Gmina odgrywa kluczową rolę w ustalaniu stawek podatku od nieruchomości, uwzględniając lokalne potrzeby i regulacje. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na wysokość podatku i jak możesz skorzystać z lokalnych ulg – czytaj dalej!
Podatek od nieruchomości to jedno z podstawowych źródeł dochodów własnych gminy. Przychody z nim związane bezsprzecznie przyczyniają się do finansowania lokalnych inwestycji takich jak rozwój infrastruktury, czy wszelkie modernizacje. Niemniej jednak podatek od nieruchomości jest dla obywateli zamieszkujących gminę formą obciążenia finansowego, dlatego ważne, aby organ sprawujący władzę kształtował jego wysokość z rozwagą.
Wartość podatku od nieruchomości zależy od gminy, na której znajduje się dana inwestycja, jednakże granice ustalane są przez ustawodawcę, jakim jest Ministerstwo Finansów. To ustawodawca ustala limity wartości podatku, w ramach których lokalne władze mogą dostosować wysokości opłat proporcjonalnie do potrzeb gminy i warunków lokalnych.
Potrzeby budżetowe są jednym z czynników, które determinują wartość podatku od nieruchomości w gminie, dlatego wraz ze wzrostem zapotrzebowania na środki finansowe dla inwestycji gminnej, może wzrastać wartość podatku. Stawki podatku od nieruchomości mogą także zależeć od struktury nieruchomości gminy, dlatego kwota podatku może być podyktowana rodzajem nieruchomości w gminie, w zależności czy są one mieszkalne, rolne, czy przemysłowe. Innym determinantem wartości podatku od nieruchomości jest indywidualna polityka rozwoju gminy oraz koniunktura gospodarcza, czyli zależy on od tego, jaki profil gminy chcą promować władze.
Gmina ma do dyspozycji następujące narzędzia, którymi może się kierować podczas ustalania wartości podatków od nieruchomości:
Ponadto gmina może także oferować indywidualne, preferencyjne warunki wartości podatku od nieruchomości na określony czas w celu przyciągnięcia nowych mieszkańców, bądź inwestorów.
Dodatkowym czynnikiem może być również promowanie zrównoważonego rozwoju, w tym zmniejszanie stawek podatku dla gospodarstw oraz przedsiębiorstw, które zdecydują się na instalację odnawialnych źródeł energii takich jak panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nie ulega wątpliwościom, że podatek od nieruchomości stanowi kluczowy element polityki finansowej gminy. Dzięki właściwemu podejściu oraz umiejętnemu zarządzaniu gminy podatek od nieruchomości może przyczynić się do uzyskania przez mieszkańców, jak i użytkowników terenów gminnych niezliczonych korzyści i udogodnień.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!