Flipowanie mieszkań i flipowanie nieruchomości podatki

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Flipowanie mieszkań i flipowanie nieruchomości podatki | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest flipowanie oraz jak flip wpływa na podatki.

Flipowanie mieszkań i flipowanie nieruchomości podatki

Flipowanie mieszkań w dużym uproszczeniu polega na zakupie mieszkania w atrakcyjnej cenie, a następnie jego odsprzedaniu z zyskiem. Flipować można zarówno na rynku wtórnym, jak i na pierwotnym, przy czym w tym drugim przypadku przedmiotem transakcji nie jest mieszkanie, a prawo do niego, które jest sprzedawane w formie cesji umowy deweloperskiej. Jak wygląda kwestia flipowania w kontekście podatków? Czy flipowanie oznacza konieczność założenia działalności gospodarczej?

Flipowanie nie ruchomości a dzialalność gospodarcza

W przypadku flipowania nie ma wątpliwości odnośnie konieczności założenia działalności, inaczej niż ma to miejsce w sytuacji, gdy pytanie dotyczy najmu. Jeżeli mieszkanie kupujemy i zbywamy dla zysku odpowiedź jest jednoznaczna - należy robić to w ramach działalności. Z prywatnym rozliczaniem się mamy do czynienia wtedy, gdy mieszkanie nabywamy prywatnie, dla własnych celów mieszkaniowych.

Jeżeli celem nabycia mieszkania od początku jest jego późniejsza odsprzedaż z zyskiem oznacza to bezwzględnie konieczność flipowania z działalnością. Warto mieć na uwadze skrupulatność Urzędu Skarbowego w zakresie kontroli flipowanych nieruchomości. Bardzo dużo transakcji sprzedaży nieruchomości jest weryfikowanych, najwięcej już po 5 latach. Z kontrolą musimy liczyć się zwłaszcza jeżeli skorzystamy z tzw. ulgi mieszkaniowej, związanej z nabyciem kolejnego mieszkania. W Warszawie Urząd Skarbowy kontroluje wszystkie transakcje, przy zawieraniu których zastosowana została wspomniana ulga. W przypadku, gdyby US stwierdził, iż podatek był należny, musimy liczyć się z koniecznością jego uregulowania wraz z odsetkami, które mogły być naliczane przez pięć lat, co w sumie dać może pokaźną kwotę.

Dlatego warto, jest bardzo dokładnie przygotować się do zawieranej transakcji, również pod kątem wymogów podatkowych. Jeżeli więc nieruchomość zbyliśmy po 2014 roku i skorzystaliśmy z ulgi mieszkaniowej, wówczas powinniśmy liczyć się z możliwością kontroli ze strony US.
Jeżeli po kontroli Urząd Skarbowy stwierdzi, że transakcje powinna była zostać przeprowadzona w ramach działalności gospodarczej, nawet jeżeli flipujący odwoła się do sądu, należy mieć na uwadze fakt, że nawet w sądzie często będzie trudno wygrać.

Istnieje dość powszechny jeszcze jakiś czas temu mit, że flipować można bez podatków. W rzeczywistości przy flipach nie możemy mówić nawet o zwolnieniu z podatku. A w przypadku chęci skorzystania z ulgi mieszkaniowej warto pamiętać o tym, że przysługuję ona tylko wtedy, gdy mieszkanie nabywane jest na własne (a nie na przykład członka rodziny) cele mieszkaniowe.
Kontrole ze strony Urzędu Skarbowego są częste ze względu na fakt, że w grę wchodzą duże pienią-dze, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w ramach jednej transakcji. Urzędnicy posiadają dostęp do wszystkich aktów notarialnych, dzięki czemu nie stanowi dla nich trudności wyselekcjonowanie osób do kontroli.

