Zarezerwuj odbiór

Podatek od zakupu mieszkania

W artykule wyjaśniamy jakie i w jakiej wysokości opłaty związane są z zakupem nieruchomości.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Jaki jest podatek od zakupu mieszkania?

Kupując swoje wymarzone mieszkanie należy pamiętać, że koszt zakupu mieszkania należy powiększyć o podatki związane z jego zakupem. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie i w jakiej wysokości opłaty związane są z zakupem nieruchomości.

Stawka podatku VAT

W momencie kupowania mieszkania na rynku pierwotnym automatycznie do ceny netto zostanie doliczony podatek VAT. Jego wysokość uzależniona jest od wielkości kupowanego mieszkania. Gdy powierzchnia kupowanego lokalu jest większa niż 150 m2 stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, natomiast w przypadku metrażu mniejszego niż 150 m2 zastosowanie ma niższa 8 % stawka podatku VAT.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Jeżeli nieruchomość, którą nabywasz pochodzi z rynku wtórnego należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2 % liczone od wartości rynkowej zakupionego mieszkania. Oznacza to, że jeżeli kupujemy po niezwykle niskiej cenie, którą znacząco odbiega od ceny rynkowej, podatek nie będzie liczony od cen rynkowych, a nie od ceny zakupu, o ile nie uzasadnimy tak niskiej ceny np. wskazując zły stan techniczny nieruchomości.
Zaznaczyć trzeba, że podatek ten jest odprowadzany przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego.
Jeśli nabywasz mieszkanie na rynku wtórny od podmiotu, który jest czynnym płatnikiem podatku VAT, podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje.

Inne opłaty związane z zakupem nieruchomości

Oprócz ceny za mieszkanie oraz podatków nabywca najczęściej będzie zobowiązany będzie do zapłaty opłat notarialnych. Notariusz, który sporządza akt nabycia nieruchomości upoważniony jest do pobrania taksy notarialnej. Wysokość wynagrodzenia notariusza jest uzależniona od wartości nieruchomości. Stawki te zostały w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Rozporządzenie to określa jedynie maksymalną stawkę jaką może pobrać notariusza. Warto zatem próbować negocjować jej wysokość z rejentem.

Zakup nieruchomość to często decyzja na całe życie, dlatego warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć się zapisami umownymi. Nasi prawnicy nie tylko przeanalizują Twoją umową, ale także podczas konsultacji wyjaśnią wszelkie wątpliwości. Możesz się z nami skontaktować pod numerem telefonu 797 014 014 lub mailowo kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka