W poniższym artykule wyjaśniamy, z czym wiąże się zawarcie umowy przenoszącej własność.
Zawarcie umowy przeniesienia własności, ustanawiającej jednocześnie odrębną własność lokalu, dla swojej ważności musi zostać dokonane w formie aktu notarialnego. Co jeszcze warto wiedzieć o umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu?
Podpisując umowę deweloperską, nabywamy prawo do mieszkania, natomiast zawarcie umowy sprzedaży oznacza jednoznacznie, że jesteśmy jedynymi prawowitymi jego właścicielami.
Zanim dojdzie do wyodrębnienia lokalu podstawowym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest ukończenie przez dewelopera inwestycji, w której znajduje się zakupione mieszkanie, oraz uzyskanie przez niego decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a także zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkalnych. Po otrzymaniu wspomnianego zaświadczenia deweloper wnioskuje o założenie dla każdego lokalu mieszkalnego kartoteki. Zaświadczenie oraz kartoteka będą konieczne dla zawarcia umowy przyrzeczonej.
Ze strony nabywcy przystąpienie do umowy przeniesienia własności musi być poprzedzone uregulowaniem wszystkich należności na rzecz dewelopera oraz odbiorem lokalu (podczas którego warto, jest skorzystać z profesjonalnego wsparcia inżynierów Pewnego Lokalu) i którego podsumowanie stanowi protokół odbioru, pod którym podpis powinny złożyć obydwie strony umowy. Kolejnym krokiem będzie spotkanie kupującego i dewelopera w kancelarii w celu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Koszty, które zostaną poniesione przez strony w związku z wyodrębnieniem lokalu, związane są z zawarciem umowy w formie notarialnej oraz opłatami za założenie księgi wieczystej dla lokalu mieszkalnego, za wpisanie własności w księdze, bądź ustanowienie hipoteki. Opłaty sądowe są stałe, natomiast koszty czynności notarialnej ustalane są przez notariusza w oparciu o wartość przedmiotu czynności notarialnej, czyli w tym przypadku lokalu mieszkalnego.
Wysokość taksy notarialnej, o czym warto pamiętać, podlega negocjacjom, ponieważ rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej określa jedynie najwyższą dopuszczalną stawkę.
Przed zawarciem umowy przyrzeczonej dobrze jest dokładnie sprawdzić jej zapisy, najlepiej przy wsparciu doświadczonego prawnika. Prawnicy Pewnego Lokalu służą swoją wiedzą i doświadczeniem nabywcom nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!