Kupno mieszkania i jego wynajem ma swoje plusy i minusy. Warto zapoznać się ze wszystkimi argumentami, aby mieć pewność, że podejmiesz dobrą decyzję. Poznaj nasze porady w tej kwestii!
Zacznijmy od podstawowej kwestii, która przemawia za wynajmowaniem mieszkania. Nie musisz mieć dużego budżetu na początek. Wiele osób nie decyduje się na zakup własnej nieruchomości z względu na fakt, że nie posiada gotówki, którą można by zainwestować we własne gniazdko. Szczególnie młodych ludzi nie stać na taki zakup, nawet jeśli wzięliby pod uwagę kredytowanie inwestycji. Niestety, aby wziąć kredyt, musisz posiadać wkład własny, który będzie niejako zabezpieczeniem dla banku. Im większa wartość mieszkania, tym większy wkład musisz posiadać. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, musisz zdecydować się, jak sfinansujesz zakup i określić kwotę, którą musisz odłożyć.
Jednak, jeśli chodzi o długoterminowe spojrzenie na finanse, to zdecydowanie wygrywa zakup nieruchomości. Dlaczego? Otóż wynajmując mieszkanie, co miesiąc odprowadzasz prowizję dla wynajmującego. Za te pieniądze w wielu przypadkach mógłbyś opłacić ratę kredytu, spłacając nieruchomość, która będzie tylko Twoja. Zatem w długoterminowej perspektywie, znacznie bardziej opłacalny jest zakup lokalu na własność niż wynajmowanie go od kogoś.
Wynajmowane mieszkanie nie jest Twoją własnością. Pamiętaj więc, że wszelkie zmiany będziesz musiał konsultować z właścicielem. Dodatkowo wszystkie pieniądze, które zainwestujesz w prace wykończeniowe, np. malowanie ścian czy montaż szaf pod wymiar, będą inwestycją w cudzą nieruchomość. Oczywiście możesz dogadać się z właścicielem, aby to on pokrył koszty zmian, jednak nie każdy się na to zgodzi i musisz wziąć to pod uwagę. Posiadając własne mieszkanie, możesz robić z nim, cokolwiek chcesz, a wszystkie zainwestowane pieniądze, będą włożone w coś, co należy dla Ciebie.
Wynajęcie mieszkania z pewnością jest znacznie łatwiejsze niż jego nabycie. Nie chodzi tylko o kwestie finansowe, ale również o wszelkie formalności, których trzeba dokonać. Umowa przedwstępna, umowa sprzedaży, wizyty u notariusza, kilkukrotne oględziny mieszkania, procedura kredytowa to wszystko wymaga czasu, pieniędzy i zaangażowania. Wynajmując mieszkanie z kolei, musisz po prostu obejrzeć je pod kątem swoich potrzeb, a później podpisać umowę. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to okres wypowiedzenia, płatności i rozwiązanie sprawy dotyczącej eliminowania usterek powstałych na skutek eksploatacji.
Bardzo istotną kwestią, która różni wynajem od zakupu, jest moment oględzin. Oglądając mieszkanie na wynajem, musisz sprawdzić, czy odpowiada Ci ono pod kątem rozkładu, wykończenia i lokalizacji. Jeśli jednak w trakcie mieszkania wyjdą usterki, o których właściciel Cię nie poinformował lub okaże się, że sąsiedzi są uciążliwi, możesz wypowiedzieć umowę lub też zerwać ją w trybie natychmiastowym ze względu na naruszenie jej zapisów. Przy zakupie mieszkania, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, audyt stanu technicznego jest niezbędny. Musi zostać on wykonany profesjonalnie, z dbałością o każdy szczegół. Po zakupie mieszkania trudno będzie dochodzić swoich praw, jeśli wyjdą jakiekolwiek usterki, o których nie miałeś pojęcia, dlatego w momencie zakupu musisz mieć pewność, że wybierasz dobrze. Zatem jeśli zdecydujesz się na nabycie nieruchomości, skontaktuj się z nami, a my przeprowadzimy oględziny i wydamy ekspercką opinię na temat lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Ostatnia kwestia to odpowiedź na pytanie „a co jeśli kupię mieszkanie i po jakimś czasie zechcę się przeprowadzić?”. Pamiętaj, że mieszkanie to dobra inwestycja. Nawet jeśli będziesz chciał zmienić miejsce zamieszkania, masz kilka możliwości. Możesz je komuś wynająć na długo, możesz dostosować je do wynajmu krótkoterminowego lub możesz je po prostu sprzedać. W przypadku wynajmu prowizja, którą otrzymasz za wynajem, pokryje raty zaciągniętego kredytu, a co za tym idzie, ktoś będzie spłacał nieruchomość za Ciebie. W przypadku sprzedaży z kolei, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby sprzedać mieszkanie kupione w ramach kredytu hipotecznego, więc nie musisz obawiać się, że nie znajdziesz kupca.
Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie „wynająć czy kupić?” Wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Najpierw je sprecyzuj, a potem podejmij decyzję!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!