W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zabezpieczyć się na wypadek śmierci osoby sprzedającej mieszkanie.
Zawarłeś umowę przedwstępną, ale zanim doszło do podpisania ostatecznego dokumentu, sprzedający zmarł? A może chcesz zabezpieczyć się na wypadek takich trudnych zdarzeń jeszcze zanim podpiszesz umowę? Przygotowaliśmy artykuł, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
Na początku warto zwrócić uwagę na pojęcie umowy przedwstępnej. Jest to dokument, w którym obie strony deklarują podpisanie umowy przyrzeczonej w późniejszym terminie. Umowa przedwstępna musi spełniać pewne kryteria, aby mogła być uznana za ważną. Co to oznacza? Musi ona zawierać wszystkie te informacje, które umieszczone zostaną w później podpisywanym dokumencie. Muszą więc zgadzać się dane obu stron, informacje dotyczące przedmiotu sprzedaży oraz cena. Dodatkowo powinien się w niej znaleźć termin zawarcia umowy przyrzeczonej oraz ewentualne kary umowne za niedotrzymanie postanowień w niej zawartych. Może być zawarta w formie aktu notarialnego, ale nie musi.
Warto jednak wybrać formę z silniejszym skutkiem prawnym (a więc podpisaną u notariusza), ponieważ chroni Cię to przed wieloma nieprzyjemnościami, m.in. wtedy, gdy sprzedający nagle umrze. Dlaczego?
Śmierć jednej ze stron umowy sprzedaży, również przedwstępnej, nie sprawia, że transakcja zostaje unieważniona. Jedyną zmianą jest fakt, że na miejsce zmarłej osoby wchodzą jego spadkobiercy.
Jak z pewnością wiesz, sprawy spadkowe bywają trudne i czasami okazuje się, że spadkobierców jest wielu, są skonfliktowani lub w ogóle nie wiedzą o zawartej umowie. Ta kwestia może być problematyczna, jednak da się ją rozwiązać.
Najlepiej jest gdy spadkobiercy dokonają przed notariuszem stwierdzenia nabycia spadku. Dzięki temu proces będzie znacząco skrócony. Pamiętaj także, że taki wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, może złożyć każdy, kto ma jakiś interes prawny w dokonaniu tej czynności. Ty, jako osoba posiadająca umowę ze zmarłym, masz taki interes. Oznacza to więc, że jeśli spadkobiercy nie będą chętni do porozumienia z tobą, sam będziesz mógł zainicjować odpowiednie postępowanie. Oczywiście może się to skończyć długoletnim procesem sądowym, ale mimo wszystko warto spróbować.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Poza tym, podpisując umowę poza kancelarią notarialną, pozbawiasz się możliwości wpisania roszczenia z umowy przedwstępnej do księgi wieczystej. Ma to związek z zasadą wiary publicznej ksiąg wieczystych, a zatem nikt nie może się zasłaniać niewiedzą, jeśli dana informacja została umieszczona w księdze wieczystej. Dla Ciebie, jako kupującego oznacza to mniej więcej tyle, że dzięki temu wpisowi, spadkobiercy dowiedzą się o roszczeniu, a także nie będą mogli sprzedać nieruchomości nikomu innemu.
Zawierając umowę przedwstępną, warto przygotować się na każdą ewentualność, w tym m.in. śmierć jednej ze stron. Wiele osób nie myśli o tym w trakcie kupowania nieruchomości, co jest dużym błędem. Śmierć może wydarzyć się nagle, bez żadnych przesłanek, dlatego lepiej jest zadbać o zapisy, które będą rozwiązywały większość problematycznych kwestii.
Co więc możesz zrobić?
Sytuacje takie jak śmierć jednej ze stron umowy czy problemy z wykonaniem obowiązków zawartych w dokumencie, są niezwykle stresujące. Jeżeli chcesz sobie tego oszczędzić, zdecyduj się na usługę audytu umowy. Na czym to polega?
Specjaliści, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, sprawdzają dokładnie dokument i raportują zlecającemu o wszystkich niebezpiecznych zapisach. Tworzą także swego rodzaju streszczenie, które ułatwia zrozumienie obowiązków i praw wynikających z umowy. To świetna opcja, szczególnie dla osób, które pierwszy raz kupują nieruchomość i nie mają zielonego pojęcia, jak czytać tego typu dokumenty. Jest to całkowicie bezpieczna, legalna usługa.
Potrzebujesz pomocy prawnika? Zgłoś się do nas!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!