Czym obrobić komin systemowy?

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Komin systemowy- czym obrobić, jaki wybrać, by się sprawdził?

Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym stawia się na nowoczesne i certyfikowane rozwiązania, które skracają czas budowy. Jednym z takich rozwiązań, jest komin systemowy. Jest to system gotowy, prefabrykowany, którego elementy wznosimy samodzielnie. Z tego powodu, montaż takiego komina jest niezwykle prosty. Tylko, co dalej? Czy kominy systemowe trzeba otynkować? Czym można je obrobić? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Czy trzeba tynkować kominy systemowe?

Budowa komina systemowego nie powinna sprawić nikomu problemu. Jego elementy (pustaki albo fragmenty rur) są tak zaprojektowane i wykonane, że wystarczy je jednie połączyć. Zupełnie jak klocki LEGO.

I właśnie te łączenia, jeśli nie zostaną dokładnie wypełnione kitem (klejem) żaroodpornym, są „słabym” punktem komina. Z tego względu producenci gotowych systemów zalecają, aby po postawieniu komina, otynkować go, na przykład tynkiem cementowo — wapiennym.

Zapewni to dodatkowe bezpieczeństwo używania komina systemowego i pozwoli dalej dopasować jego wygląd do naszych upodobań.

Natomiast część  komina, która wystaje ponad dachem, jest szczególnie narażona nie tylko na wysoką temperaturę wewnątrz, ale także na czynniki środowiska (deszcz, wiatr, mróz itd.). Dlatego wymaga szczególnego zabezpieczenia.

Do tynkowania kominów systemowych zaleca się używanie tynków cementowych. Są znacznie trwalsze niż standardowe tynki cementowo-wapienne. Przed tynkowaniem należy położyć warstwę podkładową, a dopiero później tynk właściwy. Należy jednak pamiętać, aby warstwa tynku nie była zbyt gruba. Nie powinna przekraczać 3 cm. Inaczej istnieje ryzyko, że po pewnym czasie zbyt gruba warstwa zacznie pękać. 

Z tego względu do tynkowania, najlepiej sprawdzą się tynki cienkowarstwowe. Są droższe niż standardowe. Jednak ten rodzaj tynków: mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe mają bardzo wysoką odporność na zmienne czynniki i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

Obrobienie komina systemowego — na czym polega?

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Pod pojęciem „obrobienie” komina systemowego, kryje się jego wykończenie — w części wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Najtańszym sposobem na wykończenie komina jest zastosowanie tynków ozdobnych. Zwykle używa się tynku w tym samym kolorze co elewacja budynku. Dzięki temu całość ma spójny charakter.

Możesz jednak postawić na tradycję i obłożyć komin cegłą klinkierową. Zwróć uwagę, aby była to cegła pełna, nie tzw. dziurkowana. Podobny efekt uzyskasz, stosując płytkę klinkierową. Jest ona znacznie lżejsza niż cegła, więc sprawdzi się tam, gdzie komin jest wysoki. Na końcu, klinkier lub płytki powinieneś zaimpregnować. Dzięki temu będą się niszczyły wolnej i dużo trudniej będzie się osadzała na nich pleśń i brud.

Mniej popularnym sposobem, na wykończenie komina systemowego, ale bardzo skutecznym, jest jego całkowite obicie blachą. Najczęściej w kolorze poszycia dachowego. Blacha skutecznie ochroni ścianki systemu przed niszczącym wpływem wody.

Ciekawy i oryginalny wygląd komina zapewni Ci natomiast pokrycie go płytami winylowymi lub kamieniem, (naturalnym lub sztucznym).

Bez względu na rodzaj materiału wykończeniowego, który wybierzesz, pamiętaj, aby prace te wykonać przed pokryciem dachu. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia lub zabrudzenia dachówki.

Wewnątrz, otynkowany komin systemowy można pomalować, obłożyć cegłą lub płytkami. Wszystko zależy od Twoich upodobań i projektu.

Czy komin systemowy musi być obmurowany?

Jeśli zastanawiasz się, czy system kominowy, który kupiłeś, musisz obmurować, to powinieneś zajrzeć do jego karty technicznej. Są tam zawarte instrukcje i zalecenia dotyczące tego konkretnego modelu.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu ekipy remontowej lub firmy wykończeniowej?

Zamów fachową pomoc w sprawdzeniu ekipy z Pewny Lokal!

  • Każdy remont zawiera niedoróbki. Sprawdzamy lokale z normami oraz z projektem wykończenia.
  • Naprawa usterek po ekipie w standardowym lokalu kosztuje średnio 10 000 zł — zmuszamy ekipy do poprawienia po sobie.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Sprawdzamy lokale także w razie braku projektu i umowy z ekipą.

Strzałka zarezerwuj

W większości przypadków obmurowanie komina systemowego nie jest koniecznością, ale warto je wykonać (zwłaszcza w tej części nad dachem), jako dodatkowe wzmocnienie.

Obmurowania systemu kominowego powinno się dokonać także, wtedy gdy:

  • komin jest kanałem wentylacyjnym (aby wentylacja grawitacyjna działała skutecznie),
  • na kominie będą wieszane półki czy szafki (nie można wwiercać się i przekuwać ścianek pustaka, z którego zbudowano komin systemowy),
  • komin będzie miał dodatkowe obciążenia, np. drabinka kominiarska (drabinka powinna zostać zakotwiona w obmurówce, nigdy w systemie),
  • część komina ponad dachem jest duża i narażona na silne oddziaływanie wiatru.

Komin będzie wymagał dodatkowego obmurowania także wtedy, jeśli z różnych względów, Twój projektant uznał, że jest to koniecznie i zostało to zaznaczone w projekcie.


Krajobraz z domem jednorodzinnym na łące, gdzie widoczny jest komin systemowy.Obmurowany komin powinien zostać zastosowany pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest obciążenie komina.


Czy komin systemowy musi być ocieplony?

W przypadku kominów z izolacją wykonaną z wełny mineralnej ocieplanie komina nie jest potrzebne. Taką funkcję pełni wełna znajdująca się w kominie.

W przypadku systemów kominowych, które nie mają tego wewnętrznego ocieplenia, powinieneś ocieplić komin z zewnątrz. Przynajmniej te odcinki, które znajdują się w nieogrzewanej części domu (np. poddasze) oraz fragment znajdujący się ponad dachem.

W ten sposób ograniczysz ryzyko wychładzania spalin, co mogłoby zaburzyć ciąg w przewodzie spalinowym i powodować osadzanie się sadzy w kominie. Do ocieplenia komina używaj wełny mineralnej lub skalnej.

Sprawdź ekipę budowlaną z Pewnym Lokalem

Budowa domu wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony cieszysz się ze wznoszenia ścian, ale z drugiej strony martwisz, czy wszystkie jest robione tak, jak być powinno. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się odbiorze prac przez ekipy budowlanej. Inżynierowie Pewnego Lokalu, sprawdzą dla Ciebie jakoś wykonanych prac i wskażą ewentualne błędy lub fuszerkę ekipy. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój dom będzie bezpieczny i nie będzie problemu z jego odbiorem.


Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Zamów usługę
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów, a także w przeglądach technicznych mieszkań i budynków. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców przy audycie technicznym nieruchomości. Wykonujemy też badania termowizyjne (mostki termiczne, ogniska korozji itp.). Jedną z popularniejszych usług, które wykonujemy jest audyt prac ekipy remontowej. Dowiedz się więcej o naszych usługach lub zobacz przykładowy raport ze sprawdzenia prac ekipy remontowej/firmy wykończeniowej.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania deweloperskiego?

Sprawdź rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1421 opinii.

Chcesz sprawdzić jakość pracy ekipy remontowej?

Zamów usługę

Sprawdź ekipę z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Działamy szybko

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Pomoc prawna

Pomoc prawna

Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić lub odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: sprawdzenie prac wykończeniowych

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny? Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka