Opodatkowanie budynku przed zakończeniem budowy to częsty dylemat właścicieli nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, kiedy i na jakich zasadach obowiązuje podatek.
Przepisy określają (art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych), że obowiązek podatkowy powstaje wraz z wystąpieniem okoliczności nakładającej konieczność zapłaty podatku. Taką okolicznością jest powstanie budynku bądź jego części w momencie, gdy budowa została zakończona, albo rozpoczęto jej użytkowanie. Po spełnieniu tej okoliczności, obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia po roku od zakończenia budowy, albo rozpoczęcia użytkowania budynku. Przedstawiona norma dotyczy zatem wystąpienia określonych okoliczności faktycznych, a nie koniecznie wypełnienie wszystkich zdarzeń prawnych.
Chcąc dopełnić formalności podatkowych związanych z posiadaną nieruchomością, należy przede wszystkim wypełnić odpowiednią deklarację (IN-1, DN-1, IR-1, DR-1, IL-1 bądź ZDL-1). Pismo wysyła się do urzędu gminy bądź miasta do 14 dni od zawarcia umowy przeniesienia własności. Niedopełnienie obowiązku złożenia wspomnianego dokumentu, albo jego niewłaściwe wypełnienie, skutkuje dotkliwymi sankcjami.
Pośród najpowszechniejszych sankcji znajduje się grzywna do 100 tys. złotych bądź odsetki, ale zdarza się też kara więzienia. Osoby, które nie znają się na prawie podatkowym, do wypełnienia deklaracji mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanych prawników. Nasza spółka Pewny Lokal specjalizuje się w obszarze nieruchomości i pomaga między innymi ze wspomnianymi deklaracjami. W związku z tym, jeśli chcesz uniknąć błędów, a tym samym sankcji, skontaktuj się z nami!
Często mylnie się zakłada, że podatek od nieruchomości powstaje wyłącznie w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie, czyli po dopełnieniu formalności i oficjalnym zakończeniu budowy.
Oczywiście jest to jedna z opcji, gdy pozwolenie na użytkowanie powoduje powstanie podatku, ale nie jedyna. Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że obowiązek podatkowy występuje nawet przed zakończeniem budowy, jeśli miało miejsce rozpoczęcie użytkowania budynku. Tu jednak należy zaznaczyć, że część nieużytkowa nie może być obciążona najwyższą stawką podatku, jak to jest w przypadku tej już używanej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!