Ewidencja gruntów i budynków to podstawa naliczania podatku od nieruchomości. W artykule wyjaśniamy, jakie dane są w niej zawarte i dlaczego są tak istotne.
Jedną z wielu opłat, na które muszą przygotować się nowi właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych są podatki od nieruchomości. Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości nakłada na nas Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych z póź. zmianami. Na jakiej podstawie obliczana jest jego wysokość? Ten temat przybliżymy w dzisiejszym artykule.
Podatkiem od nieruchomości opodatkowane są grunty, budynki lub ich części oraz budowle, lub ich części zawiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek ten ponoszą:
Wysokość podatku od nieruchomości regulują samodzielnie samorządy. Stawki nie mogą być jednak wyższe niż te, które wskazuje w swoim obwieszczeniu Minister Finansów.
Na wysokość podatku od nieruchomości ma wpływ wielkość nieruchomości oraz sposób jej przeznaczenia.
Do obliczenia podatku od nieruchomości organy podatkowe wykorzystują informacje z ewidencji gruntów i budynków. Orzecznictwo wskazuje, że dane w ewidencji są uznawane za wiążące do momentu ich zmiany w odpowiednim trybie administracyjnym. Natomiast faktyczne użytkowanie nieruchomości może mieć wpływ na opodatkowanie dopiero po aktualizacji ewidencji. Co to oznacza?
Podatnik nie może skutecznie odwołać się od wymiaru podatku wyłącznie na podstawie innego sposobu użytkowania nieruchomości niż to, które zapisano w ewidencji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Czyli w sytuacji, w której dane w ewidencji gruntów i budynków nie odpowiadają stanowi faktycznemu, a w konsekwencji podatek jest zbyt mały lub zbyt duży? Właściciel powinien te informacje zaktualizować. Warto w takiej sytuacji skonsultować się doradcą podatkowym lub prawnikiem.
Pewny Lokal oferuje pomoc prawnika — specjalisty w zakresie nieruchomości, w przygotowaniu dokumentów do organu podatkowego. Cała procedura jest prosta i można jej dokonać całkowicie online.
Wystarczy dokonać zamówienia usługi sporządzenia deklaracji na cele podatku nieruchomości i dokonać wyboru jej właściwego rodzaju oraz podać swoje dane kontaktowe: e-mail i numer telefonu.
Po dokonaniu płatności, na maila prześlemy link, pod którym należy załączyć skan umowy kupna nieruchomości. A jeżeli lokal lub budynek będą wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, to konieczne będzie określenie metrażu pomieszczeń przeznaczonych na cele działalności gospodarczej.
W przypadku gruntów niezabudowanych warto dołączyć także skan wypisu z ewidencji gruntów. Ten sposób przekazania informacji pozwala nam na zachowanie poufności względem zawartych w plikach informacji.
Na ich podstawie, w ciągu 48 godzin wysyłamy na maila uzupełnioną deklarację wraz z informacją, w jaki sposób i gdzie należy ją złożyć. Jeśli deklaracja będzie składana po terminie, przygotujemy też projekt pisma do urzędu z tzw. czynnym żalem. Złożenie takiego pisma przed kontrolą podatkową pozwala na uniknięcie sankcji karnych.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!