Myślisz nad kupnem mieszkania, ale w inny sposób, niż odbywa się to najczęściej? Chcesz dowiedzieć się, czym jest cesja i czy można kupić na jej zasadzie mieszkanie? W poniższym artykule wyjaśniamy pojęcie cesji oraz dowiesz się, jak kupić mieszkanie na drodze cesji. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Analizując zakup nieruchomości na zasadzie cesji, należy zacząć od wyjaśnienia kluczowych pojęć. Cesja jest to konstrukcja prawna, która umożliwia przeniesienie wierzytelności z umowy na inną osobę. W przypadku cesji umowy deweloperskiej, która jest umową wzajemną, przekazywane są zarówno prawa, jak i obowiązki poszczególnych stron. Do lepszego zrozumienia tego procesu, warto wyróżnić uczestników biorących w nim udział:
Cesja wierzytelności odbywa się zazwyczaj jeszcze w trakcie budowy nieruchomości. Oznacza to, że cesjonariusz nie przejmuje mieszkania, a prawo do niego (inaczej mówiąc wierzytelność). Z kolei deweloper, który podpisał z cedentem umowę przedwstępną, jest zobowiązany do wybudowania mieszkania i przeniesienia prawa własności. Należy pamiętać, że po dokonaniu cesji prawo własności mieszkania jest przenoszone od razu na cesjonariusza, który musi do tego czasu spłacić całość zobowiązania względem dewelopera.
To częste rozwiązanie stosowane przez fliperów nieruchomości. Wykupują oni u dewelopera mieszkania, które po chwili budowy, odsprzedają z zyskiem sięgającym kilkunastu procent. Więcej o flippingu nieruchomości możecie przeczytać tutaj.
Oprócz tego, to sposób na wyjście z umowy deweloperskiej bez straty. W przypadku problemów finansowych, czy braku możliwości wykończenia mieszkania, cesja staje się możliwa.
Trzeba jednak pamiętać, że po zmianach przepisów w 2024 roku cesja jest ograniczona. Cesja umów rezerwacyjnych jest zakazana, a umów deweloperskich znacznie ograniczona. Mimo tego nadal mamy na rynku sytuację, gdzie fliperzy obracają nieruchomościami, a osoby chcące się pozbyć zobowiązania, z większym wysiłkiem, ale są w stanie dokonać cesję. Jak? Zadzwoń do nas na numer 797 014 014, żeby umówić się na konsultację w tej sprawie z prawnikiem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Rozważając nabycie mieszkania w drodze cesji, jedną z najważniejszych kwestii są zapisy w umowie deweloperskiej, które określają stosunek dewelopera to tego procesu. Na polskim rynku wielu deweloperów wprowadza zapisy ograniczające ten proceder, a nawet całkowicie go wykluczające. W ten sposób starają się uniknąć spekulacji inwestorów oraz konkurencyjnej podaży mieszkań. Jeśli w umowie deweloperskiej zawarta jest informacja, że cesja uzależniona jest od zgody dewelopera, to istnieje realna szansa na jej otrzymanie. Zazwyczaj zgoda wiąże się z trudną sytuacją kupującego, który nie jest w stanie spłacić swojego zobowiązania, które wynika z nabycia nieruchomości.
Dlatego też przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, w pierwszej kolejności należy wyjaśnić możliwość dokonania cesji i w razie konieczności uzyskać zgodę od dewelopera.
Nie jest to więc sytuacja niemożliwa, jednak osiągnięcie kompromisu w tej sytuacji może wymagać czasu. W praktyce takie sytuacje mają miejsce każdego roku i deweloperzy mają świadomość, że może się to wydarzyć. To, że nie są skorzy do takich działań, to już druga kwestia, która pozostaje sporna. Warto jednak pamiętać, że takie prawo jest również po stronie kupującego, dlatego w trudnej sytuacji, można próbować negocjacji, które być może będą pozytywne w skutkach dla osoby, która chciałaby dokonać cesji umowy deweloperskiej.
Decydując się na zakup mieszkania lub domu na zasadzie cesji koniecznie trzeba wszystko skrupulatnie zweryfikować.
Pierwszą kwestią jest oczywiście wspomniana zgoda dewelopera, a kolejną sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości. Nie można też pominąć przeanalizowania sytuacji finansowej samego dewelopera .
A jeśli nawet jest to możliwe, to nie wszystkie banki zgadzają się udzielić kredytu na cesję nieruchomości. W momencie jednak gdy takie ograniczenia nie występują, to proces uzyskania kredytu hipotecznego przebiega podobnie, jak przy umowie deweloperskiej. Zanim więc dojdzie do tego typu działań, należy dokładnie przeanalizować umowę i zawarte w niej postanowienia.
Najlepszym sposobem będzie konsultacja bezpośrednio z prawnikiem lub działem prawnym dewelopera, który odpowiedzialny był za konstruowanie całej umowy. Z pewnością przydany okaże się tutaj również doradca kredytowy, który odpowie na wszelkie nurtujące kupującego na tym etapie pytania.
Sprawdź fragment szkolenia.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!