Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym stawia się na nowoczesne i certyfikowane rozwiązania, które skracają czas budowy. Jednym z takich rozwiązań, jest komin systemowy. Jest to system gotowy, prefabrykowany, którego elementy wznosimy samodzielnie. Z tego powodu, montaż takiego komina jest niezwykle prosty. Tylko, co dalej? Czy kominy systemowe trzeba otynkować? Czym można je obrobić? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Budowa komina systemowego nie powinna sprawić nikomu problemu. Jego elementy (pustaki albo fragmenty rur) są tak zaprojektowane i wykonane, że wystarczy je jednie połączyć. Zupełnie jak klocki LEGO.
I właśnie te łączenia, jeśli nie zostaną dokładnie wypełnione kitem (klejem) żaroodpornym, są „słabym” punktem komina. Z tego względu producenci gotowych systemów zalecają, aby po postawieniu komina, otynkować go, na przykład tynkiem cementowo — wapiennym.
Zapewni to dodatkowe bezpieczeństwo używania komina systemowego i pozwoli dalej dopasować jego wygląd do naszych upodobań.
Natomiast część komina, która wystaje ponad dachem, jest szczególnie narażona nie tylko na wysoką temperaturę wewnątrz, ale także na czynniki środowiska (deszcz, wiatr, mróz itd.). Dlatego wymaga szczególnego zabezpieczenia.
Do tynkowania kominów systemowych zaleca się używanie tynków cementowych. Są znacznie trwalsze niż standardowe tynki cementowo-wapienne. Przed tynkowaniem należy położyć warstwę podkładową, a dopiero później tynk właściwy. Należy jednak pamiętać, aby warstwa tynku nie była zbyt gruba. Nie powinna przekraczać 3 cm. Inaczej istnieje ryzyko, że po pewnym czasie zbyt gruba warstwa zacznie pękać.
Z tego względu do tynkowania, najlepiej sprawdzą się tynki cienkowarstwowe. Są droższe niż standardowe. Jednak ten rodzaj tynków: mineralne, silikonowe, akrylowe, silikatowe mają bardzo wysoką odporność na zmienne czynniki i nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pod pojęciem „obrobienie” komina systemowego, kryje się jego wykończenie — w części wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.
Najtańszym sposobem na wykończenie komina jest zastosowanie tynków ozdobnych. Zwykle używa się tynku w tym samym kolorze co elewacja budynku. Dzięki temu całość ma spójny charakter.
Możesz jednak postawić na tradycję i obłożyć komin cegłą klinkierową. Zwróć uwagę, aby była to cegła pełna, nie tzw. dziurkowana. Podobny efekt uzyskasz, stosując płytkę klinkierową. Jest ona znacznie lżejsza niż cegła, więc sprawdzi się tam, gdzie komin jest wysoki. Na końcu, klinkier lub płytki powinieneś zaimpregnować. Dzięki temu będą się niszczyły wolnej i dużo trudniej będzie się osadzała na nich pleśń i brud.
Mniej popularnym sposobem, na wykończenie komina systemowego, ale bardzo skutecznym, jest jego całkowite obicie blachą. Najczęściej w kolorze poszycia dachowego. Blacha skutecznie ochroni ścianki systemu przed niszczącym wpływem wody.
Ciekawy i oryginalny wygląd komina zapewni Ci natomiast pokrycie go płytami winylowymi lub kamieniem, (naturalnym lub sztucznym).
Bez względu na rodzaj materiału wykończeniowego, który wybierzesz, pamiętaj, aby prace te wykonać przed pokryciem dachu. Dzięki temu unikniesz ryzyka uszkodzenia lub zabrudzenia dachówki.
Wewnątrz, otynkowany komin systemowy można pomalować, obłożyć cegłą lub płytkami. Wszystko zależy od Twoich upodobań i projektu.
Jeśli zastanawiasz się, czy system kominowy, który kupiłeś, musisz obmurować, to powinieneś zajrzeć do jego karty technicznej. Są tam zawarte instrukcje i zalecenia dotyczące tego konkretnego modelu.
W większości przypadków obmurowanie komina systemowego nie jest koniecznością, ale warto je wykonać (zwłaszcza w tej części nad dachem), jako dodatkowe wzmocnienie.
Obmurowania systemu kominowego powinno się dokonać także, wtedy gdy:
Komin będzie wymagał dodatkowego obmurowania także wtedy, jeśli z różnych względów, Twój projektant uznał, że jest to koniecznie i zostało to zaznaczone w projekcie.
W przypadku kominów z izolacją wykonaną z wełny mineralnej ocieplanie komina nie jest potrzebne. Taką funkcję pełni wełna znajdująca się w kominie.
W przypadku systemów kominowych, które nie mają tego wewnętrznego ocieplenia, powinieneś ocieplić komin z zewnątrz. Przynajmniej te odcinki, które znajdują się w nieogrzewanej części domu (np. poddasze) oraz fragment znajdujący się ponad dachem.
W ten sposób ograniczysz ryzyko wychładzania spalin, co mogłoby zaburzyć ciąg w przewodzie spalinowym i powodować osadzanie się sadzy w kominie. Do ocieplenia komina używaj wełny mineralnej lub skalnej.
Budowa domu wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony cieszysz się ze wznoszenia ścian, ale z drugiej strony martwisz, czy wszystkie jest robione tak, jak być powinno. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się odbiorze prac przez ekipy budowlanej. Inżynierowie Pewnego Lokalu, sprawdzą dla Ciebie jakoś wykonanych prac i wskażą ewentualne błędy lub fuszerkę ekipy. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój dom będzie bezpieczny i nie będzie problemu z jego odbiorem.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!