Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Odbiór mieszkania jakie dokumenty

Na odbiór warto wziąć ze sobą standard wykończenia i rzut projektowy, ale niekoniecznie protokół.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania to moment regulowany przez ustawę deweloperską, podczas którego nabywca mieszkania (czyli Ty, miejmy nadzieję, że z pomocą naszego inżyniera:)) sprawdza zgodność stanu technicznego nieruchomości z normami budowlanymi oraz dokumentacją. Jakie jednak dokumenty należy wziąć na odbiór, żeby sprawdzić, czy mieszkanie zgadza się z ich zapisami?

Standard wykończenia

Standard jest obowiązkowym dokumentem, który stanowi załącznik do "prospektu informacyjnego" (prospekt jest z kolei obowiązkową częścią umowy deweloperskiej). W standardzie wykończenia deweloper określa to, co rozumie przez "stan deweloperski" lub "stan pod klucz", do którego zobowiązuje się doprowadzić mieszkanie. Wbrew pozorom, istnieje bowiem wiele "stanów deweloperskich" mieszkania, a to co dokładnie deweloper ma na myśli mówiąc o stanie deweloperskim wynika właśnie ze standardu wykończenia. Przykładowo standard może określać różną klasę tynków, różny rodzaj stolarki, czy wylewki w nowowybudowanym mieszkaniu. 

Rzut projektowy

Rzut mieszkania lub domu, podobnie jak standard, jest kolejnym dokumentem, który stanowi obowiązkowy załącznik do prospektu informacyjnego. Rzut nie tylko podaje nam projektowane wymiary mieszkania, ale także wskazuje, jaki jest planowany układ mieszkania, tj. gdzie położone mają być ściany poszczególnych pomieszczeń, gdzie znajdą się wnęki, a gdzie położone będą pilastry. W rzucie czasami zamieszczony jest także planowany rozkład instalacji oraz gniazdek elektrycznych.

W trakcie odbioru technicznego warto sprawdzić zgodność mieszkania z rzutem, tj. czy układ pomieszczeń oraz rozmieszczenie instalacji rzeczywiście zgadza się z tym, co deweloper obiecał nam w umowie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że metraż mieszkania oraz poszczególnych jego pomieszczeń zawarty w rzucie projektowym najczęściej nie będzie się zgadzał z ostatecznym metrażem mieszkania z tzw. rzutu powykonawczego lub rzutu geodezyjnego. O tym, co zrobić w sytuacji, kiedy metraż mieszkania z rzutu projektowego będzie się różnił od metrażu z tzw. rzutu wykonawczego, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Protokół odbioru

Na koniec warto zaznaczyć, że na typowy odbiór techniczny mieszkania zasadniczo nie ma po co przynosić własnego protokołu odbioru. Oczywiście, zgodnie z ustawą deweloperską, po każdym odbiorze technicznym mieszkania powinien zostać spisany protokół odbioru, jednak nasza praktyka pokazuje, że deweloperzy prawie zawsze dysponują własnym protokołem, a większość z nich nalega, żeby to na ich protokole wpisywać wady i usterki zidentyfikowane podczas odbioru (w praktyce nie ma większej różnicy, czy wady i usterki będziemy zapisywali na naszym protokole, czy na protokole dewelopera).

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 55 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka