Doradztwo przy zakupie mieszkania - co to znaczy?

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Doradztwo i pomoc przy zakupie mieszkania

W artykule znajdziesz odpowiedzi na to, jak pomocny jest doradca przy zakupie mieszkania.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Zakup mieszkania to bardzo poważna, odpowiedzialna decyzja, której podjęcie wcale nie jest łatwe. Wynika to z faktu, że istnieje mnóstwo aspektów, które należy sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeanalizować każdy aspekt, możesz skorzystać z usług naszej firmy. Nasi eksperci udzielą Ci wsparcia na każdym etapie kupna domu. Zatrudnieni przez nas doradcy to fachowcy dziedzinie nieruchomości i prawa.

Kto pomoże w kupnie mieszkania?

Ocena stanu technicznego, oględziny mieszkania

Oczywiście pierwszy krok przy zakupie każdej nieruchomości to jej oględziny. O ile sama estetyka, rozkład pomieszczeń czy metraż to kwestie zupełnie indywidualne, o tyle pewne kwestie techniczne, muszą mieścić się w pewnych normach. Nie każda osoba ma wiedzę na tak eksperckie tematy, tym samym trudno jest na pierwszy rzut oka wyłapać prawdopodobne usterki, których naprawa może kosztować dużo pieniędzy.

Takie aspekty to:

Stan instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna to podstawy i serce domu. Rury i kable biegną w ścianach i nie są widoczne dla nas gołym okiem, dlatego tak ważne jest zatrudnienie eksperta, który ich stan oceni, zanim kupimy nieruchomość. Szczególnie jeśli chodzi o rynek wtórny, gdzie instalacje mają już swoje lata.

Elementy trudne do zweryfikowania bez wiedzy budowlano-inżynieryjnej: instalacje (w tym elektryczna i wodnokanalizacyjna) i sposób wykończenia (w tym wylewki i podłogi, stolarka drzwiowa i okienna oraz tynki).Nasi eksperci udzielą Ci wsparcia na każdym etapie kupna domu, zarówno w sprawdzeniu stanów instalacji, jak i kondycji budynku.

Instalacja elektryczna może być bardzo stara i wymagać wymiany, szczególnie tyczy się to budynków wybudowanych w czasach PRL. Oczywiście nie tylko takie budynki wymagają szczególnej uwagi. Nie wiemy, kto budował konkretny dom, a nawet deweloperowi nie należy ufać. Symptomów uszkodzeń lub starej instalacji elektrycznej należy doszukiwać się np. w zaciekach koło kontaktów formujących się w linie proste, które świadczyć mogą o słabej jakości przewodach. Kiedy wybijają bezpieczniki w trakcie użytkowania wielu energochłonnych urządzeń na raz, również możemy być zaniepokojeni stanem instalacji elektrycznej. Zatrudniony przez nas fachowiec zna wszystkie sekrety i niczym wprawny detektyw odnajdzie każdą usterkę instalacji elektrycznej.

Instalacja wodno-kanalizacyjna przysporzyć może równie dużo, jak nie więcej problemów i uszczuplić nasz budżet remontowy. Woda w rdzawym kolorze, złe ciśnienie w kranach czy kapanie z rur mogą być oznaką większych problemów. Jeśli kupimy nieruchomość i po wprowadzeniu nasze wymarzone lokum zalewają litry wody ze starych rur, będziemy żałować, że nie sprawdziliśmy tego wcześniej. Zatrudnienie eksperta pomoże uniknąć nam takich sytuacji a może i pozwoli wynegocjować niższą cenę nieruchomości. Na co zwraca uwagę ekspert przy ocenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej?

Okna, drzwi, podłoga, a także ogólna kondycja budynku

Nasz ekspert przyjrzy się ogólnej kondycji nieruchomości, sprawdzając szczegółowo takie rzeczy jak okna, drzwi, podłogę czy ściany.

Źle założone lub złej jakości okna mogą sprzyjać nieszczelności, co w efekcie powoduje wpuszczanie wilgoci do mieszkania. Drzwi mogą być stare i złej jakości, mimo że wyglądają nieźle. Koszt ich wymiany jest spory. Podłogi drewniane mogą wymagać cyklinowania, a panele mogą być słabej klasy i wymagana będzie ich rychłą wymianą. Ściany mogą mieć zamalowanego grzyba lub wilgoć i na pierwszy rzut oka nic nie będzie widać. Każda z tych rzeczy wymaga sporego nakładu finansowego przy remoncie i, o ile właściciel przedstawia te wady kupującemu i wlicza je w niższą cenę mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie, by je kupić. Jeśli natomiast są ukrywane, ich odkrycie pomoże nam uniknąć oszustwa lub obniżyć cenę nieruchomości.

Nasi Prawnicy pomogą Ci załatwić wszelkie niezbędne formalności tak żebyś czuł się bezpiecznie.

Ekspert do kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Różnica, jeśli chodzi o ocenianie stanu technicznego, jest znaczna, w zależności czy kupujesz mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego. W pierwszej sytuacji deweloper ma obowiązek wywiązać się z tego, co zostało zawarte w umowie i obowiązkiem doradcy jest sprawdzenie, czy rzeczywiście wszystko wykonano zgodnie z planem.

