Doradztwo przy zakupie mieszkania – co to znaczy?

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Doradztwo i pomoc przy zakupie mieszkania

W artykule znajdziesz odpowiedzi na to, jak pomocny jest doradca przy zakupie mieszkania.

Zakup mieszkania to bardzo poważna, odpowiedzialna decyzja, której podjęcie wcale nie jest łatwe. Wynika to z faktu, że istnieje mnóstwo aspektów, które należy sprawdzić przed sfinalizowaniem transakcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeanalizować każdy aspekt, możesz skorzystać z usług naszej firmy. Nasi eksperci udzielą Ci wsparcia na każdym etapie kupna domu. Zatrudnieni przez nas doradcy to fachowcy dziedzinie nieruchomości i prawa.

Kto pomoże w kupnie mieszkania?

Ocena stanu technicznego, oględziny mieszkania

Oczywiście pierwszy krok przy zakupie każdej nieruchomości to jej oględziny. O ile sama estetyka, rozkład pomieszczeń czy metraż to kwestie zupełnie indywidualne, o tyle pewne kwestie techniczne, muszą mieścić się w pewnych normach. Nie każda osoba ma wiedzę na tak eksperckie tematy, tym samym trudno jest na pierwszy rzut oka wyłapać prawdopodobne usterki, których naprawa może kosztować dużo pieniędzy. Najważniejsze tego typu aspekty prezentujemy poniżej.

Stan instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna to podstawy i serce domu. Rury i kable biegną w ścianach i nie są widoczne dla nas gołym okiem, dlatego tak ważne jest zatrudnienie eksperta, który ich stan oceni, zanim kupimy nieruchomość. Szczególnie jeśli chodzi o rynek wtórny, gdzie instalacje mają już swoje lata.

Elementy trudne do zweryfikowania bez wiedzy budowlano-inżynieryjnej: instalacje (w tym elektryczna i wodno-kanalizacyjna) i sposób wykończenia (w tym wylewki i podłogi, stolarka drzwiowa i okienna oraz tynki).Nasi eksperci udzielą Ci wsparcia na każdym etapie kupna domu, zarówno w sprawdzeniu stanów instalacji, jak i kondycji budynku.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Instalacja elektryczna może być bardzo stara i wymagać wymiany, szczególnie tyczy się to budynków wybudowanych w czasach PRL. Oczywiście nie tylko takie budynki wymagają szczególnej uwagi. Nie wiemy, kto budował konkretny dom, a nawet deweloperowi nie należy ufać. Symptomów uszkodzeń lub istnienia starej instalacji elektrycznej należy doszukiwać się np. w zaciekach koło kontaktów formujących się w linie proste, które świadczyć mogą o słabej jakości przewodach. Kiedy wybijają bezpieczniki w trakcie użytkowania wielu energochłonnych urządzeń na raz, również możemy być zaniepokojeni stanem instalacji elektrycznej. Zatrudniony przez nas fachowiec zna wszystkie potencjalne sekrety i niczym wprawny detektyw odnajdzie każdą usterkę instalacji elektrycznej.

Instalacja wodno-kanalizacyjna przysporzyć może równie dużo, jeśli nie więcej problemów i znacząco uszczuplić nasz budżet remontowy. Woda w rdzawym kolorze, złe ciśnienie w kranach czy kapanie z rur mogą być oznaką większych problemów. Jeśli kupimy nieruchomość i po wprowadzeniu nasze wymarzone lokum zalewają litry wody ze starych rur, będziemy żałować, że nie sprawdziliśmy tego wcześniej. Zatrudnienie eksperta pomoże uniknąć nam takich sytuacji a może i pozwoli wynegocjować niższą cenę nieruchomości. 

Okna, drzwi, podłoga, a także ogólna kondycja budynku

Nasz ekspert przyjrzy się ogólnej kondycji nieruchomości, sprawdzając szczegółowo takie rzeczy jak okna, drzwi, podłoga czy ściany.

Źle założone lub złej jakości okna mogą sprzyjać nieszczelności, co w efekcie powoduje wpuszczanie wilgoci do mieszkania. Drzwi mogą być stare i złej jakości, mimo że wyglądają nieźle. Koszt ich wymiany jest spory. Podłogi drewniane mogą wymagać cyklinowania, a panele mogą być słabej klasy i konieczna będzie ich rychła wymiana. Ściany mogą mieć zamalowanego grzyba lub wilgoć i na pierwszy rzut oka nic nie będzie widać. Każda z tych rzeczy wymaga sporego nakładu finansowego przy remoncie i, o ile właściciel przedstawia te wady kupującemu i wlicza je w niższą cenę mieszkania, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieruchomość nabyć. Jeśli natomiast są ukrywane, ich odkrycie pomoże nam uniknąć oszustwa lub obniżyć cenę mieszkania lub domu.

