania. Tak bywa, gdy odbierasz mieszkanie z opóźnieniem w stosunku do reszty nabywców. W wypadku dużych osiedli warto, byś dokładnie ustalił miejsce zbiórki i poinformował o nim osoby, które zaprosiłeś do pomocy przy odbiorze swojego mieszkania.

Brak precyzji kosztować będzie Cię cenne minuty, które w tym czasie mógłbyś poświęcić na dokładniejsze sprawdzenie mieszkania.

Jeśli dojeżdżasz na odbiór z innej miejscowości, słabo orientujesz się w terenie, nie znasz dobrze tego miejsca, osiedle jest rozległe i trwają na nim prace związane z budową dróg dojazdowych lub są inne utrudnienia, np. budowa kolejnego etapu, sprawdź za pomocą GPS, jak najłatwiej i najszybciej dojedziesz na miejsce zbiórki, ale zweryfikuj to z biurem sprzedaży. Sytuacja na budowie się zmienia i może się nagle okazać, jedynym miejscem, w którym możesz zaparkować swoje auto jest jakiś odległy płatny parking, z którego musisz przejść kilkaset metrów na miejsce odbioru.

Brak innych dokumentów, które powinieneś dostać przed odbiorem, jeśli wcześniej tak ustaliłeś z deweloperem.

Dotyczy to zwłaszcza aktualnego rzutu mieszkania, sporządzonego przez geodetę, który w międzyczasie odwiedził Twoje mieszkanie i przeprowadził pomiary z natury. To bardzo ważne, żebyś uzyskał od dewelopera inwentaryzację mieszkania jeszcze przed odbiorem (np. mailem) albo uzgodnił, że zostanie dostarczona na sam odbiór, żebyś mógł sprawdzić na miejscu wymiary pomieszczeń i porównał z oficjalnym, ostatecznym dokumentem. Ostateczny rzut podpisany przez geodetę będzie stanowić załącznik do umowy końcowej, którą w niedługim czasie podpiszesz u notariusza. Deweloper może zaprzeczać, że taki już ma, jednakże, jeśli doszło do wyodrębnienia lokali, co było warunkiem dopuszczenia Ciebie do odbioru lokalu, to znaczy, że geodeta przeprowadził inwentaryzację całej inwestycji, w tym także pomierzył cały Twój lokal, łącznie z twoim balkonem, loggią, tarasem lub ogródkiem, a także powierzchnie przynależne (komórka lokatorska itp.).

Sprzęt używany przez geodetę do pomiarów, bo to właśnie geodeta mierzy mieszkanie przed odbiorem.W razie braku indywidualnego załącznika graficznego od geodety dla Twojego lokalu spróbuj otrzymać go drogą nieoficjalną.

Jeśli geodeta jeszcze nie zdążył przygotować i podpisać indywidualny załącznik graficzny dla Twojego lokalu i innych nabywców, to na pewno te dane ma i możesz próbować je otrzymać w formie nieoficjalnej, np. szkicu z wymiarami poziomymi i wyliczoną powierzchnią poszczególnych pomieszczeń. Jeśli planujesz podczas odbioru sprawdzić powierzchnię mieszkania, ważne, żebyś ją mógł porównać nie z pierwotnym planem, który otrzymałeś przy podpisywaniu mowy deweloperskiej, ale z ostatecznym dokumentem, a przynajmniej jego roboczą, ale aktualną wersją, wynikającą z pomiarów z natury. Przyjrzyj się otrzymanemu rzutowi, sprawdź, jaką metodą została wyliczona powierzchnia mieszkania i czy nie doliczono do niej powierzchnię ścian działowych.

Inne ważne dokumenty, jakie warto uzyskać przed lub w trakcie odbioru to rzuty z dokumentacji powykonawczej Twojego lokalu. Deweloper ma obowiązek realizować inwestycję zgodnie ze sporządzoną dokumentacją projektową. Jeśli w trakcie budowy nastąpiły zmiany w dokumentacji, są one nanoszone na istniejące rysunki projektu technicznego, zwanego często projektem budowlano wykonawczym lub projektem wykonawczym. Jeśli zgłosiłeś tzw. zmiany lokatorskie, biuro budowy powinno je nanieść na rzuty Twojego mieszkania i sygnować podpisem kierownika budowy. Po zakończeniu budowy całość dokumentacji budynku, w tym i Twojego mieszkania, musi być przekazana m.in. do zarządcy nieruchomości, której dotyczy. Jeśli to już nastąpiło i deweloper wzbrania się przed przekazaniem dokumentacji Twojego lokalu, możesz oczywiście próbować ją skopiować u administratora budynku.

Najczęściej jednak przekazanie dokumentacji lokalu następuje wraz z przekazaniem instrukcji obsługi urządzeń wbudowanych w Twój lokal, takich jak grzejniki, drzwi wejściowe, wentylatory, okna itp., zwykle podczas podpisania protokołu odbioru końcowego mieszkania. Radzimy jednak, żebyś o nią się upomniał jeszcze przed odbiorem. Niewykluczone, że uzyskasz ją w dniu odbioru i będziesz mógł ją porównać ze stanem faktycznym.

Typowy zestaw składający się na dokumentacje powykonawczą Twojego mieszkania stanowią rzuty mieszkania sporządzone w kilku wersjach – osobno dla danych robót/ branż budowlanych. Rzut mieszkania w podstawowej branży architektoniczno–konstrukcyjnej zawiera przede wszystkim oznaczenie różnych rodzajów materiałów użytych do budowy ścian. W zależności od systemu, w jakim został wykonany budynek, może to być żelbet (betonowe ściany zbrojone stalowymi prętami) lub mur z cegły ceramicznej, bloczków silikatowych, ścianki działowe z tychże lub innych materiałów np. cienkich bloczków z gipsu, lub ścianki gipsowo-kartonowe. Miejsca styku różnego typu ścian powinny być wyraźnie oznaczone dzięki symbolom oznaczającym rodzaj użytego materiału. Podczas odbioru warto je spróbować odnaleźć w mieszkaniu, sprawdzając, czy tynk w tym miejscu nie jest popękany.

Zabierz ze sobą na odbiór takie narzędzia, jak: dalmierz, miara zawijana 5 m, miernik napięcia, kątomierz, łata budowlana dwumetrowa, podkładka z kartkami, taśma, stołek, latarka, śrubokręt, ołówek.Nasi inżynierzy dysponują różnymi narzędziami, którymi mogą profesjonalnie dokonać sprawdzenia nieruchomości.

Na rzucie zawierającym instalacje centralnego ogrzewania powinieneś odnaleźć informacje o grzejnikach, typ, moc itp., co pozwoli Ci podczas odbioru sprawdzić, czy faktycznie zostały zamontowane zgodnie z projektem. Ponadto możesz na tej podstawie dokonać zamiany grzejnika na inny model, jeśli ten Ci nie odpowiada, kierując się danymi dotyczącymi jego mocy. Przebieg przewodów doprowadzających w podłodze ciepłą wodę do grzejników jest ważną informacją w wypadku, gdy planujesz zmianę układu ścian. Podczas odbioru ten rzut można będzie skonfrontować z rzeczywistym przebiegiem przewodów, który wykryjemy, posługując się kamerą termowizyjną. Oczywiście w mieszkaniu musi wtedy działać centralne ogrzewanie.

Rzut mieszkania zawierający instalacje kanalizacji i wody użytkowej (ciepłej i zimnej) jest równie ważny przy planowanych zmianach, które są np. nieuchronne, jeśli nie podoba nam się zaproponowana na planie z umowy deweloperskiej aranżacja łazienki lub kuchni. Dowiemy się z niego m.in., w którym miejscu szachtu poprowadzono pion kanalizacyjny w budynku. Jeśli nie spodoba nam się podczas odbioru sposób wyprowadzenia ze wspólnych pionów podejść kanalizacyjnych i wodnych do zlewozmywaka, pralki, zmywarki, wanny, brodzika, umywalki lub sedesu, powinniśmy sprawdzić, czy nie ma rozbieżności z dokumentacją powykonawczą oraz ze standardami wykonania naszego lokalu, opisanymi w załączniku do umowy deweloperskiej.

Z kolei rzut instalacji wentylacji zawiera ważne informacje dotyczące zastosowanych urządzeń, np. nazwę i typ wentylatora naściennego w łazience, wc, kuchni lub garderobie, miejsce poprowadzenia pionów wentylacyjnych w szachcie.

Dzięki temu, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, możemy po odbiorze dokonać pewnych zmian w aranżacji łazienki lub kuchni.

Jeśli deweloper przekazuje nabywcy także rzut instalacji elektrycznych i teletechnicznych (co nie jest regułą) uwidocznione na nim są jedynie tzw. punkty, czyli włączniki i gniazda elektryczne oraz wypusty sufitowe i naścienne do oświetlenia, obrys elektrycznej skrzynki mieszkaniowej, ale już nie trasa przewodów. Podczas odbioru należy zatem zapytać o zasadę, wg, której poprowadzono kable w tynku i porównać ilość i rodzaj punktów elektrycznych z rzutem oraz sprawdzić, czy usytuowanie ich odpowiada dokumentacji.

Przykładowe checklisty dotyczące odbioru mieszkania, z których korzystają nasi inżynierowie.Aby zminimalizować ryzyko pominięcia któregoś kroku podczas przeglądu technicznego, stale pracujemy nad poprawą naszych narzędzi i staramy się maksymalnie standaryzować nasze usługi.

Niezgodność dokumentacji powykonawczej z pierwotnym planem, otrzymanym przy podpisaniu umowy deweloperskiej

Zwykle deweloper zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian pierwotnego projektu w trakcie realizacji inwestycji. Rzut, który otrzymujesz przy rezerwacji, a potem podczas podpisywania umowy deweloperskiej może się więc okazać nieaktualny w trakcie odbioru. Dotyczy to szczegółów stałego wyposażenia mieszkania (np. grzejników),  wymienionych w tzw. standardzie wykonania lokalu i budynku, także załączonym do umowy deweloperskiej, a nawet  zarysu ścian działowych i położenia szachtów wraz z umiejscowieniem pionów instalacyjnych. Pierwotna aranżacja przedstawiona na tym rysunku ma charakter poglądowy i służy prezentacji oferty oraz nie jest wiążąca dla dewelopera. Najczęściej deweloper o tym uprzedza dokonując odpowiednich wzmianek na rzucie.

Odbiór mieszkania od dewelopera: lista przydatnych narzędzi

Jakie przyrządy będą potrzebne do odbioru mieszkania?

a) poziomica 2-metrowa, czyli popularnie łata.

Skoro wszyscy specjaliści od odbiorów nie pojawiają się bez niej na budowie, nie licz, że sam odbierając mieszkanie coś wskórasz, posługując się krótszą. Możesz oczywiście dodatkowo zabrać poziomicę o długości 1 metra, ale rzadko dochodzi do konieczności jej użycia. Po prostu normy przewidują użycie 2-metrowej poziomicy. Dlatego specjaliści od odbiorów, nawet jeśli wykorzystują takie nowoczesne narzędzie jak laser krzyżowy, nigdy nie zaniechają użycia łaty.

Te narzędzia się znakomicie uzupełniają. Co do łaty metrowej — inżynierowie z Pewnego Lokalu mają ją na wyposażeniu swojego auta i w razie potrzeby na pewno ją użyją.

b) kątownik

Standardowy kątownik, który używany jest przy odbiorach, ma jedno ramię o długości 1 metra, drugie zaś o długości 0,5 metra. Jest to bardzo uniwersalne narzędzie, więc nie zastąpi go żaden inny kątownik, choć niekiedy przydaje się także kątownik 1 × 1 m. Firmy wyspecjalizowane w odbiorach technicznych budynków wyposażają swoich współpracowników we wszystkie możliwe narzędzia pomiarowe, jednak zakup takiego kompletu na jednorazowy odbiór jest po prostu nieopłacalny. Lepiej od razu pomyśleć o zaangażowaniu takiego specjalisty i go z dużym wyprzedzeniem zarezerwować. 

c) zwijana miara z blokadą lub laserowy dalmierz

Oba te narzędzia doskonale się uzupełniają. Każde może zawieźć  -miarka może się nieoczekiwanie rozlecieć, w dalmierzu mogą wyczerpać się baterie, dlatego pamiętaj o odpowiednim zapasie. Dalmierz przydaje się do obmiaru mieszkania, ale trzeba mieć wprawę w posługiwaniu się tym narzędziem, nie kupuj go więc w ostatniej chwili. W praktyce wystarczy, żeby miał zasięg 20 m. Miarka powinna być co najmniej 5-metrowa, solidnie wykonana, a więc w dużej, metalowej obudowie. Jeśli nie weźmiemy dalmierza, przyda się oczywiście druga, dłuższa, czyli taśma  materiałowa.

d) latarka

Najlepiej dwie, z odpowiednim zapasem baterii, gdyż jest to urządzenie zawodne, zwłaszcza gdy wypadnie Ci z ręki i uderzy w betonową podłogę. Nie licz na latarkę w Twoim smartfonie, ta funkcja się szybko wyłączy przy drastycznym spadku poziomu naładowania Twojego telefonu. W pochmurne dni i o późnej porze odbioru, a zwłaszcza w nieoświetlonych pomieszczeniach typu łazienka, wc i garderoba jest to podstawowe narzędzie w większości przypadków, gdyż tylko nieliczni deweloperzy wyposażają oddawane mieszkania w żarówki i zapewniają prąd podczas odbioru. Tym narzędziem sprawdzisz, czy zapewnienia dewelopera o niezwykłej gładkości ścian mają pokrycie w rzeczywistości.

e) zwykła kartka papieru A4!

Tak, to kolejne podstawowe narządzie podczas odbioru. Przede wszystkim posłuży do zapisania uwag, zanotowania pomiarów, których dokonałeś (szczególnie w wypadku, gdy nie zabrałeś wydruku planu Twojego mieszkania. Ponadto po włożeniu jej między uszczelki zamykanego okna lub drzwi sprawdzisz, czy są szczelne. Przyda się także, żeby sprawdzić stan wentylacji. Kartka przyłożona do kratki wentylacyjnej na pionie w łazience, wc, kuchni i garderobie przy prawidłowym przepływie powietrza powinna się do niej przyssać i sama nie opaść na podłogę. Alternatywnie możesz użyć zapałki lub zapalniczki.

f) podkładka pod kartkę A4 z klipem

Niezastąpiona podczas odbioru, zwłaszcza tam, gdzie nie możesz liczyć na nawet na parapet!

g) taśma klejąca do oznaczenia miejsc zausterkowanych

Powinna być dobrze przylegająca do różnych podłoży i nieuszkadzająca ich po próbie oderwania. Ponieważ będziesz mieć do czynienia z różnym rodzajem materiałów, z których wykonano daną powierzchnię, na której znalazłeś usterkę, a więc tynk, cegła, beton, konglomerat, plastik (np. PCW), fornir, płyta drewnopodobna, drewno lakierowane, blacha powlekana lakierem lub ocynkiem, stal nierdzewna itd., radzimy, byś zaopatrzył się w kilka rodzajów taśm, o kolorze kontrastującym z podłożem, byś  mógł je zobaczyć na swoich zdjęciach.  Żółta papierowa taśma malarska może mieć dodatkowe zastosowanie do sprawdzenia przyczepności farby do podłoża, użytej do pomalowania ścian i sufitów.

h) pisak permanentny do pisania na śliskiej powierzchni

Niezwykle przydatny do wykonania napisów i oznaczeń typu strzałka na przyklejonych obok usterki kawałkach taśm.

i) ołówek budowlany

Przydatny do  zaznaczenia obszaru na wylewce betonowej, który należy poprawić w sposób uzależniony od rodzaju usterki (ubytek, pęknięcie albo nadmierna wypukłość wylewki).

j) aparat fotograficzny (może być w Twoim smartfonie).

Fotografuj co chcesz, ale z głową. Włącz datownik. Oznakowane przez Ciebie miejsca warto sfotografować na końcu odbioru, stosując jakąś zasadę, np. od lewej do prawej, zaczynając od drzwi wejściowych. Zdjęcia przydadzą się przy ponownej wizycie w mieszkaniu, podczas której sprawdzisz, czy zgłoszone usterki nadal pozostały w oznakowanych wcześniej miejscach. Rzecz oczywista, pamiętaj o naładowaniu baterii! 

k) czujnik napięcia

My polecamy czujnik napięcia BE17 firmy Trotec. Sprawdza nie tylko obecność prądu w instalacji, ale także działanie wyłącznika różnicowo-prądowego. Niektórzy (w tym ekipy wykończeniowe) posługują się przyrządami własnej roboty, my nie będziemy Cię jednak namawiać do takiej improwizacji w trosce o Twoje zdrowie. To profesjonalne narzędzie może Ci się jeszcze wielokrotnie przydać. Przed odbiorem upewnij się, że podczas niego będzie włączony prąd, żebyś mógł użyć tego przyrządu, ewentualnie, jeśli się o to nie postarał deweloper, możesz na w trakcie odbioru lub po nim zamontować do kostek na wypustach sufitowych oprawki i wkręcić w nie żarówki, które oświetlą ciemne pomieszczenia.

l) lampka LED

Alternatywnie weź ze sobą małą lampkę LED, za pomocą której sprawdzisz, czy działają gniazda wtyczkowe.

Miernik do określenia napięcia w gniazdkach — jeden z przyrządów używanych przez naszych inżynierów. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem sprawdzamy miernikiem napięcie w gniazdkach.

ł) wkrętaki płaski i krzyżykowy

Umożliwiają sprawdzenie napięcia w puszkach hermetycznych, osłaniających zakończenie kabla trójfazowego do zasilania kuchenki.

m) taboret składany lub kilkustopniowa drabinka składana

Są nieodzowne, jeśli chcesz dosięgnąć wzrokiem szczegółów górnych partii ścian, okien, drzwi i takich urządzeń jak wentylator. Bardzo przydatne, gdy w lokalu jest prąd, ale Ty nie dosięgasz do przewodów wystających z sufitu, wyżej położonych gniazd elektrycznych czy elektrycznej skrzynki mieszkaniowej umieszczonej nad drzwiami do mieszkania.  Nie sprawdzisz bez nich, czy w gniazdach  i wypustach elektrycznych jest napięcie, czy prawidłowo działają włączniki, czy wyłącznik różnicowo-prądowy jest sprawny i podłączone są do niego poszczególne obwody elektryczne.

Inne, profesjonalne narzędzia do odbiorów mieszkań

Powyższa lista uwzględnia przeciętne możliwości nabywcy mieszkania, który postanowił sam odebrać swoje mieszkanie. Nie chcemy Cię martwić, ale to zaledwie część ekwipunku, jakim dysponują specjaliści od odbiorów mieszkań i domów! Jeśli wizja niesienia tego wszystkiego przez pół osiedla jest dla Ciebie przerażająca, informujemy, że w firmie Pewny Lokal pracują także panie! Inne narzędzia, które stosują nasi specjaliści, to szczelinomierz, wilgotnościomierz, pirometr, laser krzyżowy, kamera termowizyjna, klucz ampułkowy (imbusowy) do zaworów grzejnikowych i kluczyk do odpowietrzników grzejnikowych. Nabycie ich tylko w sprawie odbioru mieszkania oznacza poniesienie kosztów wielokrotnie większych od wynagrodzenia specjalisty od odbioru, który poza tym ma wiedzę i doświadczenie niezbędne do ich użycia. Dlatego się zastanów, czy opłaca się przeprowadzić odbiór samodzielnie.

Odbiór mieszkania — dopuszczalne odchyłki, normy odbioru mieszkania

Ściany i kąty — dopuszczalne odchyłki

Podczas odbioru mieszkania pion i powierzchnię ścian sprawdzamy za pomocą łat. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości łaty 2-metrowej lub 2 mm na łacie 1-metrowej. Według norm dopuszczalne są maksymalnie trzy odchylenia powierzchni na długości łaty, nie większe niż 3 mm. Jeśli chodzi o kąty, to sprawdzamy je kątownikiem. Maksymalna odchyłka to 4 mm na długości dłuższego ramienia kątownika.

Podłogi i wylewki — dopuszczalne odchyłki

Podłogi i wylewki sprawdzamy patrząc, dotykając, lekko je opukując. Sprawdzamy, czy nie ma widocznych pęknięć, rys, ubytków, odparzeń, odspojeń, wilgoci, korozji biologicznej oraz trwałych zabrudzeń. Poziom wylewek sprawdzamy łatą budowlaną. Według norm maksymalna odchyłka od poziomu to 5 mm. Podczas odbioru, sprawdzamy ponadto, czy zastosowane są dylatacje wylewki. Sprawdzamy więc m.in. obecność taśmy dylatacyjnej przy łączeniu posadzki ze ścianą. Dylatacja powinna dzielić wylewkę na pola nie większe niż 36 m kw., o boku nie większym niż 6 m. Poza tym dylatacja powinna umożliwiać ruch w poziomie, a nie w pionie. Podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy też, czy między cokołem a ścianą/podłogą nie ma wolnej przestrzeni (innymi słowy, czy cokół dokładnie przylega) - ewentualnie może być zastosowany również akryl lub silikon w celu zamaskowania przestrzeni.

Więcej o sprawdzeniu ścian i tynków w czasie odbioru technicznego mieszkania znajdziesz tutaj

Sprawdź w mieszkaniu: instalacje

Instalacja elektryczna

Przy odbiorze technicznym mieszkania sprawdzamy, czy rozmieszczenie punktów elektrycznych jest zgodnie z informacją na rzucie instalacji mieszkania. Sprawdzamy, czy gniazdka i wyłączniki są trwale zamontowane (nieobluzowane). Sprawdzamy też, czy w skrzynce elektrycznej są zamontowane bezpieczniki i czy drzwiczki swobodnie otwierają się oraz zamykają. W przypadku mieszkań z podłączonym prądem sprawdzamy miernikiem napięcie w gniazdkach — powinno wynosić 230 V.  

Instalacja grzewcza

W standardzie wykończenia dla mieszkania deweloperskiego zwykle powinien być ujęty montaż grzejników. Podczas odbioru mieszkania, sprawdzamy, czy we wszystkich grzejnikach są zamocowane głowice termostatyczne. Sprawdzamy też, czy grzejniki są trwale zamocowane (niepoluzowane) oraz czy na grzejnikach nie ma przypadkiem rys, oraz trwałych zabrudzeń.

Sprawdź w mieszkaniu: metraż 

Więcej o sprawdzeniu metrażu w czasie odbioru technicznego mieszkania przeczytasz tutaj.

Sprawdź w mieszkaniu: okna, parapety i drzwi

Więcej o sprawdzeniu tych elementów, przeczytasz tutaj.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.

Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 715 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwuj online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka