Badanie stanu prawnego nieruchomości

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Badanie stanu prawnego nieruchomości | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wykonać badanie stanu prawnego nieruchomości.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed jej nabyciem jest jednym z ważniejszych etapów procesu zakupu mieszkania, domu bądź gruntu. W jaki sposób takie badanie powinno zostać przeprowadzone i gdzie znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości?

Badanie stanu prawnego nieruchomości na czym polega

W ramach badania stanu prawnego nieruchomości przeprowadzane są działania, mające na celu uzyskanie informacji, na podstawie których możliwe będzie zweryfikowanie danych, przekazanych przez sprzedającego, a także oszacowanie ryzyk prawnych, związanych z jej zakupem.

Podstawowym źródłem takich informacji są księgi wieczyste. Są one rejestrem publicznym, co w praktyce oznacza powszechny do nich dostęp, ograniczony jedynie koniecznością znajomości numeru interesującej nas księgi.
Z treścią księgi zapoznać się można zarówno w odpowiednim dla położenia nieruchomości sądzie wieczystoksięgowym, jak i w Internecie, na stronie https://ekw.ms.gov.pl/ (Elektroniczne Księgi Wieczyste). To w księdze wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, której zakupem jesteśmy zainteresowani, znajdziemy potwierdzenie kwestii jej własności (dane właściciela, podstawa nabycia), jej położenia i powierzchni, istniejących obciążeń i służebności. Ostatni czwarty dział księgi zawiera wpisy dotyczące obciążenia hipoteki nieruchomości, jeżeli z takowym mamy do czynienia. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z zawartością księgi, a pominięcie tego kroku może skutkować dużymi problemami natury prawnej już zakupie nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z zasadą rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, nabywca jest chroniony w sytuacji, gdyby zakupiona przez niego nieruchomość obciążona była prawami, które nie zostały w księdze ujawnione. Na tej podstawie kupujący może wejść w posiadanie nieruchomości bez obciążających ją praw, jeżeli nie były one ujawnione w prowadzonej dla niej księdze.

Badanie stanu formalno prawnego nieruchomości

Gdy księgi wieczyste zostały już przez nas sprawdzone, kolejnym krokiem w audycie formalno-prawnym nieruchomości powinno być sprawdzenie MPZP. Zwłaszcza jeśli nabywana nieruchomość to pusta działka i planujemy w przyszłości jej zabudowę lub rozbudowę istniejących budynków. Dzięki temu dowiemy się, czy planowana przez nas inwestycja będzie zgodna z przepisami i będziemy mogli ją przeprowadzić.

To w planie znajdziemy informację, na jaki cel możemy przeznaczyć nieruchomość (mieszkaniowy, usługowy itp.). Znajdziemy w nim także informacje co do innych wymogów, do których jako inwestor będziemy musieli się dostosować. Na przykład w zakresie intensywności zabudowy, wyglądu budynku czy linii zabudowy. A co jeśli nieruchomość nie została objęta MPZP? W takiej sytuacji musimy zweryfikować czy będzie możliwe otrzymanie warunków zabudowy.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Podczas badania stanu formalno — prawnego zabudowanej nieruchomości, weryfikacji powinniśmy poddać także informacje dotyczące procesu budowlanego. Czyli czy dotychczasowy właściciel uzyskał odpowiednie pozwolenia na budowę lub użytkowanie nieruchomości.

Badanie stanu prawnego nieruchomości Warszawa i cała Polska 

Badanie stanu prawnego nieruchomości jest obowiązkowym punktem podczas zakupu mieszkania lub domu. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pewność, że mieszkanie jest wolne od wad. To ważne, bo wady prawne nieruchomości, są bardzo kosztowne, trudne do „naprawienia” i powodują frustrację wśród właścicieli, jeśli nie zostaną wykryte jeszcze przed zakupem.

Przykładowo, jeśli nie sprawdzimy, czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z powierzchnią wpisana do ksiąg wieczystych, może się okazać, że właściciel zawyżył jego powierzchnię o przynależności na przykład komórkę lokatorską, więc cena mieszkania również będzie zawyżona. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób finansujących zakup kredytem hipotecznym.

Co więcej, jeśli nie zadbamy o weryfikację praw osób trzecich do kupowanego mieszkania lub domu, może się okazać, że po zakupie do naszych drzwi zapuka członek rodziny byłego właściciela, który będzie miał prawo dożywotniego w nim zamieszkania. Takie sytuacje niestety się zdarzają, a gdy wyjdą na jaw, powodują nieprzyjemne skutki dla nowych właścicieli — po podpisaniu aktu notarialnego wykreślenie tych praw może nie być już możliwe.

Badanie stanu prawnego zalecane jest zwłaszcza przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego. Częstym zjawiskiem (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na wsiach) były nieformalne zamiany działek, które polegały na słownej umowie. Dziadkowie nie mieli świadomości, że ustne ustalenia to za mało więc ich spadkobiercy tak naprawdę formalnie nie są właścicielem użytkowanej działki. Zatem, aby sprzedać taką nieruchomość, należy najpierw przeprowadzić formalności związane z zamianą i dopiero wtedy można nabyć bezpiecznie taką nieruchomość. Niestety takie procedury są kosztowne i opóźniają zakup.

Dlatego przy zakupie nieruchomości warto kierować się starą, polską zasadą — lepiej zapobiegać niż leczyć. I sprawdzić nieruchomość na wszystkich możliwych do zweryfikowania płaszczyznach prawnych i technicznych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zbadaniu stanu prawnego nieruchomości, bez względu na miejsce zamieszkania, możesz skorzystać z usług specjalistów Pewnego Lokalu. Pewny Lokal świadczy usługi audytu prawnego nie tylko w Warszawie, ale i na terenie całej Polski.

Audyt prawny z Pewnym Lokalem

Ze względu na fakt, iż przeprowadzenie efektywnego badania stanu prawnego nieruchomości wymaga posiadania dużej wiedzy i, co wskazane, doświadczenia w tym zakresie, warto, jest rozważyć skorzystanie z usługi audytu prawnego, oferowanej przez Pewny Lokal.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

W jej ramach szczegółowo sprawdzana jest księga wieczysta samej nieruchomości, ale także gruntu, co pozwala na identyfikację wszystkich istniejących ryzyk prawnych. Na zakończenie audytu przygotowywany jest raport, w którym znaleźć można najważniejsze dla nabywcy informacje oraz rekomendacje dalszych działań w sytuacji, gdy mogą one okazać się konieczne.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 139 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka