W poniższym artykule wyjaśniamy, czy należy obawiać się podpisania umowy przedwstępnej z karami umownymi.
Chcesz nabyć mieszkanie, ale sprzedawca zaproponował Ci umowę przedwstępną z karą i teraz nie jesteś pewien, czy to bezpieczne? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Warto zacząć tego, czym w ogóle jest umowa przedwstępna. To dokument, który zobowiązuje obie strony (sprzedawcę oraz kupującego) do sfinalizowania transakcji sprzedażowej w określonym terminie i z dostosowaniem się warunków, które ustalono. Można więc powiedzieć, że jest to wstęp do właściwej umowy sprzedaży, który gwarantuje kupującemu, że nieruchomość będzie na niego czekać, a sprzedającemu, że ma kupca, który rzeczywiście zapłaci za lokal.
Umowa tego typu nie musi być podpisywana w kancelarii notarialnej, ale jest to zdecydowanie lepsza opcja. Dzięki temu, że to notariusz będzie trzymał pieczę nad dokumentem, transakcja będzie bezpieczniejsza. Tylko umowa podpisana pod jego okiem pozwala dochodzić swoich praw w sądzie. Oprócz tego notariusz ma obowiązek poinformowania stron o prawach i obowiązkach wynikających z podpisanego aktu, a to z kolei zapewnia, że każda ze stron jest świadoma, z czym wiąże podpisanie takiej konkretnej umowy. Wbrew pozorom zarówno nabywcy, jak i sprzedający często próbują tłumaczyć swoje nieuczciwe zachowania niewiedzą. Praca z notariuszem wyklucza takie zagrania.
Jedną z najistotniejszych kwestii przy podpisywaniu umowy przedwstępnej jest zadbanie o to, aby wszystkie dane się zgadzały. Daj sobie czas i dokładnie przeczytaj, czy wszystko, co zawarto w dokumencie, jest zgodne z rzeczywistością.
Jest to także ważne z tego względu, że to, co zapisano w umowie przedwstępnej, powinno pojawić się również w ostatecznej umowie sprzedaży.
Zwróć więc uwagę czy w dokumencie znajduje się:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
To jeszcze nie wszystko. Niezwykle ważne jest, aby w umowie znalazły się także zapisy, które dotyczą:
Warto także wspomnieć o tym, że do umowy przedwstępnej powinno zostać dołączone oświadczenie dewelopera, które zabezpieczy Cię przed kłopotami podłoża prawnego. Deweloper musi zagwarantować, że nieruchomość nie jest obciążona hipoteką umowną oraz że nie będzie m.in. zaciągał kredytu, dla którego zabezpieczeniem byłaby przedmiotowa nieruchomość. Poza tym konieczne jest, aby w oświadczeniu pojawiła się informacja, iż deweloper gwarantuje, że nie ma ograniczenia prawa własności ani naruszenia posiadania nieruchomości, a zatem mieszkanie wolne jest od roszczeń osób trzecich.
Na koniec odniesiemy się jeszcze do kar umownych, które są zwykle zapisywane w dokumencie. Warto pamiętać, że jest to standardowa procedura i nie należy się jej bać. Jak sama nazwa wskazuje, są to kary, które obie strony ustalają ze sobą za niewywiązanie się z pewnych kwestii. W przypadku umowy przedwstępnej takie rekompensaty ustala się w celu zabezpieczenia przyszłej umowy sprzedaży. Zatem jeśli jedna strona nie wywiąże się z umowy, będzie musiała wypłacić drugiej stronie określoną kwotę. Wysokość kar umownych określa się na zasadzie porozumienia obu stron. Nie ma żadnych zapisów prawnych, które w jakikolwiek sposób by to regulowały. Jedynym zastrzeżeniem jest, że jeśli jedna ze stron poniesie szkodę wyższą niż wysokość kary umownej, nie może zażądać kwoty większej niż ta ustalona. Kary nie mogą być też rażąco wygórowane lub niesprawiedliwe.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja umowa przedwstępna jest odpowiednio przygotowana i zapisane w niej kary umowne są uczciwe, zgłoś się do nas. Wykonamy profesjonalny audyt, dzięki któremu będziesz spać spokojnie.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!