Przychodzi taki moment w życiu, gdy podejmujemy decyzje o sprzedaży obecnego mieszkania. Szukamy większego, chcemy zmienić lokalizację lub czasami nie mamy innego wyjścia. Jak więc podejść do tego tematu? Czy można samodzielnie przejść przez proces sprzedaży, czy jednak warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości? Jak dobrze wycenić mieszkanie? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dzisiejszym tekście. Dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie krok po kroku.
Jeżeli zastanawiamy się jak sprzedać mieszkanie, to odpowiedzmy sobie na pierwsze i najważniejsze pytanie. Czyli, czy sprzedajemy samemu, czy z pośrednikiem? Od tego zależy nasze dalsze postępowanie.
Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z pomocy pośrednika, to „odpada” nam większość prac. Agent będzie nas prowadził przez cały proces sprzedaży.
Pomoże rzetelnie wycenić nieruchomość, przygotować dokumenty, sporządzić ofertę i oczywiście zajmie się potencjalnymi nabywcami. Będzie za nas odpowiadał na zapytania, umawiał oględziny i negocjował cenę zakupu. Nasza rola będzie się ograniczała jedynie do dostarczenia niezbędnych dokumentów, a później udostępnienia mieszkania na czas oględzin.
Skorzystanie z pomocy agenta jest wygodnym rozwiązaniem, jeżeli nie mamy czasu zajmować się formalnościami, nie chcemy odpowiadać na setki telefonów od potencjalnych kupców, lub gdy w grę wchodzą niepożądane emocje. Nie chcemy angażować się w sprzedaż. Wiele agencji oferuje także weryfikację kupców. Tak, aby nie tracić czasu na klientów, których zdolność kredytowa nie pozwala na zakup.
Wydaje się, że zakup nieruchomości z agencją nie ma wad. Dlaczego więc nie wszyscy z niej korzystają? Jak to mówią „cena czyni cuda”. Czyli musimy podzielić się z agencją zyskiem ze sprzedaży. Zwykle to od 2 do 3%, czyli od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Całkiem sporo.
Przejdźmy więc do drugiej opcji — sprzedajemy bez pośredników. Jak sprzedać mieszkanie samodzielnie? O tym w kolejnym punkcie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jak sprzedać mieszkanie bez pomocy pośredników? Jest kilka punktów, o których powinniśmy pamiętać.
Nie oszukujmy się, sprzedając, chcemy zarobić jak najwięcej. Niestety wywindowanie ceny spowoduje, że nasze mieszkanie nie będzie atrakcyjne dla potencjalnych kupców. A jeśli już się znajdą, to będą twardo negocjować i szukać powodów do jej obniżenia. Zatem jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić?
Przeglądnijmy oferty mieszkań podobnych do naszego. O zbliżonym metrażu, standardzie oraz lokalizacji. Pamiętajmy jednak, że ceny z ogłoszeń to nie zawsze ceny faktycznej sprzedaży. Zwykle cena ogłoszeniowa jest wyższa, aby mieć „z czego zejść” podczas negocjacji. Jak duży jest to margines? Niektórzy eksperci szacują, że od 5 do 10% wartości mieszkania.
Innym sposobem na ustalenie ceny jest skorzystanie z porównywarek internetowych. Wpisujemy parametry mieszkania, a system wyświetla nam kwotę. Pamiętajmy jednak, że tego typu aplikacje są bardzo uniwersalne. Zatem w szczególnych przypadkach, wyliczona kwota nie będzie adekwatna do rzeczywistej wartości mieszkania.
Jednym sposobem, aby rzetelnie ustalić cenę mieszkania, jest wykonanie operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę. Na podstawie zebranych danych ustala on realną wartość mieszkania na rynku nieruchomości. Koszt operatu szacunkowego to zwykle od 500 do 1 000 zł. Operat szacunkowy polecany jest zwłaszcza przy sprzedaży mieszkań pochodzących ze spadku, gdy zupełnie nie jesteśmy zorientowani w cenach mieszkań z danej lokalizacji.
A jak sprzedać mieszkanie od strony formalnej? Powinniśmy przygotować niezbędne dokumenty. Nie warto odkładać tego etapu na później. Może okazać się, że na niektóre zaświadczenia trzeba będzie czekać lub zapisy w księdze wieczystej są nieaktualne.
Do niezbędnych dokumentów, które powinniśmy przygotować przed sprzedażą, należą przede wszystkim:
Jakie jeszcze dokumenty przygotować, jeżeli zastanawiamy się jak sprzedać mieszkanie?
Od kwietnia 2023 r. dodatkowym dokumentem, który należy przekazać kupującemu w chwili sprzedaży, jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Jeżeli nie przekażemy go kupującemu, to notariusz umieści o tym informację w akcie notarialnym, a my narażamy się na karę grzywny.
Jeżeli sprzedajemy mieszkanie, obciążone hipoteką, to powinniśmy także udać się do kredytującego nas banku i uzyskać zaświadczenie dotyczącego warunków i możliwości spłaty kredytu. Będzie ono zawierało informacje o wysokości pozostałej kwoty do spłaty i prowizji za wcześniejszą spłatę, numer rachunku technicznego do spłaty kredytu oraz zgodę na wcześniejszą spłatę zadłużenia.
