Jak inflacja wpływa na kredyty hipoteczne?

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Inflacja a kredyt hipoteczny - jaki ma wpływ, kiedy raty spadną?

Inflacja i kredyt hipoteczny to jedne z trudniejszych tematów ostatnich miesięcy. Wszystko za sprawą rosnących rat kredytów i wysokich cen. Jednak to, co najbardziej niepokoi Polaków to fakt, że nie można przewidzieć, kiedy sytuacja ulegnie poprawie. Mnogość zmiennych uniemożliwia przygotowanie rzetelnych prognoz. Jak więc podejść do tematu kredytu hipotecznego w tych trudnych czasach? Jak ułatwić sobie podjęcie decyzji? O tym w dzisiejszym artykule.

Czy brać kredyt podczas inflacji?

Jeśli spodziewałeś się prostej odpowiedzi tak / nie, to muszę Cię rozczarować. Sytuacja każdego z nas jest inna. Wymaga przeanalizowania kilku aspektów i wyjaśnienia kilku zagadnień. Przybliżmy je jednak.

 Na wysokość oprocentowania kredytów wpływa stawka WIBOR 3-miesięczna lub półroczna. WIBOR jest stopą oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym. Im wyższy poziom wskaźnika, tym wyższa rata kredytu. Natomiast na wysokość WIBOR-u wpływa stopa referencyjna NBP, która ma ograniczyć ilość pieniądza w obiegu i wzrost inflacji. 

 W najbliższym półroczu nie zapowiada się, aby RPP zaprzestała podnoszenia stopy referencyjnej, a już na pewno dokonywała obniżek. A instrument ten ma „poślizg” w działaniu. Na efekty trzeba poczekać. Z tego względu raty kredytu w najbliższych miesiącach będą szły nadal w górę.

 Dlatego analizując zdolność kredytową, zastanów się, czy jeśli Twoja rata wzrośnie to, czy nadal będziesz w stanie ją opłacać? Jeśli propozycja banku jest Twoim maximum, lepiej się wstrzymać.

 Dobrym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu ze stałym kilkuletnim oprocentowaniem. Jest ono nieco wyższe niż oprocentowanie zmienne jednak przez kilka lat, masz gwarancję stałości raty. Rata nie wzrośnie, ale też nie zmaleje. Nawet jeśli stopy procentowe spadną. 

Inflacja wpływa również bezpośrednio na wysokość wkładu własnego kredytu hipotecznego. Siła nabywcza tych pieniędzy maleje przy jednoczesnym wzroście cen nieruchomości. Zatem jeśli uzbierana kwota dzisiaj jest wystarczająca, za pół roku / rok może się okazać za mała na wkład własny. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem wydaje się zaciągnięcie kredytu i zainwestowanie w nieruchomość.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.


Pieniądze, których zdjęcie nawiązuje do kredytu hipotecznego w czasie inflacji.Pamiętaj, że na stronie UoKiK znajdziesz kalkulator, który pomoże Ci przeliczyć  Twoją ratę za każdym razem, kiedy zmieni Ci się oprocentowanie kredytu.

Inflacja a kredyt — kalkulator 

Na stronach banków, możesz znaleźć wiele kalkulatorów, które przeprowadzają symulację wysokości rat w zależności od kwoty kredytu i okresu kredytowania. Co prawda nie zastąpią one wizyty w placówce, ale pomogą w rozeznaniu się w sytuacji. 

W sieci jest jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia. A mianowicie strona UoKiK -u na której znajdziesz kalkulator, który przelicza, jak zmieni się wysokość Twojej raty w zależności od zmiany stopy oprocentowania. Warto przeklikać w nim różne warianty, zwłaszcza ten pesymistyczny, gdy stopy pójdą w górę. Pamiętaj, że bez względu na to, jak dużo różnych ofert i kalkulatorów przejrzysz, to są one bardzo ogólne. Jeśli zależy Ci na ofercie dopasowanej do Ciebie, to najlepiej zwróć się do doradcy kredytowego.

Podwyżka stóp procentowych skutkiem wysokiej inflacji

Przy niskim poziomie stóp procentowych raty kredytów złotówkowych były stosunkowo niskie, dodatkowo wyliczana przez bank zdolność kredytowa mogła być nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższa w porównaniu z sytuacją z 2008 roku, kiedy stopy były na bardzo wysokim poziomie (w czerwcu 2008 roku stopa referencyjna wynosiła 6 proc.). Na comiesięczną ratę kredytu składają się stała przez cały okres kredytowania marża banku oraz stawka WIBOR, którą kształtuje wysokość stóp procentowych. Zgodnie z komentarzem Biura Informacji Kredytowej wzrost rat będzie najbardziej odczuwalny dla kredytobiorców, którzy zobowiązanie zaciągnęli po marcu 2020 roku, a więc w czasie trwania pandemii. 

Czy inflacja dewaluuje kredyt?

Dewaluacja to spadek realnej wartości kredytu hipotecznego. Dochodzi do niej w sytuacji, kiedy oprocentowanie kredytu jest mniejsze niż wskaźnik inflacji. W Polsce podany przez GUS październikowy wskaźnik inflacji wyniósł 17,9%. Natomiast oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi ok. 9%. Zatem kredyty hipoteczne dewaluują.

Dla spłacających kredyty oznacza to, że pomimo wysokich odsetek, tracą na kredycie mniej, niż jakby ich pieniądze były ulokowane na lokacie lub leżały na koncie w banku.

Co się dzieje z kredytem przy hiperinflacji?

Hiperinflacja jest załamaniem systemu gospodarczego i ekonomicznego. Ma miejsce, kiedy wzrost cen przekracza 100% w skali roku. Ilość pieniędzy w obiegu jest tak duża, że przestaje on mieć realną wartość.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

  • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy od trzech do czterech bardzo niebezpiecznych klauzul.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
  • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

RPP, aby zatrzymać wzrost, musi stale i wysoko podnosić stopy procentowe. Dlatego rosną raty i pojawiają się problemy ze spłatą zadłużenia. Przestają także być zaciągane nowe pożyczki i kredyty. Dla wielu kredytodawców oznacza to bankructwo. Upadłość banku udzielającego kredyt nie zwalnia jednak z obowiązku jego spłaty. 

Hiperinflacja z pewnością wymusiłaby na Rządzie wprowadzenie decyzji administracyjnych, których skutki są na tę chwilę niemożliwe do przewidzenia.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny w czasie inflacji?

Jak wiesz, inflacja to spadek realnej wartości pieniądza i wzrost rat kredytów hipotecznych. Dlatego, jeśli posiadasz zapas gotówki odłożonej na koncie bądź lokacie, to dobrym rozwiązaniem może być nadpłata kredytu. W ten sposób wpłyniesz na skrócenie okresu kredytowania i zmniejszenie kwoty odsetek do zapłacenia. Przed podjęciem takiej decyzji musisz jednak oszacować, czy Twoja sytuacja ekonomiczna na to pozwala. 

Operat szacunkowy a kredyt hipoteczny

Jeśli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego, to oprócz dokumentów potwierdzających zdolność kredytową powinieneś dostarczyć również dokument określający wartość nieruchomości, którą będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. Takim dokumentem może być operat szacunkowy przygotowany przez naszych rzeczoznawców majątkowych. W Pewnym Lokalu przygotowaliśmy takie operaty już dla 10 największych banków w Polsce. Wiemy, jak go przygotować, aby bank go nie zakwestionował. Więcej o naszej usłudze przeczytasz TUTAJ.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Zamów usługę
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Jednocześnie jesteśmy też firmą inżynieryjną asystującą nabywcom przy odbiorze technicznym nieruchomości od dewelopera. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 118 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem?

Zamów usługę

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od deweloepra

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka