W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich zarobków może spodziewać się deweloper.
Wydawałoby się, że zawód dewelopera, szczególnie w obecnych czasach kiedy ceny nieruchomości bardzo poszły w górę, jest niezwykle opłacalny. Ile tak naprawdę zarabia deweloper?
Nie jest prawdą, że każdy deweloper zarabia dużo. Szczególne problemy mają początkujący inwestorzy, którzy nie mając doświadczenia czy renomy walczą o pozyskanie inwestorów. Problemy mogą pojawiać się również w banku, w trakcie brania kredytu na inwestycję, gdyż banki nie są zbyt chętne do dawania tak dużych kredytów osobom bez doświadczenia. Pozyskanie klientów, kiedy ma się przed sobą pierwszą czy drugą inwestycję, jest również bardzo trudne, bo nie każdy chce jako pierwszy zaufać takiej osobie.
Duzi deweloperzy również ponoszą spore koszty inwestycyjne. W tym wypadku jest to nie tylko kupno gruntu i sama budowa inwestycji jak w przypadku małych deweloperów. Duże firmy ponoszą więcej wydatków na marketing i sprzedaż, mają comiesięczne koszty stałe takie jak pracownicy. Muszą zlecić również budowę generalnemu wykonawcy i zapłacić marżę.
Panuje obiegowa opinia, że marże deweloperów wynoszą 30-40%, niestety z taką oceną trzeba być ostrożnym, gdyż są to często statystyki uwzględniające jedynie koszty budowy i kupna gruntów.
Oceniając średnie zarobki deweloperów, na uwadze należy mieć również, że podają oni wynagrodzenie, licząc "marżę na inwestycję". Załóżmy, że deweloper ma 30% marży, ale czy uwzględnia się w tych wyliczeniach marketing i koszty stałe? Drugim ważnym pytaniem, kiedy szacujemy średnie marze deweloperów, jest to, po jakim okresie zostaje ona zrealizowana. Jeśli średni proces inwestycyjny trwa 3 lata i wynosi 30%, to wychodzi na to, że co roku deweloper ma jedynie 10% marży.
Ceny nieruchomości w 2022 roku bardzo podrożały nie dziwi więc, że i deweloperzy zarabiają na nich więcej. Szacuje się, że marża na jednym mieszkaniu w tym roku wynosi 140 tys. zł, inne statystyki pokazują, że było to ok. 3000 zł na metrze kwadratowym w Warszawie. Pamiętajmy, że marża nie równa się zyskowi i deweloper, który ma koszty stałe i marketingowe, nie weźmie dla siebie całej tej kwoty. Nadal jednak marżę deweloperów są niezwykle wysokie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!