Wysokie ceny mieszkań zniechęcają potencjalnych nabywców do podejmowania kroku w kierunku zadłużenia. Niektórzy czekają z nadzieją na spadek tych cen, nie wiedząc tak naprawdę, czy w rzeczywistości jest to w ogóle możliwe. Warto w takim razie wyjaśnić, czy i kiedy tanieją mieszkania. Tekst ma charakter ogólnego wyjaśnienia, w jakich okolicznościach to się dzieje, bo przewidywanie konkretnych obniżek w najbliższej przyszłości obwarowane jest dużym ryzykiem błędu.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są dość mocno zróżnicowane. Wiąże się to z szeregiem cech, którymi mogą się różnić. Wpływ na cenę mieszkania ma jego lokalizacja, kondygnacja, stan techniczny, rozkład pomieszczeń, metraż, nasłonecznienie, sposób wykończenia i wyposażenia. Wyższe ceny mieszkań wynikają z ich lepszej jakości i tym samym wyższego standardu.
Ceny mieszkań mogą być również zależne od inflacji – jej wzrostu lub spadku. Jeśli przykładowo materiały budowlane pną się w górę, a koszt robocizny staje się coraz większy, to i cena tych nieruchomości będzie dużo wyższa. Trudno przewidzieć, jakie ceny będą obowiązywały w niedalekiej przyszłości. By jednak móc cokolwiek prognozować, trzeba przede wszystkim uważnie śledzić to, co dzieje się na rynku nieruchomości. W takim razie, w jakich sytuacjach i kiedy tanieją mieszkania? O tym poniżej.
Zanim wspomnimy, kiedy tanieją mieszkania, poświęćmy jeszcze chwilę na wyjaśnienie, jak w ogóle wygląda rynek nieruchomości w Polsce i jak funkcjonuje. Rozmiar i dynamikę rynku nieruchomości kształtują popyt, podaż i cena. Nawet najmniejsza zmiana dokonywana w jednym elemencie potrafi zmienić pozostałe elementy. Przykładowo podaż zależy od ceny i popytu, a popyt jest uzależniony od cen i podaży. Cena zaś jest uzależniona od popytu i podaży – zgodnie z podstawami ekonomii wolnorynkowej.
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku, do użytku przeznaczono więcej mieszkań, niż w ubiegłym roku. Dane odnotowane w GUS wskazują na to, że w okresie od stycznia do lipca 2022 roku oddano do użytku 127,0 tys. mieszkań. Od stycznia do lipca tego samego roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 192,8 tys. mieszkań. W tym samym okresie rozpoczęto budowę 136,0 tys. mieszkań.
Tak właśnie prezentuje się rynek nieruchomości w Polsce. Wygląda więc na to, że zapotrzebowanie na mieszkania z roku na rok jeszcze bardziej rośnie i dzieje się to pomimo stale rosnących cen i stóp procentowych (przez co drożeją kredyty). W efekcie tego, deweloperzy cały czas budują i wprowadzają do sprzedaży nowe nieruchomości o coraz wyższym standardzie. Obecnie wiele osób żyje z nadzieją, że jednak ceny mieszkań spadną. Wobec tego, kiedy tanieją mieszkania? To bardzo dobre pytanie, na które warto w końcu odpowiedzieć. Przejdźmy więc do rzeczy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kiedy tanieją mieszkania? Gdy zapotrzebowanie na te nieruchomości maleje. By tak się stało, ludzie muszą przestać kupować nieruchomości mieszkalne (na przykład ze względu na niedostatek finansów) lub musi ich być zdecydowanie więcej na rynku, niż chętnych na ich kupno. Jeśli zainteresowanie mieszkaniami rośnie i sprzedaż przebiega bardzo płynnie, to ceny utrzymują się na wysokim poziomie, a nawet cały czas rosną. Dziś każdy marzy o własnym mieszkaniu, więc zapotrzebowanie na te nieruchomości ciągle jest duże. Jedynym hamulcem, który powstrzymuje potencjalnych nabywców przed dokonaniem transakcji, jest słaba dostępność kredytów. A raczej bardziej brak zdolności kredytowej.
Kiedy jeszcze tanieją mieszkania? Gdy tanieją ceny materiałów budowlanych. To wysokie ceny materiałów powodują, że koszt budowy nieruchomości jest z automatu wyższy. Jeżeli więc dojdzie do sytuacji, w której za podstawowe materiały budowlane deweloperzy będą płacić mniej, a dostęp do nich będzie dobry, to możemy spodziewać się obniżek cen mieszkań.
Przyczyną jest też wyższy koszt robocizny. A z racji faktu, iż płace idą w górę, nie należałoby spodziewać się, że w najbliższym czasie z tego powodu ceny mieszkań zaczną spadać. Na szczęście są inne czynniki, które mogą generować ich spadek. W związku z powyższym, jeśli zainteresowanie mieszkaniami nieco zmaleje, a wraz z tym spadną ceny materiałów, możemy spodziewać się, że deweloperzy zaczną obniżać ceny nieruchomości. Ogromny wpływ na to wszystko ma jeszcze inflacja.
Ogólnie rzecz ujmując, trudno jest przewidzieć, kiedy stanieją mieszkania i czy to w ogóle nastąpi w przewidywalnej przyszłości. Nie wiadomo, czy właśnie teraz jest dobry moment na kupno nieruchomości, czy może dopiero chwila ta nastąpi.
Kiedy tanieją mieszkania, zainteresowanie nimi jest coraz większe. Jeśli i Ty zdecydujesz się na zakup, za gotówkę czy na kredyt, skontaktuj się z nami. Analizujemy umowy deweloperskie pod kątem negocjacji cenowych. Dostarczamy klientom argumenty, na podstawie których mogą ubiegać się o niższą cenę nieruchomości. Ponadto oferujemy inspekcję mieszkań i domów przed kupnem. Ma to na celu dokładne sprawdzenie, czy deweloper wywiązał się z umowy i wszystkie prace przeprowadził zgodnie z tym dokumentem. Dzięki temu będziesz wiedział, na czym stoisz i czy deweloper przypadkiem Cię nie oszukał. A lepiej wiedzieć to przed odebraniem kluczy, bo wtedy jeszcze można oczekiwać poprawek albo obniżenia ceny nieruchomości.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!