Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy musimy płacić podatek od spadku i darowizn w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania.
Jesteś na etapie podpisywania umowy przedwstępnej? Z pewnością jesteś niezwykle podekscytowany, ale radzimy, aby zatrzymać się na chwilę! Decydując się na podpisanie takiego dokumentu, musisz mieć 100% pewności, że robisz dobrze. Sprawdź, jak ma się on do podatku od spadków i darowizn!
Na początek zdefiniujmy sobie, czym jest umowa przedwstępna. To dokument, w którym jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (art. 389 Kodeksu cywilnego). Umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie te elementy, które zawarte zostaną w umowie przyrzeczonej. Tylko wtedy jest ważna. Tego typu dokument nie musi, ale może zostać podpisany w obecności notariusza (w przeciwieństwie do umowy ostatecznej, która musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego).
Strony mogą przygotować umowę na własną rękę, ale nie jest to najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Decydując się na popisanie umowy bez udziału urzędnika, automatycznie rezygnujesz dochodzenia swoich praw, wynikających z przedmiotowej umowy, przed sądem. Wynika to z tego, że takie dokumenty, tworzą tzw. słabszy skutek umowy, a co za tym idzie, strona poszkodowana może otrzymać jedynie za zwrot poniesionych kosztów i ewentualne kary umowne, jeśli takie zostały w ogóle wpisane do umowy.
Umowa, która jest w ogóle brana pod uwagę przez sąd, musi być odpowiednio skonstruowana. Dokładny spis informacji, które muszą się w niej znaleźć, możesz odszukać w art. 22 Ustawy o Ochronie Praw Nabywcy Lokalu Mieszkalnego lub Domu Jednorodzinnego.
Zapisano tam, że w dokumencie, muszą pojawić się:
Skoro wiesz już, czym jest umowa przedwstępna i jak powinna być skonstruowana, czas przejść do kwestii długu spadkowego. Wiele osób nie wie, ale spadkobiercy oprócz tego, że otrzymują majątek od osoby zamarłej, otrzymują także obowiązki, a więc np. przejmują długi i zobowiązania. Jeśli chodzi o podpisane umowy przedwstępne, to nie jest ona elementem długu spadkowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Oznacza to więc, że nie może zostać odliczona od podstawy opodatkowania. Co ważne, jest ona natomiast zobowiązaniem dla spadkobierców, aby podpisać umowę przyrzeczoną oraz przenieść własność w zastępstwie za osobę zmarłą.
Jak wygląda sprawa, jeśli chodzi o darowiznę? Otóż osoba, która sprzedaje nieruchomość 5 lat po otrzymaniu darowizny (liczy się je od końca roku kalendarzowego, a nie dnia otrzymania darowizny), nie musi zapłacić podatku. Nie ma więc z tym problemu. W przypadku wcześniejszej sprzedaży opłacenie podatku jest konieczne. Warto jednak pamiętać, że podpisanie umowy przedwstępnej nie jest równoznaczne ze zbyciem nieruchomości. Do tego dochodzi dopiero przy umowie przyrzeczonej i przekazaniu własności.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!