Deweloper zapewnia mieszkania lub domy w stanie deweloperskim, lub surowym, są to nieruchomości nowe i utrzymane według ścisłych standardów zapisanych w protokołach. Muszą się więc z nimi zgadzać i deweloper nie może sprzedać nam nieruchomości z usterkami do naprawy. Jeśli nie wywiąże się z zawartych w umowie obowiązków mamy prawo żądać odszkodowania lub napraw nawet w drodze sądowej, lub anulowania umowy. Mamy jasną sytuację prawną i dużo łatwiej udowodnić nam nieprawidłowości, jeśli nieruchomość jest nowa i pochodzi z rynku pierwotnego.

Ekspert do pomocy przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym

W przypadku rynku wtórnego ekspert ocenia dokładnie stan, który zastał w danej nieruchomości na dzień oględzin. Bez fachowej oceny dokonanej przed zakupem, sprzedający będzie mógł wykręcić się z odpowiedzialności i zrzucić winę za powstałą usterkę na kupującego, tym samym nie pokrywają kosztów napraw. Jednym słowem, ciężej będzie nam mu udowodnić nasze racje np. w sądzie lub żądać polubownie o wywiązanie się z napraw. Nieruchomości z rynku wtórnego mają swoje lata i były użytkowane często nie przez jedną rodzinę. Ich stan nie tylko zewnętrzny (gdzie spotkać można popękane ściany czy widocznego grzyba i wilgoć), ale i wewnętrzny, dotyczący instalacji i murów może pozostawiać wiele do życzenia, a bez fachowej oceny wystarczy odmalowanie ścian i przykrycie usterek także estetyka nie pozostawiać będzie nic do życzenia. Bez wprawnego oka i doświadczenia budowlanego kupujący może nabyć przysłowiowego kota w worku.

Kolejna kwestia jest jeszcze trudniejsza, ponieważ dotyczy aspektów prawnych, na których niewiele osób się zna.

Księga wieczysta, umowy, jednakowo ta sprzedaży, umowa przedwstępna

Księga wieczysta to najważniejszy dokument przy zakupie mieszkania, szczególnie tego, pochodzącego z tzw. drugiej ręki. To w niej zapisano najważniejsze aspekty dotyczące właściciela mieszkania, służebności, dożywocia i wielu innych kwestii.

Dzięki wglądowi w Księgę Wieczystą możemy dowiedzieć się o wielu niezwykle ważnych aspektach nieruchomości. Nie tylko dane poprzednich właścicieli i dokładny opis nieruchomości, ale także prawa, roszczenia, ograniczenia oraz długi hipoteczne. Jeśli zatem nie chcemy kupić kota w worku, czyli nieruchomości z długami lub dożywotnimi lokatorami musimy dokładnie przestudiować Księgę Wieczystą. Nieoceniona w tym wypadku jest pomoc eksperta doradcy przy zakupie nieruchomości, który zna się na prawie i przestudiuje dokument.

Na księgę wieczystą składają się takie informacje jak: własność, służebności, hipoteki.  Dzięki wglądowi w Księgę Wieczystą możemy dowiedzieć się o wielu ważnych aspektach nieruchomości.

Umowa przedwstępna to bardzo ważny dokument zawierany u notariusza, który gwarantuje nam, ale i także zobowiązuje do kupna danej nieruchomości. Właściciel w przypadku sprzedaży jej komuś innemu będzie musiał wypłacić nam podwójną kwotę zawartą w tejże umowie, a my w przypadku rezygnacji również poniesiemy straty finansowe.

Szczególnie umowy z deweloperami wymagają często głębokiej analizy, ponieważ później, na ich podstawie dokonywany jest odbiór. Jeśli Cię to przeraża, możesz powierzyć obsługę prawną naszym doradcom, wyspecjalizowanym w tej dziedzinie.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie kupić mieszkanie i mieć pewność, że będzie ono idealne, zdecyduj się na doradcę, który posłuży Ci profesjonalną pomocą.

Różnica między agentem a doradcą

Doradca przy zakupie nieruchomości nie jest agentem nieruchomości. To dwa różne zawody, które pełnią inne funkcje. Doradca nieruchomości nie pracuje po to, by dostać prowizje, za czym mogą kryć się nie zawsze obiektywne pobudki.

Doradca nie chce sprzedać Ci konkretnych mieszkań, a ma za zadanie przedstawić czy wszystkie plusy i minusy w sposób obiektywny i zagwarantować bezpieczną transakcję. Sporządza on rzetelną wycenę nieruchomości, dba o to, aby nieruchomość była jak najlepiej dopasowana do klienta i żeby klient wyszedł na tym jak najlepiej. Jego wynagrodzenie, czyli tzw. prowizja jest z góry opłacona, a nie jak w przypadku agenta nieruchomości jedynie, wtedy kiedy dana nieruchomość zostanie przez klienta kupiona. Założeniem pracy doradcy jest rzetelność i działanie na korzyść klienta, niesprzedającego. Jego pomoc jest bezstronna i nieoceniona. Warto skorzystać z usług doradcy nieruchomości, aby w sposób bezpieczny i pewny nabyć mieszkanie lub dom bez niespodzianek.

Agent nieruchomości zajmuje się sprzedażą nieruchomości, jego wynagrodzenie zależy od sprzedaży danego mieszkania czy domu, więc będzie dążył do wydania przez Ciebie pieniędzy, przez co nie jest obiektywny. Oprócz tego nie ma wiedzy technicznej. Natomiast doradca zakupu nieruchomości zarabia na doradzaniu, nie — sprzedawaniu. Jest obiektywny i ma odpowiednią wiedzę. To dwa różne zawody, które pełnią zupełnie inne funkcje. Pamiętaj o tym!

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 338 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka