Czy wynajem krótkoterminowy musi być prowadzony jako działalność gospodarcza? Z tym pytaniem boryka się wielu właścicieli nieruchomości, którzy rozważają ich krótkotrwały wynajem. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony może on przynieść spore dochody, z drugiej zaś przepisy w tych kwestiach nie są do końca jasne. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym jest wynajem krótkoterminowy, oraz czy musi być on prowadzony jako działalność gospodarcza.
Zacznijmy od podstawowej kwestii, a mianowicie czym jest najem krótkoterminowy. Jest to tak naprawdę nic innego, jak wynajem lokalu na określone doby. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród turystów szukających kwater w popularnych miejscowościach turystycznych, ale nie tylko. W związku z tym nie ma prawnego obowiązku zgłaszania tego typu wynajmu. Wynika to wprost z obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Zgodnie z nimi umowa najmu, jeżeli nie jest zawarta na okres dłuższy niż rok, nie musi być sporządzona w formie pisemnej. Rozwiązanie to jest stosowane nie tylko przez osoby prywatne, ale również hotele, pensjonaty, czy też innego rodzaju obiekty oferujące w ramach swoich usług noclegi. Wyjątek stanowi tutaj zgłoszenie najmu do właściwego urzędu skarbowego, między innymi w celu ustalenia jednej z dwóch form opodatkowania. Jednak co do zasady, nie ma prawnego obowiązku zgłaszania tej formy wynajmu do innych instytucji.
Według obowiązujących przepisów istnieje taka możliwość. Nie oznacza to jednak, że jest ona nieograniczona. Po pierwsze wynajmujący musi określić, w ramach jakiego podatku będzie się on rozliczał się z urzędem skarbowym. Do wyboru tak naprawdę są dwie opcje, a mianowicie:
Wyjątkiem jest tutaj prowadzenie gospodarstwa rolnego. Rolnicy bowiem między innymi w ramach prowadzenia agroturystyki są zwolnieni z tego typu obostrzeń podatkowych. Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma żadnych innych kryteriów określających, kiedy wynajem staje się działalnością gospodarczą. W praktyce oznacza to, że wynajmujący sam decyduje, czy w ramach wynajmu chce prowadzić działalność gospodarczą. Rozwiązanie tego typu jest dobre między innymi, jeżeli zależy Państwu na sprawdzeniu, czy tego typu działalność gospodarcza jest opłacalna.
Wielu z Państwa w tym momencie zapewne zastanawia się, w jaki sposób należy rozliczać najem krótkoterminowy. W tej kwestii należy rozróżnić najem prywatny oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, to mogą Państwo rozliczać się na dwa sposoby, a mianowicie:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Oba rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy. Warto więc przed podjęciem decyzji o wyborze metody rozliczenia, dokładnie je przeanalizować. Może to bowiem mieć znaczący wpływ na zyski uzyskane z najmu krótkoterminowego.
Odpowiedź na pytanie, czy wynajem krótkoterminowy działalność ma sens, nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać. Z jednej strony prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest obwarowane wieloma podatkami i przepisami, które utrudniają jej prowadzenie. Z drugiej zaś strony, prowadząc działalność gospodarczą, oraz odprowadzając z niej składki, mogą Państwo liczyć na między innymi darmową opiekę medyczną. Jeżeli zaś chodzi o koszty związane z wynajem krótkoterminowy działalność, to w początkowym okresie mogą być one niższe, dzięki różnego rodzaju ulgom oraz dopłatom. Ulgi te można uzyskać między innymi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Są one szczególnie pomocne w początkowym okresie prowadzenia działalności, gdy trudno jest pozyskać klientów. Ponadto w przeciwieństwie do wynajmu prywatnego, możemy dowolnie promować swoją nieruchomość. Jeżeli zaś chodzi o wynajem prywatny, to daje on dosyć spore możliwości sprawdzenia, czy będzie on opłacalny. Nie wymaga on również czasochłonnej rejestracji w urzędach. Jest on również korzystny z punktu widzenia zysków- w tym przypadku odpadają bowiem między innymi koszty związane z odprowadzaniem składek społecznych. Między innymi z tych powodów nie można w jasny sposób odpowiedzieć, który z typów najmu jest najlepszy.
W tej kwestii wiele zależy od takich czynników jak, chociażby:
Niemniej jednak wiele osób, które zdecydowały się na wynajem krótkoterminowy działalność, chwali go sobie za duże zyski, które potrafi wygenerować. W dużych miejscowościach może on wynosić nawet kilka tysięcy złotych za jeden pokój, w skali miesiąca. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie pod kątem wynajmu krótkoterminowego.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!