Dokonywanie zakupu nieruchomości jest możliwe tylko w sytuacji, w której sprzedaje ją faktyczny właściciel. Sprzedający musi mieć bowiem prawo do tego typu transakcji. By mieć w tym zakresie pewność, trzeba sprawdzić tak zwany stan prawny nieruchomości. Jak tego dokonać i co w ogóle oznacza to zagadnienie? Jak należy rozumieć stan faktyczny a stan prawny? Czy można tych pojęć używać zamiennie?
Zanim przejdziemy do tematu stan faktyczny a stan prawny, wyjaśnijmy, czym dokładnie jest stan faktyczny nieruchomości. Otóż jest to stan, który wynika z treści wpisów, jakie są umieszczone w księdze wieczystej (KW) prowadzonej dla konkretnej nieruchomości. Moment wpisania prawa do księgi wieczystej to ten, w którym stan prawny zgadza się z rzeczywistością. Może być tak, że stan faktyczny będzie nieco odbiegał od treści zawartych w księdze wieczystej. Wówczas za prawdziwe uznaje się treść księgi wieczystej. Dostęp do tych informacji jest bardzo prosty i szybki.
Rzeczywisty stan prawny nieruchomości wcale nie musi pokrywać się ze stanem faktycznym. Nie chodzi o to, że jest to dobre czy dozwolone, natomiast takie sytuacje się zdarzają i tak naprawdę nie wiążą się z żadnymi korzyściami. Stan faktyczny nieruchomości zawiera w sobie nawet te aspekty, które nie znalazły się w dokumentach.
Celem wyjaśnienia poruszanej kwestii możemy posłużyć się następującym przykładem. Jeśli osoba trzecia ma prawa do nieruchomości, ale nie uwzględniono tego w dokumentacji tejże, to w tej sytuacji stan faktyczny będzie obejmował prawo osoby trzeciej, ale już nie stan rzeczywisty. Jak widać, stan faktyczny a stan prawny to temat dość ważny i powinien zainteresować każdego, kto ma nieruchomość, jak też te osoby, które zamierzają ją nabyć.
Są sytuacje, w których stan prawny nieruchomości nie jest uregulowany. Na przykład właściciel nieruchomości umiera i nie dochodzi do postępowania spadkowego, w efekcie czego stan prawny nieruchomości nie jest ujawniony w księdze wieczystej. Księgi wieczyste to temat dość powszechny, a mimo to na przykład istnieje wiele gruntów, których stan faktyczny nadal nie jest uregulowany. Na rynku można wielokrotnie zetknąć się z nieruchomościami, na przykład z mieszkaniami, które nie posiadają księgi wieczystej. Dzieje się to z różnych przyczyn. Najczęściej wtedy, gdy mieszkanie jest sprzedawane, a umowa spisywana odręcznie. Ma to miejsce też w sytuacji, kiedy mieszkanie jest przekazywane rodzinie w formie darowizny i nie dochodzi do sporządzenia aktu notarialnego, który jest aktem przeniesienia prawa własności na nabywcę albo obdarowanego.
W sytuacji, kiedy stan prawny nieruchomości nie jest uregulowany, trzeba to niezwłocznie zrobić. Weźmy pod uwagę nieruchomość gruntową. Istnieje na to kilka sposobów, ale każdy z nich jest uzależniony od pewnych okoliczności. Mowa tu o takich okolicznościach jak:
Uregulowanie stanu prawnego nieruchomości generuje wiele korzyści. Pozwala przede wszystkim na bezpieczny obrót nieruchomościami. Należy pamiętać, że nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym są mniej atrakcyjne, a nierzadko nawet znacznie tańsze od nieruchomości, które mają uregulowany stan prawy. Warto również pamiętać, że właściciel gospodarstwa rolnego, którego stan prawny nie jest uregulowany, może mieć na przykład problemy z pozyskaniem dopłat unijnych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Na czym polega regulowanie stanu prawnego nieruchomości? Uregulowanie tego stanu może wymagać zastosowania różnych działań. Chodzi o takie jak: założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, uaktualnienie wpisów widniejących w księdze wieczystej, przeprowadzenie sprawy spadkowej. Chcąc tylko zaktualizować dane w księdze wieczystej, wystarczy tak naprawdę jedynie złożyć odpowiedni wniosek o wpis do KW. Do wniosku należy dołączyć dodatkowe, wymagane w tym zakresie dokumenty. Jest to zadanie dla właściciela danej nieruchomości.