A jak sprzedać mieszkanie, jeżeli dysponujemy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu? W takiej sytuacji przy sprzedaży będziemy musieli przedłożyć zaświadczenie ze spółdzielni, które potwierdzi nabycie mieszkania. Czas oczekiwania na takie zaświadczenie to czasami nawet 30 dni.
Warto także przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który wskaże, które rzeczy pozostaną w mieszkaniu po sprzedaży, a które nie. Protokół nie jest obowiązkowy, jednak dzięki niemu unikamy niejasności z kupującym dotyczących wyposażenia mieszkania.
W przygotowaniu dokumentów do sprzedaży mogą pomóc prawnicy Pewnego Lokalu, którzy specjalizują się w transakcjach na rynku nieruchomości.
Przygotowanie oferty sprzedaży
Jak sprzedać mieszkanie szybko? Przygotujmy interesującą ofertę, składającą się z opisu mieszkania oraz atrakcyjnych zdjęć.
Opis mieszkania powinien zawierać:
Jeżeli uważamy, że mieszkanie ma dodatkowe atuty, na przykład jest nasłonecznione, to warto umieścić taką informację w opisie. W ten sposób unikniemy nadmiernej ilości telefonów od potencjalnych kupujących.
Równie istotne są umieszczone w ogłoszeniu zdjęcia. Przy robieniu zdjęć warto schować niepotrzebne rzeczy, tak aby przestrzeń wydawała się uporządkowana i schludna. Zdjęcia możemy wykonać samodzielnie lub wynająć profesjonalistę, który doradzi w kwestii ułożenia niektórych elementów, co wpłynie na atrakcyjność ogłoszenia.
Gdy mamy gotowe ogłoszenie, musimy podjąć decyzję, gdzie je umieścić. Na rynku znajdziemy wiele portali ogłoszeniowych darmowych i płatnych. Te największe pobierają opłaty za publikację ogłoszenia. Warto jednak skorzystać z jednych i drugich. W ten sposób nasza oferta dotrze do większej liczby osób.
Umieśćmy także ogłoszenie na lokalnych grupach społecznościowych. Są one często przeglądane przez nabywców, szukających mieszkań bezpośrednio od właściciela.
Jeżeli zastanawiamy się jak sprzedać mieszkanie w krótkim okresie, to pamiętajmy, że o podjęciu decyzji zakupowej decydują również oględziny mieszkania.
Dlatego, jeżeli jeszcze zamieszkujemy mieszkanie, to warto dobrze przygotować mieszkanie do oględzin. Schowajmy z widoku wszelkie rzeczy osobiste (dokumenty, zdjęcia, pamiątki), ubrania i rzeczy zagracające przestrzeń (np. suszarka do ubrań). Uporządkujmy w szczególności wejście, łazienkę i kuchnię.
Jeżeli mamy kilku chętnych, to warto umawiać ich na jeden dzień. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na ponowne sprzątanie mieszkania lub na dojazdy. Co więcej, jeżeli oglądający będą świadomi konkurencji, to mogą szybciej podjąć decyzję o zakupie.
Podczas oględzin warto także wspomnieć, jakie elementy wyposażenia wchodzą w cenę mieszkania.
A jak sprzedać mieszkanie na etapie negocjacji? Dobrze jest być otwartym na negocjacje, ale postanowić sobie wcześniej, w jakim stopniu jesteśmy skłonni zejść z ceny i dlaczego?
Coraz częściej sprzedający przychodzą na oględziny mieszkania z fachowcami, którzy mają znaleźć usterki, które byłyby podstawą do obniżki.
Dlatego przy okazji operatu szacunkowego warto rozważyć audyt techniczny mieszkania, który wykonują fachowcy Pewnego Lokalu. Fachowiec wskaże nam wszystkie wady i usterki mieszkania, które potencjalni kupcy mogliby wskazać podczas własnego audytu. Będziemy mogli naprawić je wcześniej lub poznamy koszt ich usunięcia.
Gdy już znajdziemy naszego idealnego kupca, pozostaje podpisanie aktu notarialnego. Jeżeli kupujący będzie finansował zakup kredytem, to najpierw będzie konieczne podpisanie umowy przedwstępnej i wpłata zaliczki. A dopiero po pozytywnej ocenie banku, podpiszemy właściwy akt notarialny przenoszący własność i umówimy się na przekazanie kluczy, podczas którego nastąpi podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Przyjęło się uznawać, że audyt prawny mieszkania zalecany jest przed zakupem mieszkania. Kupujący upewniają się, że mieszkanie jest wolne od wad prawnych, umowa jest dla nich bezpieczna lub szukają podstawy do obniżenia ceny.
Tymczasem audyt prawny jest wskazany także wtedy, jeżeli jesteśmy stroną sprzedającą. Dzięki pomocy prawników możemy rzetelnie przygotować się do sprzedaży i zadbać o poprawność dokumentów. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas na samodzielne ich opracowanie, ale przede wszystkim zyskamy pewność, że nasze interesy zostały odpowiednio zabezpieczone.
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!