W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy należy wymienić instalację elektryczną.
Wiele osób zapomina o tym, że kupno mieszkania/domu od dewelopera nie zwalnia z obowiązku zadbania o instalację elektryczną, która by była bezpieczna, musi być w pełni sprawna. Tak naprawdę niezależnie od tego, czy kupujemy dom/mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, zawsze należy sprawdzić poprawność działania instalacji, a wszelkie wykryte na typ etapie nieprawidłowości muszą zostać naprawione.
Kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego często związane jest z koniecznością dokonania wielu napraw czy modernizacji starych już instalacji. W przypadku elektryki budynku należy koniecznie dokonać wymiany instalacji, gdy ma ona ponad 20 lat. Nawe jeżeli z pozoru jest ona sprawna i nie widać po niej specjalnych uszkodzeń, wymiana jest konieczna. Dlaczego? Otóż ponad 20 lat temu panowały zupełnie inne standardy techniczne montażu sieci. Stosowane były głównie przewody aluminiowe (które dziś już zostały zastąpione przez przewody miedziane), które nie tylko szybko się niszczą (a tych zniszczeń czasem nawet nie widać). Dodatkowo takie przewody bardzo szybko się nagrzewają, co w wielu sytuacjach nie jest bezpieczne.
Jeżeli z jakiegoś powodu stara instalacja nie zostanie wymieniona, warto postarać się o jej modernizację i wymianę przewodów przynajmniej w kuchni czy łazience - statystycznie są to pomieszczenia, w których dochodzi najczęściej do przeciążeń.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że stara instalacja, nawet jeżeli jest sprawna, w wielu przypadkach może nie być w stanie sprostać potrzebom nowoczesnych urządzeń.
Częste zwarcia czy inne awarie to najczęściej wyraźny sygnał informujący o tym, że z instalacją elektryczną nie jest najlepiej i niestety może się okazać, że będzie ona wymagała wymiany. Tak naprawdę samodzielnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego, czy użytkowana przez nas instalacja elektryczna jest sprawna, czy też nie - to zadanie zdecydowanie powinno być przydzielone dla fachowca w swojej dziedzinie. Tylko on jest w stanie rzetelnie i obiektywnie ocenić, czy dana instalacja na pewno jest sprawna, czy może wymaga napraw, modernizacji lub całkowitej wymiany.
Dobry elektryk doradzi, jak najkorzystniej naprawić instalację, przeprowadzając to możliwie przy jak najmniejszym stopniu zniszczenia ścian, co pozwoli na ograniczenie kosztów remontu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wysokość kosztów wymiany instalacji zależy od wielu czynników, takich jak:
Wymiana instalacji elektrycznej wiąże się z koniecznością demontażu starej instalacji, ułożenia nowych przewodów, montażu rozdzielni, wyłączników, gniazdek oraz oświetlenia. Dodatkowo należy doliczyć ewentualne koszty projektu, nadzoru, przeróbek murarskich czy malowania.
Szacuje się, że typowy koszt wymiany bądź wykonania nowej instalacji elektrycznej w mieszkaniu mieści się w przedziale od 80 do 100 zł/m2 powierzchni mieszkania. Średni koszt wymiany instalacji elektrycznej w domu wyniesie od 3000 do 5000 zł. Jednak w niektórych przypadkach, gdy wymiana dotyczy całej instalacji w dużym domu, koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Wymiana instalacji elektrycznej w domu to zazwyczaj kilka dni intensywnej pracy. W małym mieszkaniu elektrycy mogą uporać się z tym w 2-3 dni. Jeśli jednak mowa o całym domu jednorodzinnym, trzeba liczyć się z tym, że prace potrwają nawet do 2 tygodni. Podjęcie się wymiany instalacji elektrycznej na własną rękę bez odpowiednich uprawnień i doświadczenia grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego lepiej zlecić ją licencjonowanym elektrykom.
Jeżeli planowana jest rozbudowa domu, niezależnie od tego ile pomieszczeń zostanie dodatkowo dodanych do nieruchomości, zalecana jest wymiana instalacji elektrycznej (w przypadku starszych wariantów jest to wręcz często wymóg konieczny dla zachowania jej sprawności i użyteczności). Nie zawsze modernizacja sieci jest opłacalnym przedsięwzięciem. Wręcz przeciwnie, jak się okazuje w większości przypadków położenie nowych przewodów okazuje się być mniej kosztowne niż układanie od początku przewodów i montaż całej instalacji.
Niezależnie od tego, czy dochodzi to wymiany instalacji, czy też jej modernizacji, w obu przypadkach należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty, który przede wszystkim sprawdzi stan obecnej instalacji i poleci, jakie dalsze kroki należy podjąć, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo i efektywność jej wykorzystywania.
Audyt przeprowadzany przez Pewny Lokal wykonany przed zakupem nieruchomości to pewność dla nabywcy, że wie, w jakim stanie kupuje lokal i jest świadomy tego, jakie naprawy należy w nim przeprowadzić. Audyt pozwoli między innymi na ocenę stanu instalacji elektrycznej. Specjalista udzieli odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku nabywanego na rynku wtórnym lokalu będzie konieczna wymiana instalacji elektrycznej, czy może wystarczy jej modernizacja lub nie będzie wymagać żadnej interwencji. W tym przypadku warto zaufać osądom specjalistów, a nie swoim własnym, szczególnie gdy brak nam wiedzy i doświadczenia z zakresu oceny technicznej budynku.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!