Jeżeli jesteś posiadaczem lub użytkownikiem wieczystym użytków rolnych, pamiętaj o wypełnieniu deklaracji DR-1. Obowiązek ten obejmuje Cię wtedy, kiedy użytki role nie są przeznaczone na wykonywanie działalności innej niż rolnicza. DR-1 jest deklaracją, dzięki której będziesz mógł uregulować wszystkie kwestie związane z podatkiem rolnym.
Do wypełnienia tej deklaracji zobowiązani są:
Oprócz tego, do wypełnienia tej deklaracji zobowiązane są jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki, które nie posiadają osobowości prawnej.
DR-1 jest deklaracją, której oficjalny formularz można pobrać z głównej strony podatki.gov.pl. Możesz także osobiście podejść do US, aby taki dokument otrzymać. Zawsze korzystaj z oficjalnych formularzy, jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w należyty sposób.
W sekcji A wpisz urząd, gdzie deklaracja zostanie przez Ciebie złożona. Część B to miejsce, gdzie musisz zaznaczyć czy jesteś właścicielem lub współwłaściciel użytków rolnych. C to miejsce, gdzie musisz wpisać wszystkie swoje dane identyfikacyjne. D to oświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego. Pierwszy kwadrat będzie dla Ciebie, jeżeli takowe gospodarstwo posiadasz, drugi jak go nie ma.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
. Pomiń te, które nie podlegają opodatkowaniu lub też nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego:
Musisz je wyrazić w hektarach fizycznych.
Z kolei część H to miejsce na informacje o dołączonych załącznikach. Wybierz dodatkową deklarację ZDR-1 (grunty, które podlegają opodatkowaniu) lub ZDR-2 (grunty, które nie są opodatkowane).
Nie wiesz, jak samodzielnie wypełnić deklarację? Skorzystaj z pomocy ekspertów – zobacz tutaj!
Pamiętaj o tym, że każdego roku deklarację musisz złożyć do 15 stycznia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wszedłeś w posiadanie użytków rolnych po 15 stycznia lub też doszło do okoliczności mających wpływ na wysokość podatków.
Wtedy masz czternaście dni na to, aby deklarację DR-1 złożyć do dedykowanego Urzędu Skarbowego.
Wśród sankcji za niezłożenie deklaracji w terminie najczęściej spotyka się te, które związane są z wyższymi odsetkami. Im później zostanie złożona deklaracja, tym większa ilość odsetek zostanie naliczona.
Może się okazać także, że jeżeli właściciel lub współwłaściciele będą unikać tej czynności, karą może być ograniczenie wolności. Na samej deklaracji można znaleźć informacje, że podatnik "podlega karze grzywny za wykroczenia skarbowe".
Chcąc uniknąć zapłacenia kary grzywny, można zastosować tzw. czynny żal, który zgodny jest z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Należy w tym celu udać się do Urzędu Skarbowego, gdzie należy złożyć informacje o popełnionym czynie.
Jeżeli będzie taka potrzeba, należy ujawnić także osoby, które miały wpływ na tę sytuację. Przy czym, jak najszybciej należy złożyć deklarację, która została zapomniana oraz zapłacić podatek, wcześniej ustalony. Jeżeli czynny żal zostanie złożony, zostanie zaniechana kara grzywny wobec podatnika.
Nigdy nie zaniżaj wartości nieruchomości. Wszystkie złożone przez Ciebie dokumenty zostaną wnikliwie przeanalizowane.
Jeżeli US zorientuje się, że wartość została zaniżona, wyśle wezwanie do podatnika, który będzie miał czternaście dni na podwyższenie deklarowanej wartości. Możesz zgodzić się na taką wycenę, regulując kwoty, które powstały po wycenie Urzędu Skarbowego. Jeżeli jednak uważasz, że US podaje złą wycenę, zostanie wyznaczony rzeczoznawca majątkowy, który od nowa będzie dokonywał wyceny.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!