Zastanawiasz się, czym jest operat szacunkowy? Chcesz dowiedzieć się o jego zawartości i kiedy będzie Ci on potrzebny? W niniejszym artykule poznasz elementy tej wyceny nieruchomości oraz jej przewidywany koszt. Jeśli Cię to interesuje, to zapraszamy do lektury!
Operat szacunkowy to dokument zlecany do wykonania rzeczoznawcy majątkowemu. Tworzy on wycenę nieruchomości, co przydać się nam może do kredytu hipotecznego, lub kiedy nieruchomość chcemy sprzedać. Sprawdź, jak wygląda przykładowy operat szacunkowy i co zawiera.
Operat szacunkowy to dokument mający na celu wycenić nieruchomość. Tworzy się go według ściśle określonych zasad i każdy operat musi zawierać pewne punkty. Często dzieli się go na część ogólną, szczegółową, wycenę.
Część ogólna operatu szacunkowego to:
Część szczegółowa operatu szacunkowego zawiera:
Każdy operat szacunkowy musi zawierać powyższe dane, gdyż służą one do rzetelnej, końcowej wyceny nieruchomości. Dodatkowo rzeczoznawca majątkowy musi sporządzić fotografie nieruchomości, które dołącza do operatu.
Operat szacunkowy wystawiany jest przez rzeczoznawcę majątkowego, który musi mieć odpowiednie ku temu wykształcenie i zdać egzamin potwierdzający jego umiejętności. Rzeczoznawcę majątkowego znaleźć można na stronie Ministerstwa Rozwoju rejestrze rzeczoznawców.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Operat szacunkowy jest dokumentem, który zamawiający go dostanie w formie pisemnej i elektronicznej. Składa się on z kilkunastu stron analizy danych na temat nieruchomości. W analizach brane są również pod uwagę aspekty takie jak: rynek nieruchomości czy analiza terenu naokoło, infrastruktury i nieruchomości w okolicy. Jest on ważny przez 12 miesięcy od wystawienia.
W operacie szacunkowym znajdziemy wszystkie dane o nieruchomości m.in.:
Operat szacunkowy poza analizą w terenie i sprawdzeniem rynku nieruchomości musi zawierać również dokumenty np. potwierdzające, do kogo należy nieruchomość.
Przede wszystkim rzeczoznawca opierać się będzie na odpisie z księgi wieczystej nieruchomości. Potrzebny będzie koniecznie akt notarialny, a dodatkowo: wypis z rejestru gruntów i zarys mapy ewidencyjnej.
Zamawiając operat szacunkowy, rzeczoznawca majątkowy poinformuje klienta o wszystkich wymaganych dokumentach, których kopie musi mu przekazać.
Operat szacunkowy może przydać się nam w wielu sprawach, nie tylko przy braniu kredytu hipotecznego. Oczywiście starania o przyznanie kredytu hipotecznego to najczęstszy powód zamawiania usług rzeczoznawcy majątkowego, jednak nie tylko. Operat szacunkowy zamawia się również przy egzekucji, gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym i niejasny podziałem spadku, gdy mamy problemy z Urzędem Skarbowym i potrzebujemy dokładnej wyceny nieruchomości na piśmie, a nawet gdy chcemy zaktualizować opłaty za użytkowanie wieczyste.
Koszt operatu szacunkowego zależy od wielu czynników, między innymi od trudności w oszacowaniu ceny, lokalizacji i wielkości nieruchomości. Zwykle ceny wahają się od 500 do 1500 zł. Operat szacunkowy kawalerki w Warszawie będzie tańszy niż dużego domu w tym samym mieście, a wycena działki rolnej kosztować będzie mniej niż wycena np. dużego hotelu.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!