Przeniesienie własności lokalu rynek pierwotny rynek wtórny

Czym jest przeniesienie własności? Czym w tym zakresie różni się rynek wtórny od pierwotnego? Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz pomocy prawnika przy podpisaniu umowy przenoszącej własność z deweloperem?

Kiedy mieszkanie kupione od dewelopera będzie nasze? Jakie są różnice w przeniesieniu własności lokalu między rynkiem pierwotnym, rynkiem wtórnym? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Nabycie lokalu na rynku wtórnym

Zgodnie z artykułem 157 § 1 Kodeksu Cywilnego "własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu”. 

Oznacza to, że momencie gdy podpiszemy umowę sprzedaży (pamiętajmy, że musi ona posiadać formę notarialną) staniemy się właścicielami tego lokalu.

Ważnym elementem jest także zapis w Księdze Wieczystej. Notariusz powinien po podpisaniu umowy sprzedaży wnioskować o zmianę właściciela ujawnionego w Księgach Wieczystych. Wpis do Księgi ma charakter deklaratoryjny i potwierdza prawo własności. Nie bez znaczenia jest także funkcja Ksiąg Wieczystych. W przypadku wątpliwości domniemywa się, że informacje ujawnione w Księdze są prawdziwe. 

Mieszkanie od dewelopera 

Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera (deweloper ten nie ma jeszcze wyodrębnionych lokali z nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja) konieczne jest wcześniejsze wyodrębnienie lokali. Dopiero po wyodrębnieniu deweloper może przenieść na nas własność danego mieszkania. Na mocy ustawy  deweloperskiej możemy podpisać z deweloperem umowę deweloperską na mocy której notariusz wpisze do księgi wieczyste gruntu realizowanej inwestycji obowiązek wobec dewelopera, by ten wyodrębnił lokal i przeniósł jego własność na nas. 

Wyodrębniony lokal stanowi osobną nieruchomość (z udziałem w nieruchomości wspólnej) i posiada własną księgę wieczystą. Przed wyodrębnieniem lokalu mieszkalnego, deweloper najpierw musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku. Wyodrębnienie lokalu wiąże się także z odbiorem lokalu. 

Podpisanie umowy przeniesienia własności

Po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku przystępujemy do odbioru lokalu. Ważne by podczas lokalu wskazać wszystkie wady i usterki lokalu tak by cieszyć się nowym mieszkaniem bez przykrych niespodzianek. Po dokonanym odbiorze następuje przystąpienie do aktu notarialnego, na mocy którego lokal stanie się naszą własnością. 

Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twoja umowa podpisana z deweloper zabezpieczenia Cię w należyty sposób skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz kontakt@pewnylokal.pl 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka