W poniższym artykule wyjaśniamy, jak przygotować się do kupna mieszkania.
Zakup mieszkania jest na tyle poważnym krokiem, że wymaga od przyszłego nabywcy właściwego przygotowania się do niego. Wiąże się to zawsze z poszukiwaniem informacji dotyczących rynku nieruchomości, ciekawych inwestycji lub atrakcyjnych ofert. Jednym z podstawowych źródeł wiedzy jest zazwyczaj Internet, w tym fora, na których użytkownicy wymieniają się opiniami o deweloperach, bądź poradami, dotyczącymi procesu kupna mieszkania.
Zastawiając się nad kupnem mieszkania, niewątpliwie warto, jest zajrzeć na branżowe portale, a także tematyczne fora internetowe, pamiętając jednocześnie o tym, że do tych drugich należy podejść z dystansem. Ich użytkownicy nie muszą być osobami postronnymi, dlatego też nie do końca warto, jest kierować się poradami i opiniami, znalezionymi na forach. Mimo to stanowić one mogą interesujący dodatek do merytorycznej wiedzy, którą czerpać możemy ze sprawdzonych źródeł. Jeżeli mamy wątpliwości odnośnie wiarygodności dewelopera, realizującego interesującą nas inwestycję, należy przede wszystkim sprawdzić jego doświadczenie, a także sytuację finansową i prawną. Najważniejsze informacje na temat nieruchomości znajdują się w prowadzonej dla niej księdze wieczystej, o podanie numeru, której poprosić możemy dewelopera. Z księgi, która składa się z czterech działów, dowiemy między innymi, kto jest właścicielem gruntu, na którym powstaje inwestycja, czy nie jest on zadłużony bądź obciążony prawami osób trzecich lub służebnościami.
Księgę sprawdzić możemy w wersji elektronicznej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (https://ekw.ms.gov.pl) lub składając wniosek o odpis z księgi w wydziale wieczystoksięgowym właściwego dla położenia nieruchomości Sądu Rejonowego. Księgę sprawdzić dobrze jest przy pomocy prawnika. Prawnicy Pewnego Lokalu w ramach usługi sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości dokładnie analizują wszystkie wpisy, co daje gwarancję zidentyfikowania potencjalnych ryzyk prawnych bądź istniejących niezgodności na przykład pomiędzy księgą a ewidencją gruntów.
Dodatkowo ważnym źródłem informacji jest prospekt informacyjny, stanowiący załącznik do umowy deweloperskiej, z którym zapoznać się może każdy zainteresowany, występując o jego udostępnienie do dewelopera.
Z samego prospektu informacyjnego możemy dowiedzieć się wiele o deweloperze, w tym o zrealizowanych przez niego inwestycjach oraz jego sytuacji prawno-finansowej, ale też o danej inwestycji i powstającym budynku bądź budynkach. W części indywidualnej prospektu znajdziemy z kolei informacje dotyczące wybranego lokalu oraz jego cenę za metr kwadratowy.
Dewelopera dobrze jest też sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, gdzie potwierdzimy między innymi formę prawną firmy, wysokość kapitału zakładowego oraz jej ewentualne zadłużenie. Dodatkowo możemy wystąpić do dewelopera o okazanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami i opłatami w ZUS i US.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pamiętać też należy o dokładnym sprawdzeniu umowy deweloperskiej przed jej podpisaniem, w czym również pomocą służy Pewny Lokal.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!