Nasi Prawnicy pomogą Ci załatwić wszelkie niezbędne formalności tak żebyś czuł się bezpiecznie.


Ekspert do kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Różnica, jeśli chodzi o ocenianie stanu technicznego, jest znaczna, w zależności czy kupujesz mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego. W pierwszej sytuacji deweloper ma obowiązek wywiązać się z tego, co zostało zawarte w umowie i obowiązkiem doradcy jest sprawdzenie, czy rzeczywiście wszystko wykonano zgodnie z planem.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Deweloper zapewnia mieszkania lub domy w stanie deweloperskim lub surowym  są to nieruchomości nowe i utrzymane według ścisłych standardów zapisanych w protokołach. Muszą się więc z nimi zgadzać i deweloper nie może sprzedać nam nieruchomości z usterkami do naprawy. Jeśli nie wywiąże się z zawartych w umowie obowiązków, mamy prawo żądać odszkodowania lub napraw (nawet w drodze sądowej) albo anulowania umowy. Mamy jasną sytuację prawną i dużo łatwiej udowodnić nam nieprawidłowości, jeśli nieruchomość jest nowa i pochodzi z rynku pierwotnego.

Ekspert do pomocy przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym

W przypadku rynku wtórnego ekspert ocenia dokładnie stan, który zastał w danej nieruchomości na dzień oględzin. Bez fachowej oceny dokonanej przed zakupem, sprzedający będzie mógł wykręcić się z odpowiedzialności i zrzucić winę za powstałą usterkę na kupującego, tym samym nie pokrywają kosztów napraw. Jednym słowem, ciężej będzie nam mu udowodnić nasze racje np. w sądzie lub żądać polubownie o wywiązanie się z napraw. Nieruchomości z rynku wtórnego mają swoje lata i były użytkowane często nie przez jedną rodzinę.

Ich stan nie tylko zewnętrzny (gdzie spotkać można popękane ściany czy widocznego grzyba i wilgoć), ale i wewnętrzny, dotyczący instalacji i murów, może pozostawiać wiele do życzenia, a bez fachowej oceny wystarczy odmalowanie ścian i przykrycie usterek, aby estetyka nie pozostawiała będzie nic do życzenia. Bez wprawnego oka i doświadczenia budowlanego kupujący może nabyć przysłowiowego kota w worku.

Kolejna kwestia jest jeszcze trudniejsza, ponieważ dotyczy aspektów prawnych, na których niewiele osób się zna. Tutaj wart skorzystać z pomocy doświadczonego w tego typu sprawach prawnika.

Doradca zakupu nieruchomości Warszawa

W przypadku doradztwa dotyczącego zakupu nieruchomości w Warszawie rynek jest mocno zróżnicowany. Jest to w dużej mierze spowodowane sporą liczbą biur nieruchomości. Z tego powodu ceny usług wahają się zazwyczaj od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w przypadku doradztwa prawnego i technicznego. Wpływ na to ma między innymi duże zainteresowanie na tego typu usługi w stolicy. 

Doradca zakupu nieruchomości Wrocław

Sytuacja nieco inaczej wygląda w stolicy Dolnego Śląska. W związku z dynamicznym rozwojem rynku nieruchomości, w większości przypadków całkowita wycena usług doradcy nieruchomości jest ustalana indywidualnie. Wyjątek stanowią tutaj usługi dotyczące wyceny wartości nieruchomości. Te z kolei najczęściej nie przekraczają tysiąca złotych. Jest to uwarunkowane między innymi stosunkowo niewielką liczbą osób zajmujących się stricte doradztwem do spraw zakupu nieruchomości we Wrocławiu.

Doradca zakupu nieruchomości Kraków

Jeżeli chodzi o kwestie związane z doradztwem mieszkaniowym w Krakowie, sytuacja wygląda podobnie jak w Warszawie. Różnicą jest wysokość kosztów. Zazwyczaj koszty wahają się one od 400 do 600 złotych i są w dużej mierze uwarunkowane zakresem doradztwa. Górna granica cen dotyczy nieco bardziej skomplikowanych przypadków. Zdarzają się jednak również przypadki, kiedy koszty doradztwa są ustalane indywidualnie.

