W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest warunkowa umowa a umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania.
Czy wiesz, że umowa przedwstępna nie jest tym samym co umowa warunkowa sprzedaży nieruchomości? Wiele osób, które stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie, nie ma o tym pojęcia! Czym się różnią i kiedy musisz podpisać konkretny typ dokumentu? Przeczytaj artykuł.
Umowa przedwstępna to dokument, w którym jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (art. 389 Kodeksu cywilnego). Według definicji taka umowa powinna określać istotne postanowienia, które będą zawarte w ostatecznie podpisywanym dokumencie, a więc w umowie przyrzeczonej. Musi więc zawierać informacje o tym, jaka nieruchomość jest sprzedawana, jaka jest cena, kto jest właścicielem, itp. Zazwyczaj umowy przedwstępnie podpisuje się przy mieszkaniach z rynku wtórnego, ale coraz częściej można spotkać się z nimi także na rynku pierwotnym.
To, co odróżnia umowę przedwstępną od przyrzeczonej to fakt, że nie musi być ona podpisana w obecności notariusza. Oznacza to więc, że strony mogą przygotować dokument na własną rękę i również będzie ona respektowana. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli zdecydujesz się na jej podpisanie bez udziału notariusza, automatycznie zrezygnujesz z możliwości dochodzenia swoich praw, wynikających z przedmiotowej umowy, przed sądem. Umowa stworzona we własnym zakresie tworzy tzw. słabszy skutek umowy, co oznacza, że strona poszkodowana może liczyć jedynie na zwrot poniesionych kosztów przygotowania zawarcia umowy i samego jej zawarcia. Poza tym nie otrzyma nic.
To, jak powinna wyglądać umowa przedwstępna, zapisano w art. 22 Ustawy o Ochronie Praw Nabywcy Lokalu Mieszkalnego lub Domu Jednorodzinnego. Warto więc ją przeczytać, aby mieć pewność, że niczego nie brakuje.
Z pewnością elementami, które muszą znaleźć się w jej zapisach, są:
Jeśli chodzi z kolei o umowę warunkową, to jest to dokument zawarty pod określonym warunkiem, który może wywołać skutki po spełnieniu tegoż zastrzeżenia. Różni się to więc tym od zwykłej umowy przedwstępnej, że ten dokument wchodzi w życie, gdy spełniony zostanie jakiś warunek, np. nabywca otrzyma kredyt czy utworzona zostanie księga wieczysta. Kiedy to się wydarzy, można podpisać umowę przedwstępną, a następnie dopiero umowę kupna-sprzedaży, czyli tę ostateczną. Można więc powiedzieć, że umowa warunkowa to początek i wypełnienie warunków w niej zapisanych sprawia, że umowa przedwstępna jest ważna i zaczyna obowiązywać obie strony.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Umowę warunkową najczęściej podpisuje się wtedy, kiedy któraś ze stron potrzebuje czasu na ruch. Tak jak wspomnieliśmy, może być to czas na otrzymanie kredytu, czy stworzenie księgi wieczystej, ale także np. na doprowadzenie mediów czy dokończenie inwestycji. Pamiętaj także, aby nie podpisywać umowy przedwstępnej, gdy sytuacja prawna lokalu nie jest jeszcze do końca jasna, np. ciążą na nim długi lub są w nim osoby zameldowane. Wtedy właśnie najlepiej sprawdzi się umowa warunkowa. Jak więc widzisz, kiedy nie można spełnić warunków umowy przedwstępnej, popisuje się dokument warunkowy, który jest preludium do kolejnego kroku.
Dobrze sporządzona umowa warunkowa powinna zawierać wszystkie podstawowe informacje (m.in. dane obu stron, opis nieruchomości), ale to nie wszystko! To, co jest w niej najważniejsze to precyzyjne określenie warunku umowy przedwstępnej. Warunek ten definiowany jest jako niepewne zdarzenie, które wydarzy się w przeszłości, jasno określone i możliwe do zaistnienia. Tak samo jak w przypadku umowy przedwstępnej nie ma konieczności zawierania jej u notariusza. Warto to jednak zrobić, aby można było walczyć o swoje prawa, gdyby druga strona nie wywiązała się z jej zapisów.
Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z analizą umów, skontaktuj się z nami! Zapewnimy Ci kompleksowe doradztwo wykwalifikowanych specjalistów, którzy doskonale znają się na audytach takich dokumentów. My sprawdzamy, Ty śpisz spokojnie!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!