W poniższym artykule wyjaśniamy, kim jest rzeczoznawca majątkowy.
W sytuacji, gdy potrzebujemy dokonać wyceny nieruchomości, na przykład na potrzeby kredytu hipotecznego lub przed jej sprzedażą, warto, jest zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego w celu zlecenia mu przygotowania operatu szacunkowego nieruchomości.
Art. 174 Ustawy o gospodarce nieruchomościami dokładnie definiuje to, na czym dokładnie podlega rzeczoznawstwo majątkowe oraz kim jest rzeczoznawca majątkowy. Działalność zawodowa, wykonywana przez rzeczoznawców, realizowana jest przez nich na zasadach określonych w wyżej wspomnianej ustawie. Polega ona prowadzeniu wyceny nieruchomości, w tym też maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością.
Rzeczoznawca majątkowy obowiązkowo musi posiadać uprawnienia zawodowe, nadawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Prawo wykonywania zawodu oraz tytuł zawodowy rzeczoznawca zdobywa z dniem wpisu do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonego przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Rzeczoznawcą może zostać wyłącznie osoba niekarana i posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz praktyka lub doświadczenie zawodowe w zakresie wyceny nieruchomości, a także zdanie egzaminu zawodowego.
Rzeczoznawca w swojej pracy wykorzystuje określone metody i techniki, a wartość nieruchomości określa przy zastosowaniu podejścia porównawczego, dochodowego, kosztowego lub mieszanego.
Rzeczoznawca jest zobowiązany do wykonywania zawodu z zachowaniem standardów zawodowych, zgodnie z zapisami prawa, ze szczególną starannością, w sposób etyczny, zachowując bezstronność w wycenie.
Oprócz przygotowywania operatów szacunkowych rzeczoznawca może także sporządzać ekspertyzy i opracowania z zakresu wyceny nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli zależy nam na otrzymaniu rzetelnej wyceny nieruchomości, warto, jest rozważyć skorzystanie z usług rzeczoznawcy, który w oparciu między innymi o lokalizację nieruchomości, jej stan techniczny i prawny oraz ceny transakcyjne podobnych nieruchomości, przygotuje operat szacunkowy, posiadający wartość dokumentu urzędowego. Operat wykorzystywany może być między innymi na potrzeby kredytu hipotecznego, sporów sądowych i przedsądowych, w przypadku spraw spadkowych, na potrzeby podatkowe (amortyzacja nieruchomości) oraz w celu określenia dokładnej wartości nieruchomości przed jej zbyciem.
Jeżeli staramy się o kredyt hipoteczny, warto pamiętać o tym, że bank powinien umożliwić nam przedstawienie operatu, przygotowanego przez niezależnego od niego rzeczoznawcę. Z punktu widzenia przyszłego kredytobiorcy, w przypadku gdy o kredyt wnioskujemy w kilku bankach, samodzielne zlecenie sporządzenia operatu będzie oznaczać spore oszczędności, ponieważ ten sam dokument może być wykorzystany na potrzeby procesu kredytowego w więcej niż jednym banku. Dodatkowo może się też zdarzyć, że wycena, sporządzona przez niezależnego rzeczoznawcę, okaże się nieco wyższa (co przełoży się na większą zdolność kredytową), niż w przypadku dokumentu przygotowywanego przez rzeczoznawcę bankowego. Niezależni rzeczoznawcy pracują też szybciej, co może mieć duże znaczenie w sytuacji, gdy zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu kredytu.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!