Poddasze użytkowe i nieużytkowe mają różny wpływ na wysokość podatku od nieruchomości. Poznaj zasady opodatkowania każdego z nich oraz dowiedz się, jak skutecznie zarządzać kosztami podatkowymi – czytaj dalej!
Czym różnią się poddasza użytkowe i nieużytkowe oraz jak ich obecność wpływa na obliczanie podatku od nieruchomości? W poniższym tekście omawiamy, jak oblicza się powierzchnię mieszkalną budynków w zależności od rodzaju strychu. Wyjaśniamy też, w jaki sposób można złożyć deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości, w której znajduje się poddasze.
Brakuje jasnej definicji tych rodzajów pomieszczeń. Według prawa budowlanego jednak poddasze użytkowe powinno spełniać warunki odpowiednie dla powierzchni mieszkalnej – musi posiadać ocieplenie połaci.
Ponadto w najwyższym miejscu powinno mieć przynajmniej 2,5 m wysokości. Użytkowany strych jest objęty podatkiem od nieruchomości, ponieważ jest wliczany w powierzchnię mieszkalną budynku.
Poddasze nieużytkowe nie musi spełniać tych warunków. Zwykle jest niezagospodarowaną przestrzenią mającą mniej niż 1,4 metra wysokości, w której nie założono instalacji i nie zapewniono termoizolacji przegród zewnętrznych. Z tego powodu nie jest opodatkowane.
Gdy właściciel nieruchomości chce zaadaptować poddasze nieużytkowe na cele mieszkalne, powinien dokonać niezbędnych modyfikacji, na przykład polegających na podniesieniu ściany kolankowej.
Musi także zgłosić zmianę charakteru pomieszczenia w odpowiedniej jednostce administracji państwowej i złożyć deklarację podatku od nieruchomości w urzędzie gminy lub miasta.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jak obliczyć wysokość podatku od nieruchomości wyposażonej w poddasze użytkowe. Przede wszystkim należy określić powierzchnię użytkową górnej kondygnacji budynku. Zwykle jest ona zmniejszona ze względu na skosy połaci dachowej.
Według norm przestrzenie o wysokości:
W ciągu 14 dni od zwiększenia powierzchni użytkowej górnej kondygnacji budynku należy dopełnić formalności w urzędzie gminy lub miasta. W tym czasie trzeba sporządzić i wysłać deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości. Wypełnienie jej jest trudne dla wielu osób, które nie mają na co dzień styczności z prawem podatkowym czy wyszukiwaniem danych w elektronicznych księgach wieczystych.
Z kolei niezłożenie lub niepoprawne złożenie deklaracji może skutkować – nałożeniem kary grzywny wynoszącej nawet około 100 tysięcy złotych, naliczeniem odsetek lub karą pozbawienia wolności.
Uwaga na kary. By uniknąć grzywny lub więzienia można skorzystać z usług firm przygotowujących deklaracje dotyczące podatku od nieruchomości. Pracownicy z Pewnego Lokalu udzielają też pomocy w zakresie wysyłania pism z tzw. czynnym żalem. Te ostatnie są potrzebne w sytuacji, gdy deklaracja zostaje wysłana po terminie, ale przed wszczęciem postępowania przez urząd. Dopełnienie tych formalności zapewnia właścicielowi nieruchomości zgodne z prawem użytkowanie powierzchni mieszkalnej uzyskanej przez adaptację poddasza.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!