Jak kupić mieszkanie za gotówkę

Kupowanie mieszkania za gotówkę, wiąże się ze znacznie mniejszą ilością formalności, niż w przypadku kredytowania takiej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych dokumentów ani zasad, których trzeba by dopilnować.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Kupno mieszkania za gotówkę - krok po kroku
2. Kupno mieszkania za gotówkę – co musisz wiedzieć?
3. Zalety i wady kupna mieszkania za gotówkę
4. Podsumowanie – czy warto kupić mieszkanie za gotówkę?

1. Kupno mieszkania za gotówkę - krok po kroku

Decydując się na zakup mieszkania, musisz dokładnie je obejrzeć. Nie tylko chodzi o to, czy nieruchomość pasuje do Twoich oczekiwań, jednak także o to, czy jest ona warta ceny, którą chcesz za nią zapłacić. Musisz sprawdzić stan całego lokalu od okien, przez drzwi i podłogi aż po instalacje oraz stan całego budynku. To bardzo ważne, aby kupując swoje wymarzone miejsce, mieć pewność, że jest ono zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Warto mieć też na uwadze fakt, że kupując mieszkanie za gotówkę, masz określony budżet na nieruchomość oraz na remont. Jeśli nie dopatrzysz się pewnych problemów, np. z instalacją wodno-kanalizacyjną, możesz mieć ogromny problem, ponieważ wymiana jej, to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Specjalista pomagający przy zakupie mieszkaniaNasi Specjaliści pomogą Ci zakupić nieruchomość, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

2. Kupno mieszkania za gotówkę – co musisz wiedzieć?

Kolejna kwestia, o której musisz pamiętać, to dobrze skonstruowana umowa. Kupując mieszkanie za gotówkę, płacisz od razu pełną kwotę i to powinno być zaznaczone właśnie w takim dokumencie. Konieczne jest także, aby zawrzeć formę płatności, jaką wybierzesz. Jeśli gotówka przekazywana jest przelewem, to nie ma problemu, ponieważ pokwitowanie płatności, zawsze znajdziesz na swoim koncie. Musisz jednak pamiętać, że w umowie powinien być zapisany odbiorca oraz numer rachunku. Jeżeli z kolei gotówka zostanie przekazana właścicielowi „do ręki”, to niezbędnym będzie otrzymanie od niego czytelnego, podpisanego pokwitowania o odbiorze pieniędzy. Warto zrobić to przy świadkach. Niektóre osoby decydują się nawet na wykonanie takiej operacji wyłącznie w towarzystwie notariusza. Oczywiście przekazanie pieniędzy powinno nastąpić dopiero po podpisaniu umowy sprzedaży i otrzymaniu prawa własności do lokalu. Wcześniejsze wpłacenie pieniędzy, może skończyć się bardzo źle, jeśli trafisz na nieuczciwego sprzedawcę. Może on uciec z Twoimi funduszami, a Ty nawet nie będziesz wiedział, gdzie go szukać.

3. Zalety i wady kupna mieszkania za gotówkę

Oczywiście zakup mieszkania za gotówkę ma wiele zalet. Nie musisz zaciągać kredytu, który później trzeba spłacać z odsetkami. To zdecydowanie największy plus. Oprócz tego, podczas zakupu czeka Cię mniej formalności, a sam proces sprzedaży będzie znacznie łatwiejszy. Niestety istnieją także wady. Pierwszą z nich jest fakt, że biorąc kredyt, spłacasz go w ratach, tak wysokich, jak możesz sobie na to pozwolić. W przypadku kupna za gotówkę musisz wyłożyć od razu pełną kwotę, co jest w porządku, jeśli ją posiadasz. Niestety później może okazać się, że z przyczyn losowych, będziesz potrzebował jakiejś części tych pieniędzy, a wszystkie Twoje oszczędności, wydane zostaną na mieszkanie. Jest z tego oczywiście wyjście. Po pierwsze, najlepiej jest zaoszczędzić więcej, niż kosztuje wybrany lokal. Wtedy śpisz ze spokojną głową. Druga opcja to sprzedaż zakupionego mieszkania. Nie jest to jednak przyjemna alternatywa, ponieważ nie po to kupujesz nieruchomość, w której zamierzasz zamieszkać, aby po chwili się jej pozbyć. Konieczne jest więc zaplanowanie dokładnego budżetu. Niezbędne są nie tylko pieniądze na zakup lokalu, ale także na jego remont i dostosowanie do swoich potrzeb. Zatem warto najpierw dokładnie obejrzeć mieszkanie, przeanalizować ilość zmian, zrobić ich kosztorys, następnie dodać koszt samej nieruchomości, a później dorzucić do tego kilka, a nawet kilkanaście tysięcy zapasu. Remonty rzadko kończą się na kwocie, która była planowana pierwotnie. Wynika to  m.in. z faktu, że stale drożeją materiały budowlane. Właśnie dlatego lepiej być przygotowanym na ewentualną konieczność dopłacenia.

4. Podsumowanie – czy warto kupić mieszkanie za gotówkę?

Zatem na pytanie, czy warto kupować mieszkanie za gotówkę, odpowiedź brzmi – oczywiście tak! Musisz jednak być do tego procesu dobrze przygotowany i zachować pełną czujność, zarówno na początku podczas oględzin, jak i później, kiedy pieniądze będą wypłacane. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy znają się na rzeczy i pomogą Ci, np. przeanalizować umowę lub wykonać odbiór mieszkania. Możesz np. zwrócić się w tej sprawie do naszej firmy.

Teraz wiesz już wszystko o kupnie mieszkania za gotówkę, więc z pewnością proces przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka