W ponizszym artykule wyjaśniamy, kiedy mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości.
W przypadku, gdy posiadacz danej nieruchomości użytkuje ją, nie posiadając do niej prawa, w tym na przykład prawa własności, będziemy mieć do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości. Na czym dokładnie ono polega i jakie prawa przysługują w takiej sytuacji właścicielowi nieruchomości?
Bezumowne korzystanie z nieruchomości ma miejsce wtedy, gdy osoba będąca w jej posiadaniu nie ma do niej prawa, w tym prawa własności, nie jest jej użytkownikiem wieczystym ani najemcą lub dzierżawcą ani nie użytkuje jej na podstawie umowy służebności, lub użytkowania. Oznacza to, że właściciela i posiadacza nieruchomości nie wiąże żadna umowa. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy:
W każdym z tych przypadków właścicielowi będzie przysługiwać proporcjonalne wynagrodzenie (odszkodowanie) za okres wykorzystywania przez stronę nieuprawnioną danej nieruchomości.
Z punktu widzenia osoby bezprawnie korzystającej z nieruchomości duże znaczenie będzie mieć termin, w jakim właściciel nieruchomości wystąpi z żądaniem zapłaty przedmiotowego wynagrodzenia. Według regulacji Kodeksu cywilnego (art. 118 k.c.) „termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”
Pierwszy z wymienionych terminów, 6-letni, uległ skróceniu z 10 lat w efekcie wejścia w życie Ustawy z dnia 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny. Okres trzyletni, mający zastosowanie w sytuacji, gdy nieruchomość została obciążona w celu prowadzenia działalności gospodarczej, pozostał bez zmian.
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości obliczane jest w oparciu o stawki za korzystanie z nieruchomości (w tym na przykład stawki czynszowe) oraz okres bezprawnego użytkowania nieruchomości. Według art. 224 §2 Kodeksu cywilnego od momentu, w którym „samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, jest on obowiązany do wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę, chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiła bez jego winy. Obowiązany jest również zwrócić pobrane od powyższej chwili pożytki, których nie zużył, jak również uiścić wartość tych, które zużył”. Jeżeli osobą nieuprawniona weszła w posiadanie nieruchomości w złej wierze, wówczas będzie ona zobligowana do zapłaty odszkodowania za cały okres użytkowania nieruchomości.
Osoba posiadająca prawo do nieruchomości swoich praw może dochodzić, najpierw zwracając się do posiadacza nieruchomości o zapłatę należnego odszkodowania i wystosowując wezwanie do zapłaty. Kolejnym krokiem powinno być podjęcie kroków w celu polubownego rozwiązania sprawy, a w przypadku braku powodzenia mediacji - wystosowanie pozwu o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Odszkodowanie będzie należne niezależnie od poniesienia szkody przez właściciela nieruchomości oraz od tego, czy posiadacz samoistny ponosi winę za bezumowne jej użytkowanie. Pozew powinien bezwzględnie zawierać wskazanie kwoty, której domaga się od posiadacza strona składająca pozew, oraz okresu, którego żądanie dotyczy. Powód musi także wykazać posiadane prawo do nieruchomości oraz sposób wyliczenia żądanego odszkodowania, a jeżeli osoba nieuprawniona weszła w posiadanie nieruchomości w złej wierze, konieczne będzie również udowodnienie tego faktu.
W przypadku gdy nieruchomością wykorzystywaną bezumownie jest lokal mieszkalny, swoje zastosowanie ma Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i Kodeks cywilny.
Odszkodowanie powinno tutaj być wyliczone na podstawie rynkowych stawek czynszowych, a jeżeli taka kwota miałaby okazać się niewystarczająca, właściciel mieszkania może wystąpić o odszkodowanie uzupełniające.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Poradniki
Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!