Nie jest trudno sprawdzić stan prawny nieruchomości, choć wiele osób zastanawia się, jak to zrobić. Sprawa jest w tym przypadku prosta – należy zapoznać się z treścią księgi wieczystej nieruchomości. Czynność tę można wykonać chociażby przez Internet, ale do tego trzeba mieć numer KW. Poza tym dobrze jest sprawdzić też inne dokumenty, które potwierdzają jej stan prawny. Zależy to jednak od konkretnego rodzaju nieruchomości. Na przykład w przypadku działki budowlanej, trzeba zapoznać się z miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który znajduje się w urzędzie gminy. Z kolei ze starostwa należy pozyskać wpis z rejestru gruntów, a także wyrys z mapy ewidencyjnej.
Ważne jest, aby wszystkie te dokumenty i zawarte w nich informacje porównać. Może zdarzyć się tak, że niektóre z nich się nie zgadzają. To rodzi wiele komplikacji, dlatego zapoznanie się z pełną dokumentacją dotyczącą konkretnej nieruchomości najlepiej powierzyć specjalistom, tak by mieć jasny i wyraźny obraz faktycznego jej stanu. Przejdźmy więc do rzeczy, a mianowicie jak wygląda stan faktyczny a stan prawny nieruchomości.
Temat stan faktyczny a stan prawny poruszany jest dość często i w wielu miejscach, a głównie w Internecie. Prawdą jest to, że ma on duże znaczenie przy kupnie i sprzedaży nieruchomości, więc warto wypowiedzieć się w tej kwestii nieco szerzej.
Wpisy, jakie zostały uwzględnione w księdze wieczystej, są traktowane jako zgodne z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości. To nie oznacza jednak, że będzie on zawsze identyczny, jak stan faktyczny nieruchomości. Różnice te mogą pojawić się chociażby w sytuacji, kiedy w księdze wieczystej nie zostaną uwzględnione obciążające ją prawa względem osób trzecich. W takim przypadku nabywca nieruchomości, który nie miał pojęcia o faktycznie obciążających ją prawach, tak naprawdę nie ma powodu do zmartwień. Rękojmia ksiąg wieczystych stawia wyższość wpisów w KW nad wspomnianym stanem faktycznym. Tak więc stan faktyczny a stan prawny, choć są ściśle ze sobą powiązane, to jednak mogą nieco od siebie odbiegać. W rzeczywistości stan prawny powinien rzecz jasna odzwierciedlać stan faktyczny.
Wielu osobom samo wyjaśnienie, czym jest stan faktyczny a stan prawny, sprawia niemały kłopot. Co dopiero mówić o wnikaniu w szczegóły i doszukiwaniu się informacji w dokumentach. Dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom. I nie chodzi tu o samo wyręczenie w tej kwestii, ale o istotę właściwego zapoznania się z dokumentacją nieruchomości, z jej stanem faktycznym i prawnym. Bo od tego zależy przyszłość jej nabywcy. Godną uwagi jest firma Pewny Lokal. To zespół doświadczonych inżynierów i prawników. Zajmują się sprawdzaniem stanu technicznego i prawnego różnych nieruchomości. Pomogą więc i Tobie. Więcej informacji na jej temat i szczegóły dotyczące samej oferty, można znaleźć na stronie https://pewnylokal.pl/lp/audyt-mieszkania-i-domu.php.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!