Kupując swoje wymarzone mieszkanie należy pamiętać, że koszt zakupu mieszkania należy powiększyć o podatki związane z jego zakupem. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie i w jakiej wysokości opłaty związane są z zakupem nieruchomości. Pewny Lokal to największa w Polsce kancelaria prawna pomagająca w bezpiecznym kupnie nieruchomości na rynku wtórnym. Analizujemy księgi wieczyste mieszkań, domów i działek oraz umowy na rynku nieruchomości (zarówno pierwotnym jak i wtórnym). Zachęcamy do kontaktu.
W momencie kupowania mieszkania na rynku pierwotnym automatycznie do ceny netto zostanie doliczony podatek VAT. Jego wysokość uzależniona jest od wielkości kupowanego mieszkania. Gdy powierzchnia kupowanego lokalu jest większa niż 150 m2 stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, natomiast w przypadku metrażu mniejszego niż 150 m2 zastosowanie ma niższa 8 % stawka podatku VAT.
Jeżeli nieruchomość, którą nabywasz pochodzi z rynku wtórnego należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2 % liczone od wartości rynkowej zakupionego mieszkania. Oznacza to, że jeżeli kupujemy po niezwykle niskiej cenie, którą znacząco odbiega od ceny rynkowej, podatek nie będzie liczony od cen rynkowych, a nie od ceny zakupu, o ile nie uzasadnimy tak niskiej ceny np. wskazując zły stan techniczny nieruchomości. Zaznaczyć trzeba, że podatek ten jest odprowadzany przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego. Jeśli nabywasz mieszkanie na rynku wtórny od podmiotu, który jest czynnym płatnikiem podatku VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje.
Oprócz ceny za mieszkanie oraz podatków nabywca najczęściej będzie zobowiązany będzie do zapłaty opłat notarialnych. Notariusz, który sporządza akt nabycia nieruchomości upoważniony jest do pobrania taksy notarialnej. Wysokość wynagrodzenia notariusza jest uzależniona od wartości nieruchomości. Stawki te zostały w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Rozporządzenie to określa jedynie maksymalną stawkę jaką może pobrać notariusza. Warto zatem próbować negocjować jej wysokość z rejentem.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, należy liczyć się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC). Według obowiązujących w Polsce przepisów podatkowych wynosi on 2% wartości mieszkania. Podatek ten może być obliczony na dwa sposoby.
Najczęściej za jego naliczenie odpowiedzialny jest notariusz sporządzający umowę kupna-sprzedaży mieszkania. Warto więc decydując się na zakup mieszkania, doliczyć do jego ceny, podatek PCC. W niektórych przypadkach może on bowiem wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zaniżać sztucznie wartości mieszkania. Tego typu transakcje podlegają bowiem kontroli ze strony urzędu skarbowego. W tym celu urząd skarbowy ma prawo zlecić właściwemu rzeczoznawcy określenie rzeczywistej wartości mieszkania. W przypadku gdy będzie ona wyższa, niż zadeklarowana w umowie kupna-sprzedaży, oprócz pełnej kwoty podatku, będziecie Państwo dodatkowo obciążeni kosztami rzeczoznawcy. Istnieją jednak pewne wyjątki, kiedy kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nie trzeba opłacać PCC.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zakup nieruchomość to często decyzja na całe życie, dlatego warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć się zapisami umownymi. Nasi prawnicy nie tylko przeanalizują Twoją umową, ale także podczas konsultacji wyjaśnią wszelkie wątpliwości. Możesz się z nami skontaktować pod numerem telefonu 797 014 014 lub mailowo kontakt@pewnylokal.pl
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!