Flipowanie w ramach działalności czy spółka - forma rozliczenia

Pierwszego flipa przeprowadzić można w ramach indywidualnej działalności gospodarczej. Dosyć powszechną praktyką jest prowadzenie flipa z osobą trzecią. W praktyce wygląda to tak, że inwestor posiada środki na zakup nieruchomości na flipa, ale już samym flipem zajmuje się ktoś inny (w tym znalezieniem mieszkania, jego zakupem i związanymi z tym formalnościami, jego remontem, a następnie sprzedażą). W takiej sytuacji konieczne jest ułożenie współpracy pod względem formalnym. Zazwyczaj przyjmuje się, że strony zyskiem dzielą się po połowie, przy czym na przykład w Wielkiej Brytanii podział jest inny, ponieważ wkład finansowy jest jednak nieco mniej warty, niż cała usługa. Dlatego też najczęściej spotykany jest podział 70/30, albo też nie jest to podział zysku, a procent kapitału na zasadzie pożyczki.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Najczęściej formalnie taka współpraca wygląda tak, że to dawca kapitału (inwestor pasywny) występuje jako kupujący i sprzedający i to on zarabia, a dopiero potem oddaje fliperowi połowę zysku, płacąc mu w ten sposób za usługę. W ten sposób to inwestor pasywny robi flipa, więc powinien on prowadzić działalność, a fliper wystawie mu fakturę. Inwestor ma więc udokumentowany koszt, a podatek płaci od połowy dochodu.
Istnieją różne sposoby rozwiązania kwestii podatku VAT, dla jego optymalizacji fliper może na  przykład świadczyć nie usługę nadzoru nad remontem (podatek 23%), a samego remontu (8%).

W przypadku takiej współpracy warto rozważyć różne rozwiązania formalne, dzięki którym kwestie podatkowe staną się prostsze, a należny podatek niższy.
Jednym z takich sposobów jest pożyczenie kapitału fliperowi przez inwestora, którą to pożyczkę fliper zwraca z zyskiem. Wówczas dochodzi jednak kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), a także zabezpieczenie się inwestora (należy zastanowić się, czy zabezpieczenie na hipotece flipowanego mieszkania będzie wystarczające, czy fliper jest godny zaufania).

Innym sposobem jest ulokowanie środków w spółce - fliperem nie jest wtedy osoba fizyczna a spółka z o.o., w której inwestor kupuje na przykład jeden udział,  a następnie pożycza jej pieniądze na zasadzie pożyczki od udziałowca. W ten sposób podatek PCC będzie równy zeru, a spółka będzie obracać pieniędzmi, które następnie zwróci z odsetkami. Takich spółek istnieje na rynku sporo, ale zanim podejmiemy się takiej działalności, warto dokładnie przemyśleć kwestię zaufania do takiej spółki.

Jeszcze innym sposobem rozliczenia będzie tzw. spółka cicha. W tym przypadku obydwie strony prowadzą działalność, jedna z osób nabywa nieruchomość i rozlicza VAT. Faktury bierze na siebie, ale poprzez umowę spółki cichej połowa dochodu na potrzeby podatku dochodowego przypada fliperowi, który rozlicza go w swoim rozliczeniu podatku dochodowego. Jest to mniej znany i powszechny mechanizm, wymagający posiadania sporej wiedzy, ale może okazać się bardzo korzystny.

Flip mieszkania podatek VAT

VAT będzie zależny od sytuacji podatnika oraz od samej nieruchomości. Zwolnienie, które może znaleźć swoje zastosowanie, zapisane jest w art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10 a Ustawy o VAT. Ze zwolnienia wyłączone są budynki, budowle lub ich części młodsze niż 2 lata oraz takie, w przypadku których upłynęło mniej niż 2 lata od ich ulepszenia o 30%, dlatego też zwolnienie będzie miało zastosowane przede wszystkim w przypadku flipowania na rynku wtórnym.
Warto tu też wyjaśnić, jak można interpretować zapis, dotyczący 30-procentowego ulepszenia. Nie oznacza on 30% remontu, jak czasami błędnie się przyjmuje. Remont polega na przywróceniu funkcjonalności mieszkania (np. generalny remont łazienki, wymiana okien, wyrównanie ścian). Ulepszenie natomiast oznacza poniesienie wydatków, powodujących zwiększenie funkcjonalności mieszkania (na przykład postawienie nowej ściany i wydzielenie w ten sposób dodatkowej izby lub dobudowanie drugiej łazienki - w tym ostatnim przypadku do 30-procentowego ulepszenia nie liczymy remontu pierwszej łazienki, a jedynie dobudowanie drugiej).
Istnieją także interpretacje, zgodnie z którymi towaru nie można ulepszyć, a jedynie środek trwały i jest to interpretacja, która aktualnie fiskus uznaje za poprawną. Z drugiej jednak strony nie jest ona zgodna z unijnymi dyrektywami, co oznacza, iż istnieje ryzyko, że Urząd Skarbowy zmieni zdanie i na przykład za 2 lata i zażąda zaległego podatku VAT za 2 lata wstecz.

W przypadku rynku pierwotnego o flipie mówimy w dwóch przypadkach - kiedy mamy do czynienia z cesją umowy deweloperskiej i wówczas do sprzedaży dochodzi przed oddaniem kluczy, oraz gdy sprzedawane jest mieszkanie już wykończone. Z klasycznym flipem mamy do czynienia właśnie w tej drugiej sytuacji.

Mieszkanie od dewelopera nabywane jest już z VAT-em (8% na cele mieszkaniowe) i bez PCC. Jeżeli mieszkanie będzie sprzedawane przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, nie będzie podlegać pod wspomniane wcześniej zwolnienie. W związku z tym przy sprzedaży należy doliczyć VAT. Oznacza to zrobienie klasycznego flipa, ale wszystkie kwoty liczymy jako netto - nabywamy mieszkanie do dewelopera, odliczamy VAT przy zakupie, następnie remontujemy nieruchomość, odliczając VAT od remontu (23% od wykorzystanych materiałów) i sprzedajemy z VAT, doliczając 8%. Może się więc okazać, że VAT będzie neutralny i nie będzie miał wpływu na opłacalność flipa.

Kasa fiskalna a flipowanie

Sprzedaż mieszkania nie podlega pod kasę fiskalną, ale ponieważ mieszkanie meblujemy, wyposażamy między innymi w sprzęty AGD i oświetlenie, to sprzedając mieszkanie, zbywamy też meble, a na dostawę mebli lub AGD nie ma zwolnienia z VAT. Dlatego też jeżeli razem z mieszkaniem sprzedajemy wszystkie elementy ruchome, to trzeba to objąć podatkiem VAT. O ile sama nieruchomość jest zwolniona z kasy fiskalnej, o tyle już dostawa mebli takiego zwolnienia nie ma. Jedynym zwolnieniem, z jakiego można skorzystać, jest sprzedaż do 20 tysięcy złotych rocznie na rzecz osób fizycznych. Jeżeli więc przeprowadzamy rocznie jednego flipa, być może będziemy podlegać właśnie pod to zwolnienie.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Jeżeli jednak robimy więcej flipów, to będzie oznaczać to konieczność zostania płatnikiem podatku VAT oraz posiadania kasy fiskalnej. Jeżeli więc zbywamy w ramach flipa mieszkanie z wyposażeniem, to na kwotę na wyposażenie powinniśmy wystawić paragon lub fakturę do paragonu za meble, a cena samego mieszkania,  wskazana w akcie notarialnym, będzie pomniejszona o koszt wyposażenia. Dla nabywcy może to oznaczać pewne utrudnienia w postaci konieczności posiadania wyższej kwoty gotówce, ponieważ zazwyczaj banki nie kredytują tej części ceny nieruchomości.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów usługę
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 893 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów usługę

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku pierwotnym lub wtórnym.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka