Zakup mieszkania na zasadzie cesji - porady

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Zakup mieszkania na zasadzie cesji | 797 014 014

Myślisz nad  kupnem mieszkania, ale w inny sposób, niż odbywa się to najczęściej? Chcesz dowiedzieć się, czym jest cesja i czy można kupić na jej zasadzie mieszkanie? W poniższym artykule wyjaśniamy pojęcie cesji oraz dowiesz się, jak kupić mieszkanie na drodze cesji. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Cesja - pojęcia prawne

Analizując zakup nieruchomości na zasadzie cesji, należy zacząć od wyjaśnienia kluczowych pojęć. Cesja jest to konstrukcja prawna, która umożliwia przeniesienie wierzytelności z umowy na inną osobę. W przypadku cesji umowy deweloperskiej, która jest umową wzajemną, przekazywane są zarówno prawa, jak i obowiązki poszczególnych stron. Do lepszego zrozumienia tego procesu, warto wyróżnić uczestników biorących w nim udział:

 • cedent – czyli osoba zbywająca się wierzytelności poprzez przeniesienie swoich praw i obowiązków na cesjonariusza;
 • cesjonariusz – to nowy nabywca wierzytelności, który uprawniony jest roszczenia od dłużnika, określonych w umowie nabycia świadczeń;
 • dłużnik – tzn. deweloper, który jest zobowiązany do przekazania prawa własności mieszkania na cesjonariusza.

Cesja wierzytelności odbywa się zazwyczaj jeszcze w trakcie budowy nieruchomości. Oznacza to, że cesjonariusz nie przejmuje mieszkania, a prawo do niego (inaczej mówiąc wierzytelność). Z kolei deweloper, który podpisał z cedentem umowę przedwstępną, jest zobowiązany do wybudowania mieszkania i przeniesienia prawa własności. Należy pamiętać, że po dokonaniu cesji prawo własności mieszkania jest przenoszone od razu na cesjonariusza, który musi do tego czasu spłacić całość zobowiązania względem dewelopera.

To częste rozwiązanie stosowane przez fliperów nieruchomości. Wykupują oni u dewelopera mieszkania, które po chwili budowy, odsprzedają z zyskiem sięgającym kilkunastu procent. Więcej o flippingu nieruchomości możecie przeczytać tutaj.

Oprócz tego, to sposób na wyjście z umowy deweloperskiej bez straty. W przypadku problemów finansowych, czy braku możliwości wykończenia mieszkania, cesja staje się możliwa. 

Trzeba jednak pamiętać, że po zmianach przepisów w 2024 roku cesja jest ograniczona. Cesja umów rezerwacyjnych jest zakazana, a umów deweloperskich znacznie ograniczona. Mimo tego nadal mamy na rynku sytuację, gdzie fliperzy obracają nieruchomościami, a osoby chcące się pozbyć zobowiązania, z większym wysiłkiem, ale są w stanie dokonać cesję. Jak? Zadzwoń do nas na numer 797 014 014, żeby umówić się na konsultację w tej sprawie z prawnikiem.

Cesja wierzytelności odbywa się zazwyczaj jeszcze w trakcie budowy nieruchomości

Cesja umowy deweloperskiej a zgoda dewelopera

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Rozważając nabycie mieszkania w drodze cesji, jedną z najważniejszych kwestii są zapisy w umowie deweloperskiej, które określają stosunek dewelopera to tego procesu. Na polskim rynku wielu deweloperów wprowadza zapisy ograniczające ten proceder, a nawet całkowicie go wykluczające. W ten sposób starają się uniknąć spekulacji inwestorów oraz konkurencyjnej podaży mieszkań. Jeśli w umowie deweloperskiej zawarta jest informacja, że cesja uzależniona jest od zgody dewelopera, to istnieje realna szansa na jej otrzymanie. Zazwyczaj zgoda wiąże się z trudną sytuacją kupującego, który nie jest w stanie spłacić swojego zobowiązania, które wynika z nabycia nieruchomości.

Dlatego też przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić możliwość dokonania cesji i w razie konieczności uzyskać zgodę od dewelopera.

Nie jest to więc sytuacja niemożliwa, jednak osiągnięcie kompromisu w tej sytuacji może wymagać czasu. W praktyce takie sytuacje mają miejsce każdego roku i deweloperzy mają świadomość, że może się to wydarzyć. To, że nie są skorzy do takich działań, to już druga kwestia, która pozostaje sporna. Warto jednak pamiętać, że takie prawo jest również po stronie kupującego, dlatego w trudnej sytuacji, można próbować negocjacji, które być może będą pozytywne w skutkach dla osoby, która chciałaby dokonać cesji umowy deweloperskiej.

Cesja umowy deweloperskiej a kredyt na mieszkanie

Decydując się na zakup mieszkania lub domu na zasadzie cesji koniecznie trzeba wszystko skrupulatnie zweryfikować.

Pierwszą kwestią jest oczywiście wspomniana zgoda dewelopera, a kolejną sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Nie można też pominąć przeanalizowania sytuacji finansowej samego dewelopera .

W dzisiejszych czasach jest to kluczowa kwestia, która powinna być priorytetem podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi cesja samej umowy deweloperskiej. Bezpieczeństwo to podstawa. Dopiero będąc pewnym bezpieczeństwa transakcji, można podpisać umowę cesji w formie aktu notarialnego. Trzeba mieć na uwadze, że nie każda cesja umowy deweloperskiej pozwala na nabycie mieszkanie z udziałem kredytu hipotecznego.

A jeśli nawet jest to możliwe, to nie wszystkie banki zgadzają się udzielić kredytu na cesję nieruchomości. W momencie jednak gdy takie ograniczenia nie występują, to proces uzyskania kredytu hipotecznego przebiega podobnie, jak przy umowie deweloperskiej. Zanim więc dojdzie do tego typu działań, należy dokładnie przeanalizować umowę i zawarte w niej postanowienia.

Najlepszym sposobem będzie konsultacja bezpośrednio z prawnikiem lub działem prawnym dewelopera, który odpowiedzialny był za konstruowanie całej umowy. Z pewnością przydany okaże się tutaj również doradca kredytowy, który odpowie na wszelkie nurtujące kupującego na tym etapie pytania.

Potrzebujesz pomocy prawnika w odstąpieniu od umowy lub przy jej cesji?

Zamów pomoc prawnika z Pewny Lokal!

 • Wysyłamy do deweloperów pisma i wezwania.
 • Po naszej interwencji deweloperzy zwracają pieniądze.
 • Zatrudniamy doświadczonych adwokatów.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
przy przeniesieniu wierzytelności na cesjonariusza potrzebna jest zgoda dewelopera w większości przypadków.
stronami cesji są cedent i cesjonariusz.
2
3
Pewny Lokal pomoże Ci przy cesji umowy.
cesja występuje nie tylko na rynku pierwotnym, tylko przy przeniesieniu wierzytelności.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Pomagamy także w ewentualnych sporach z deweloperem, doradzamy m.in. jak skutecznie odstąpić od umowy deweloperskiej.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak odstąpić od umowy deweloperskiej.

Sprawdź fragment szkolenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Odkryj podstawy odstąpienia od umowy deweloperskiej.

Obejrzyj jedną z naszych lekcji.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1362 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy cesji umowy z deweloperem?

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku pierwotnym i wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Przekonaj się, czy w Twoim przypadku można odstąpić od umowy deweloperskiej.

Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka