W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto skorzystać z doradcy podczas kupna domu na rynku pierwotnym i wtórnym.
Zakup domu, niezależenie od faktu, czy dokonywany jest on na rynku wtórnym, czy na pierwotnym, wymaga od przyszłego nabywcy dokładnego sprawdzenia nieruchomości. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w tym zakresie ze wsparcia specjalistów, posiadających wiedzę i doświadczenie, które pozwolą im na weryfikację wszystkich najistotniejszych kwestii, dzięki czemu zakup domu stanie się znacznie prostszy.
Jeżeli planujemy nabycie domu na rynku wtórnym, konieczne będzie dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego, a także sytuacji prawnej.
W celu weryfikacji stanu prawnego konieczne będzie zapoznania się z prowadzoną dla niego księgą wieczystą. W niej znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości, w tym jej położenia, powierzchni, właściciela lub użytkownika wieczystego, a także istniejących obciążeń (w tym hipotecznych), służebności oraz roszczeń.
Z kolei sprawdzenie stanu technicznego budynku powinno objąć kontrolę wszystkich instalacji, wykończenia (tynki, ściany, podłogi, stolarka okienna oraz drzwiowa) oraz stanu elewacji i dachu, a także otoczenia budynku. Dodatkowo wartym rozważenia rozwiązaniem jest wykorzystanie podczas kontroli kamery termowizyjnej, co pozwala na wykrycie niewidocznych usterek, takich jak na przykład zawilgocenia.
Pewny Lokal posiada w swojej ofercie zarówno usługę audytu technicznego, jak i prawnego nieruchomości. W obydwu przypadkach budynek jest kompleksowo sprawdzany, a w podsumowaniu sporządzany jest szczegółowy raport zawierający kluczowe dla kupującego informacje. W ramach kontroli stanu technicznego przygotowywany jest szacunkowy kosztorys remontu w trzech standardach, tworzony w oparciu o najbardziej popularne rozwiązania materiałowe oraz uśrednione koszty wykonawstwa.
W przypadku budynku nabywanego na rynku pierwotnym warto jest przede wszystkim sprawdzić dewelopera, który jest odpowiedzialny za realizację inwestycji, bezpieczeństwo przedsięwzięcia oraz samą umowę. Doradca powinien być w stanie, w oparciu o ogólnie dostępne źródła, zweryfikować doświadczenie dewelopera, jego sytuację finansową oraz standard zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć (usterkowość, opinie klientów).
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dużo informacji znajdziemy w prospekcie informacyjnym, który deweloper ma obowiązek przedstawić na żądanie potencjalnego nabywcy. Stanowi on załącznik do umowy deweloperskiej, podobnie jak standard wykończenia, który powinien zostać oceniony przez inżyniera.
Umowę deweloperską należy dokładnie sprawdzić, zwracając szczególną uwagę na klauzule abuzywne oraz zapisy, które mogą okazać się niekorzystne dla kupującego. Kompleksową usługę sprawdzenia umowy deweloperskiej również znajdziemy w ofercie Pewnego Lokalu, który wspiera kupujących na każdym etapie zakupu nieruchomości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!