Doradca zakupu nieruchomości Gdańsk

Podobnie jak w innych regionach kraju, usługi doradcy do spraw nieruchomości w Gdańsku najczęściej są ustalane indywidualnie. To samo dotyczy ich zakresu. Można jednak przyjąć pewne widełki cenowe, które wynoszą od ok. 300 zł za podstawowe doradztwo prawne, do ok. 2 tysięcy złotych za pełne doradztwo prawne oraz techniczne. Ceny te są podyktowane między innymi rosnącą popularnością mieszkań w Gdańsku. To z kolei wpływa na wzrost zainteresowania usługami doradczymi z zakresu mieszkań. 

Księga wieczysta, umowy, jednakowo ta sprzedaży, umowa przedwstępna

Księga wieczysta to najważniejszy dokument przy zakupie mieszkania, szczególnie tego pochodzącego z tzw. drugiej ręki. To w niej zapisano najważniejsze aspekty dotyczące właściciela mieszkania, służebności, dożywocia i wielu innych kwestii.

Dzięki wglądowi w księgę wieczystą możemy dowiedzieć się o wielu niezwykle ważnych aspektach nieruchomości. Nie tylko poznamy dane poprzednich właścicieli i dokładny opis nieruchomości, ale także prawa, roszczenia, ograniczenia oraz długi hipoteczne. Jeśli zatem nie chcemy kupić kota w worku, czyli nieruchomości z długami lub dożywotnimi lokatorami, musimy dokładnie przestudiować księgę wieczystą. Nieoceniona w tym wypadku jest pomoc eksperta doradcy przy zakupie nieruchomości, który zna się na prawie i przestudiuje dokument.

Na księgę wieczystą składają się takie informacje jak: własność, służebności, hipoteki.  Dzięki wglądowi w księgę wieczystą możemy dowiedzieć się o wielu ważnych aspektach nieruchomości.

Umowa przedwstępna to bardzo ważny dokument zawierany u notariusza, który gwarantuje nam pierwszeństwo w staraniu się o zakup konkretnej nieruchomości, ale i także zobowiązuje do jej kupna. Właściciel w przypadku sprzedaży jej komuś innemu będzie musiał wypłacić nam podwójną kwotę zawartą w tejże umowie, a my w przypadku rezygnacji również poniesiemy straty finansowe.

Szczególnie umowy z deweloperami wymagają często głębokiej analizy, ponieważ później na ich podstawie dokonywany jest odbiór. Jeśli Cię to przeraża, możesz powierzyć obsługę prawną naszym doradcom, wyspecjalizowanym w tej dziedzinie. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie kupić mieszkanie i mieć pewność, że będzie ono idealne, zdecyduj się na doradcę, który posłuży Ci profesjonalną pomocą.

Różnica między agentem a doradcą

Doradca przy zakupie nieruchomości nie jest agentem nieruchomości. To dwa różne zawody, które pełnią inne funkcje. Doradca nieruchomości nie pracuje po to, by dostać prowizje, za czym mogą kryć się nie zawsze obiektywne pobudki.

Doradca nie chce sprzedać Ci konkretnych mieszkań, a ma za zadanie przedstawić czy wszystkie plusy i minusy w sposób obiektywny i zagwarantować bezpieczną transakcję. Sporządza on rzetelną wycenę nieruchomości, dba o to, aby była ona jak najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań klienta. Jego wynagrodzenie, czyli tzw. prowizja, jest z góry opłacone, a nie jak w przypadku agenta nieruchomości jest zależne od tego, czy transakcja ostatecznie dojdzie do skutku. Założeniem pracy doradcy jest rzetelność i działanie na korzyść klienta, a nie sprzedającego. Jego pomoc jest bezstronna i nieoceniona. Warto skorzystać z usług doradcy nieruchomości, aby w sposób bezpieczny i pewny nabyć mieszkanie lub dom bez niespodzianek.

Agent nieruchomości zajmuje się sprzedażą nieruchomości, jego wynagrodzenie zależy od sprzedaży danego mieszkania czy domu, więc będzie dążył do wydania przez Ciebie pieniędzy, przez co nie jest obiektywny. Oprócz tego nie ma wiedzy technicznej. Natomiast doradca zakupu nieruchomości zarabia na doradzaniu, a nie — sprzedawaniu. Jest obiektywny i ma odpowiednią wiedzę. To dwa różne zawody, które pełnią zupełnie inne funkcje. Pamiętaj o tym!

Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
trzeba mieć na uwadze instalacje w mieszkaniu - mogą wymagać wymiany.
uważaj na szczelność okien, to ona decyduje o wilgotności w mieszkaniu.
2
3
księga wieczysta stanowi podstawowy dokument o Twojej przyszłej nieruchomości.
umowa przedwstępna o wybraną nieruchomość to gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojego kontrahenta.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1138 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka