Jednym z popularniejszych w ostatnich kilku latach materiałem wykończeniowym jest beton architektoniczny. Nadaje on nieco surowy, ale wyjątkowy charakter pomieszczeniu. Zatem jest chętnie wykorzystywany w urządzaniu nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Jednak jak każdy materiał wykończeniowy, beton architektoniczny może zostać źle położony. Jak rozpoznać źle położony beton architektoniczny? O tym w dzisiejszym tekście.
Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnimy, czym w zasadzie jest beton architektoniczny? I czy rzeczywiście różni się od zwykłego betonu?
Beton architektoniczny to odmiana betonu. Ma on identyczną trwałość, co zwykły beton. Jednak estetyka jego wykończenia jest znacznie lepsza od tradycyjnego betonu. Z tego względu do betonu architektonicznego dodaje się oprócz cementu i kruszywa także plastyfikatory. Prawidłowo położony beton architektoniczny powinien cechować się widoczną fakturą, ale przy zachowaniu gładkiej powierzchni. Beton na ścianę możemy położyć przy pomocy kielni i pacy metalowej lub kupić gotowe płyty betonu i przymocować je do ściany.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na zastosowanie we wnętrzu betonu architektonicznego zakupionego w formie gotowych płyt, to ich montaż jest dość prosty. Oczywistymi błędami, które możemy tutaj spotkać, są: nierówne zamontowanie płyt (wystające rogi lub nierówne położenie płyt) i niedopasowanie sposobu montażu płyt do powierzchni ściany. O co chodzi?
Źle położony beton architektoniczny może skutkować „zjechaniem” nam płyt ze ściany. Na przykład, jeżeli zdecydujemy się na klejenie płyt do wyszpachlowanej ściany.
Dużo więcej zachodu wymaga od nas nakładanie betonu architektonicznego, jeżeli zdecydujemy się na beton z wiaderka lub worka. W tej metodzie prawdopodobieństwo źle położonego betonu architektonicznego jest większe. Najczęstszymi błędami, które są popełniane podczas jego nakładania, są nierównomierne rozłożenie betonu na całej powierzchni (różna grubość w różnych miejscach). I niewystarczające wygładzenie jego powierzchni. Beton architektoniczny nie powinien mieć wystających fragmentów. Jego powierzchnia powinna być gładka z pojedynczymi dziurami, tzw. wżerami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!