Jak oszukują biura nieruchomości?

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Jak oszukują biura nieruchomości, triki na oszukiwanie klentów

Chcesz dowiedzieć się, czy biura nieruchomości mogą oszukiwać? Czy warto zdecydować się na pomoc agenta nieruchomości podczas kupna mieszkania? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej, jakie triki mogą stosować nieuczciwe biura nieruchomości, aby oszukać swoich klientów. Zapraszamy do lektury.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom, ale obawiasz się, że współpraca z biurem nieruchomości nie wyjdzie Ci na dobre? Planujesz wynająć nieruchomość, ale prowizja pośrednika wydaje Ci się zbyt duża? A może to Ty chcesz sprzedać nieruchomość i nie wiesz, na co uważać przy współpracy? Przygotowaliśmy poradnik, który przeprowadzi Cię przez najczęściej zgłaszane nam próby oszukania klientów przez biura nieruchomości! Oto 5 sposobów, które wykorzystują pośrednicy!

Czy współpraca z biurem nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem?

Artykuł ten musimy zacząć od drobnego wyjaśnienia. Współpraca z biurem nieruchomości nie jest najgorszą opcją, która może Ci się przydarzyć. Wręcz przeciwnie, często zdarza się, że oferty od pośredników są bardzo atrakcyjne, nie tylko jeśli chodzi o oferowane nieruchomości, ale także jeśli chodzi o ich ceny. Uczciwe biura nieruchomości to dobre miejsce, jeśli chcesz przekazać w czyjeś ręce sprzedaż czy wynajem nieruchomości lub gdy nie masz czasu szukać samodzielnie mieszkania dla siebie. Pamiętaj jednak, że taka współpraca obarczona jest ryzykiem, że spotkasz na swojej drodze kogoś nieuczciwego, kto będzie chciał wykorzystać Twoją niewiedzę.

5 trików/sposobów na oszukiwanie klientów przez biura nieruchomości

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu, postanowiliśmy stworzyć listę 5 najczęściej wykorzystywanych sposobów na oszukanie klientów przez pośredników. Zapamiętaj je, a z pewnością nawiążesz współpracę z uczciwym biurem!

Dwukrotność prowizji

Średnia prowizja pośredników przy sprzedaży nieruchomości to 1-3% z jej wartości. Często jednak zdarza się, że osoba pośrednicząca pobiera prowizję za sprzedaż zarówno od kupującego, jak i od sprzedającego. Co za tym idzie, zgarnia podwójną stawkę, która okazuje się być za wysoka. Jeżeli pośrednik pobiera prowizję od obu stron, maksymalną kwotą, jaką można mu zaproponować, aby nie być stratnym i nie narazić jego na straty to 1,5% wartości nieruchomości.

Wtedy, kiedy druga strona zapłaci tyle samo, pośrednik otrzyma 3% wartości. To całkiem sporo! Podobnie jest z wynajmem. Stawka to zwykle od połowy miesięcznego czynszu najmu do dwukrotnego czynszu. Skąd masz wiedzieć, kto płaci prowizję dla biura? Najlepiej po prostu zapytać. Jeżeli zobaczysz, że pośrednik wymiguje się od odpowiedzi, zastanów się, czy chcesz z nim pracować.

Netto czy brutto?

Często pośrednicy podczas rozmów podają pewną kwotę za swoje usługi. Dogadują się z klientem, wszyscy są zadowoleni i nagle podczas podpisania umowy okazuje się, że ostateczny koszt jest wyższy o 23%! Wyobraź sobie, że płacisz pośrednikowi np. 30 tys. złotych. 23% od tego to całkiem sporo. Skąd ta różnica? Otóż często pośrednicy podają kwotę za usługi netto, zamiast brutto. Pamiętaj więc, aby o to dopytać!

Zatajanie wad prawnych

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Pośrednikom zależy, aby mieszkanie zostało sprzedane czy wynajęte tak szybko, jak to możliwe. Zdarza się więc, że zatajają pewne wady prawne, które mogą być problematyczne dla klientów w przyszłości. Przykładowo - jeśli kupisz mieszkanie z umową służebności czy z osobami, które są zameldowane w danym miejscu, będziesz musiał udostępniać lokal na ich potrzeby. Pamiętaj więc, aby wszelkie kwestie prawne sprawdzić przed podpisaniem umowy. Możesz zlecić to także naszej firmie!

Zatajanie wad technicznych

Ukrywanie wad technicznych jest jeszcze bardziej powszechne niż tych prawnych. Nic dziwnego, przecież wielu z nich nie widać gołym okiem. Może być to np. wychodząca wilgoć, która została chwilowo przykryta czy stara instalacja, która ma 30 lat mimo zapewnień pośrednika, że niedawno była wymieniana. Pośrednik nie ma obowiązku wskazywać wszystkich usterek w mieszkaniu, więc dla własnego dobra zwykle tego nie robi. Warto więc skorzystać z pomocy inżynierów Pewnego Lokalu, którzy przyjadą na miejsce i pomogą sprawdzić stan techniczny nieruchomości.

Umowa na wyłączność

Umowy na wyłączność to standard we współpracy z pośrednikami, jednak czasami są one tak szerokie, że szkodzą interesom klientów. Jest to oczywiście zrozumiałe, że biura nieruchomości nie chcą zgodzić się na to, aby klient działał równocześnie z nimi i sprzedał/wynajął mieszkanie czy dom bez prowizji. Nie można jednak pozwolić sobie na to, aby wszystko poszło zbyt daleko. Jeśli więc pośrednik:

Chce podpisać z Tobą umowę na wyłączność, w której zapisy mówią o tym, że np. przez 3 miesiące będzie aktywnie poszukiwał klientów, ale Ciebie umowa wyłączności będzie obowiązywać przez 12 miesięcy, to nie jest to dobra opcja dla Ciebie.

Jak masz bowiem sprzedać mieszkanie, skoro nikt go aktywnie nie promuje, a Ty nie możesz tego zrobić samodzielnie?

Chce podpisać umowę bez dopuszczenia wyjątku, w którym to pasywna sprzedaż/wynajem bez udziału kupującego nie jest odstępstwem od umowy i nie podlega karze umownej. Czasami zdarza się, że pośrednik nie przyprowadzi klienta, klient sam w żaden sposób nie promuje sprzedaży, a mimo to znajomy, brat czy przyjaciółka zdecydują się na zakup. Pośrednik nie ma w tym żadnego udziału. Nie ma więc żadnych podstaw, aby płacić prowizję. Jedyne, co wtedy musisz zapłacić, to koszty poniesione ze względu na promocję. Pamiętaj jednak, aby były one już na początku zapisane w umowie w formie aneksu!

Teraz wiesz już wszystko o współpracy z biurami nieruchomości. Nie obawiaj się więc, ale nigdy nie trać czujności!

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 5457 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka