Odbiór mieszkania to moment regulowany przez ustawę deweloperską, podczas którego nabywca mieszkania (czyli Ty, miejmy nadzieję, że z pomocą naszego inżyniera:)) sprawdza zgodność stanu technicznego nieruchomości z normami budowlanymi oraz dokumentacją. Jakie jednak dokumenty należy wziąć na odbiór, żeby sprawdzić, czy mieszkanie zgadza się z ich zapisami?
Standard jest obowiązkowym dokumentem, który stanowi załącznik do "prospektu informacyjnego" (prospekt jest z kolei obowiązkową częścią umowy deweloperskiej). W standardzie wykończenia deweloper określa to, co rozumie przez "stan deweloperski" lub "stan pod klucz", do którego zobowiązuje się doprowadzić mieszkanie. Wbrew pozorom, istnieje bowiem wiele "stanów deweloperskich" mieszkania, a to co dokładnie deweloper ma na myśli mówiąc o stanie deweloperskim wynika właśnie ze standardu wykończenia. Przykładowo standard może określać różną klasę tynków, różny rodzaj stolarki, czy wylewki w nowowybudowanym mieszkaniu.
Rzut mieszkania lub domu, podobnie jak standard, jest kolejnym dokumentem, który stanowi obowiązkowy załącznik do prospektu informacyjnego. Rzut nie tylko podaje nam projektowane wymiary mieszkania, ale także wskazuje, jaki jest planowany układ mieszkania, tj. gdzie położone mają być ściany poszczególnych pomieszczeń, gdzie znajdą się wnęki, a gdzie położone będą pilastry. W rzucie czasami zamieszczony jest także planowany rozkład instalacji oraz gniazdek elektrycznych.
W trakcie odbioru technicznego warto sprawdzić zgodność mieszkania z rzutem, tj. czy układ pomieszczeń oraz rozmieszczenie instalacji rzeczywiście zgadza się z tym, co deweloper obiecał nam w umowie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że metraż mieszkania oraz poszczególnych jego pomieszczeń zawarty w rzucie projektowym najczęściej nie będzie się zgadzał z ostatecznym metrażem mieszkania z tzw. rzutu powykonawczego lub rzutu geodezyjnego. O tym, co zrobić w sytuacji, kiedy metraż mieszkania z rzutu projektowego będzie się różnił od metrażu z tzw. rzutu wykonawczego, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Na koniec warto zaznaczyć, że na typowy odbiór techniczny mieszkania zasadniczo nie ma po co przynosić własnego protokołu odbioru. Oczywiście, zgodnie z ustawą deweloperską, po każdym odbiorze technicznym mieszkania powinien zostać spisany protokół odbioru, jednak nasza praktyka pokazuje, że deweloperzy prawie zawsze dysponują własnym protokołem, a większość z nich nalega, żeby to na ich protokole wpisywać wady i usterki zidentyfikowane podczas odbioru (w praktyce nie ma większej różnicy, czy wady i usterki będziemy zapisywali na naszym protokole, czy na protokole dewelopera).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!