Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

Na co zwrócić uwagę przy kupnie domu w stanie surowym

W poniższym artykule podpowiadamy, co sprawdzić kupując dom w stanie surowym.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Kupno domu to duży wydatek i ważna decyzja, niekiedy na całe życie. Nie każdy jednak ma czas i chęci budować dom samodzielnie lub zlecać to firmie. Jeśli chcesz kupić dom na rynku pierwotnym w stanie surowym, w poniższym artykule podpowiadamy, na co szczególnie zwracać uwagę.

Kupnie domu w stanie surowym

Budowa domu nie należy do najłatwiejszych czynności i ludzie często zniechęcają się tym, że taka jest ona dosyć skomplikowana i czasochłonna. Oczywiście podczas budowy nie musimy samemu prowadzić wszelkich prac, a korzystamy z pomocy odpowiednich wykwalifikowanych osób.

To czy zdecydujemy się na budowę domu od podstaw, czy na kupno domu w stanie surowym będzie zależało od kilku czynników.

Budowa domu od podstaw jest czasochłonna, dlatego zastanówmy się, czy mamy wystarczająco czasu, aby moc prowadzić budowę regularnie. Nasza decyzja będzie również zależna od tego, czego oczekujemy od domu. Kupując dom w stanie surowym, nie zawsze dostaniemy to, co byśmy chcieli i nie zawsze uda nam znaleźć dom idealny.

Propozycje domów w stanie surowym możemy znaleźć w Internecie w ofertach deweloperów. Druga możliwością jest opcja, kiedy ktoś zaczął budować dom, ale nie miał pieniędzy na jego wykończenie i musi sprzedać do w stanie surowym.

Wówczas po znalezieniu najciekawszych ofert oraz zdecydowaniu czego oczekujemy od danego domu, będziemy mogli umawiać się na spotkania z deweloperami lub innymi sprzedającymi i oglądanie domów.

Ile trzeba zainwestować w dom w stanie surowym?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Cena za metr kwadratowy to nie jedyny koszt jaki trzeba ponieść przy zakupie domu w stanie surowym. Pamiętajmy, że z definicji nie jest to dom wykończony i czasem drugie tyle wydać musimy na doprowadzenie instalacji, założenie okien i drzwi czy chociażby samo jego wykończenie, aby był gotowy do wprowadzenia się, nie mówiąc już o meblach i sprzęcie AGD. Warto te dodatkowe koszty od razu wliczyć w budżet, więc jeśli nasze finanse pozwalają nam jedynie na zakup domu, to znaczy, że sporo nam jeszcze brakuje i warto wybrać tańszą nieruchomość, by mieć pieniądze na jej wykończenie.

Co wybrać? - dom pod klucz czy wykończenie na własną rękę?

Jeśli kupujemy dom w stanie surowym od dewelopera, możemy zapłacić więcej i wziąć tzw wykończenie go pod klucz. Oznacza to, że ekipa remontowo-budowlana zatrudniona przez dewelopera wykończy dla nas dom. Zostaną położone podłogi na wylewkę, ściany zostaną otynkowane, łazienka wykończona, kuchnia kompletnie gotowa często wraz ze sprzętem agd, wszelkie kontakty założone (w stanie surowym deweloperskim mamy doprowadzoną instalację elektryczną, ale dostajemy gołe kable wystające ze ścian, bez wtyczek i gniazdek).

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykończenie, być może na własną rękę lub z własną ekipą remontową, to wszystkie te rzeczy będziemy musieli zrobić. W obecnych czasach ekipy remontowe mają napięty terminarz i czasami oczekiwanie na nie może zając kilka miesięcy, więc warto przyjrzeć się opcji wykończenia domu ze stanu deweloperskiego w stan pod klucz.

Kupno domu w stanie surowym.
Od konkurencji odróżnia nas m.in. praca na rzecz nabywców nieruchomości, a nie także na rzecz deweloperów.

Sprawdzeniu lokalizacji mieszkania

Czy kupujemy dom w stanie surowym od dewelopera czy od osoby prywatnej, warto najpierw przejechać się po okolicy i przyjrzeć kilku rzeczom:

 • Jak wygląda sąsiedztwo (nawet zapytać sąsiadów jak im się tu żyje)
 • Jak wygląda infrastruktura? Czy jest jedynie dla osób mających auto? Niestety wiele nowych inwestycji deweloperów pojawia się w szczerym polu, gdzie nie ma przystanków autobusowych lub jest do nich bardzo daleko, a droga dojazdowa nawet dla auta może być ciężka zimą. Latem zaś być może traktory będą jeździć naokoło osiedla i wycinać kukurydzę
 • Czy w okolicy są szkoły, przedszkola, żłobki, przychodnie i szpitale, lecznice weterynaryjne, sklepy spożywcze, restauracje?
 • Co planowane jest w okolicy? Tu może pomóc zajrzenie do Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który można wyciągnąć w Urzędzie Miasta lub Gminy. Czy w okolicy powstanie coś ciekawego i użytecznego, a może za kilka lat będzie tam hałaśliwe, wielkie centrum handlowe lub autostrada?

Sprawdzeniu dewelopera

Pamiętajmy również o tym, że zanim przystąpimy do oglądania, warto sprawdzić, kto jest tym potencjalnym sprzedającym. Sprawdźmy jego prace, opinie o nim oraz jak deweloper prezentuje się w KRS czy UOKiK. Warto przyjrzeć się poprzednim inwestycjom dewelopera i jakie opinie ma wśród kupujących od niego nieruchomości. Informacje te można znaleźć, chociażby w internecie, na grupach czy forach.

W przypadku podpisywania umowy deweloperskiej pamiętajmy o prospekcie informacyjnym i wszystkim co się powinno w nim znaleźć.

Jeśli interesuje nas dom w stanie surowym od osoby prywatnej, powinniśmy, poza sprawdzeniem okolicy i infrastruktury dokładnie przyjrzeć się kilku rzeczom. Osoba sprzedająca taki dom ma ku temu powody, zwykle są to powody finansowe takie jak prozaiczny brak środków na skończenie budowy, problemy prywatne itp.

Sprawdzeniu księgi wieczystej

Księga wieczysta to najważniejszy dokument każdego domu, w którym znajdują się wszystkie interesujące nas przed zakupem informacje. Wypis z księgi wieczystej dostaniemy w internecie w wersji elektronicznej lub Urzędzie Miasta w wersji papierowej, wystarczy znać jej numer, który podać nam musi właściciel.

Najbardziej interesującym w przypadku kupna domu w stanie surowym elementem księgi wieczystej jest dział III i IV.

W dziale III księgi wieczystej dowiemy się o niechcianych przez nas lokatorach i tzw dożywotnikach, którzy mogą mieszkać w nieruchomości i nie możemy się ich pozbyć.

Dział IV księgi wieczystej poinformuje nas o długach ciążących na nieruchomości. Jeśli więc właściciel zadłużył dom lub ma on inne obciążenia finansowe to właśnie tam będzie to napisane.

Sprawdzeniu stanu technicznego mieszkania z pomocą fachowca

Sprawdzenie stanu technicznego domu w stanie surowym kupionym od osoby prywatnej to chyba najważniejszy element poza sprawdzeniem jego zadłużenia. Najlepiej zabrać ze sobą fachowca z firmy Pewny Lokal lub innego budowlańca, który pozwoli ocenić nam jakość budowy i użytych materiałów. Jeśli ktoś nie miał pieniędzy na dokończenie budowy, być może używał tanich materiałów, żeby w kosztach się zamknąć. Wiele osób również podejmuje się budowy domu samemu z bratem, szwagrem czy kolegami i jakość wykonania może pozostawiać wiele do życzenia.

Fachowiec będzie wiedział również jakich dokumentów wymagać od właściciela. Przede wszystkim pamiętajmy o sprawdzeniu:

 • Planów architektonicznych. Dom, który nie ma profesjonalnych planów architektonicznych to kompletna samowolka budowlana, która może skończyć się katastrofą. Ważne jest porównanie tych planów do rzeczywistego stanu domu przez profesjonalistę
 • Pozwoleniu na budowę. Jest ono podstawowym dokumentem do rozpoczęcia robót budowlanych a jego brak oznaczać będzie poważne kary finansowe. Jest ono ważne 2 lub 3 lata od daty wystawienia, a przerwy w prowadzeniu prac budowlanych nie mogą przekracza 3 lat, po tym czasie pozwolenie na budowę traci ważność.
 • Dzienniku budowy domu. Prowadzi go szef budowy i bez niego nie będzie można oddać domu do użytku i prawnie będzie jedynie placem budowy.

Fachowiec porówna jeszcze takie rzeczy jak odległość między działkami i budynkami, zgodność planów budowy z wykonaniem i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zmierzy obrys domu na zewnątrz, sprawdzi kształt dachu i kąty nachylenia i wiele innych rzeczy, na które osoba nieznająca się na prawie budowlanym i budowlance w ogóle nie zwróciłaby uwagi.

Najlepiej, aby wybudowany dom miał już doprowadzoną instalację elektryczną i wodno kanalizacyjną. Jeśli jej nie ma, to zwróćmy uwagę czy są doprowadzone, chociażby do działki. Jeśli nie, to koszty ich doprowadzenia do działki i domu są bardzo duże. W przypadku braku możliwości doprowadzenia kanalizacji będziemy musieli z szamba.

Sprawdzeniu domu w stanie surowym od dewelopera

Dom możemy kupić w stanie surowym otwartym lub zamkniętym. Te dwa rodzaje będą się od siebie różniły m.in. tym, że w stanie otwartym mamy wybudowane ściany, strop, schody, prowizoryczny dach. Natomiast w stanie surowym zamkniętym będą wszystkie te elementy, które są w stanie surowym otwartym, ale dodatkowo pojawią się okna i drzwi wejściowe.

Sprawdzając dom w stanie surowym, powinniśmy wypytać o najważniejsze rzeczy dotyczące domu tj. rok jego powstania, wielkość powierzchni, o jego pomieszczenia. Warto na takie sprawdzenie domu przed podpisaniem umowy kupna zabrać ze sobą specjalistę, który sprawdzi, czy dom został wykonany zgodnie z normami i projektem. Fachowiec również sprawdzi ściany, strop, materiały, jakie zostały wykorzystane do budowy. Poprośmy również dewelopera o pokazanie dokumentów świadczących np. o uzyskaniu pozwolenia na budowę. Nie zapomnijmy także sprawdzić planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny dom, zawarliśmy umowę z deweloperem, to teraz czeka nas również wiele pracy przy pracach wykończeniowych.

Oczywiście na dom w stanie surowym, czy to od osoby prywatnej, czy od dewelopera jak najbardziej można wziąć kredyt hipoteczny. O ile dokładnie sprawdzimy, czy nie jest zadłużony, nie ma innych problemów w księgach wieczystych, to procedura kredytowa wygląda tak samo. Musimy złożyć wniosek o przyznanie kredytu, a z właścicielem nieruchomości podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek bądź zaliczkę by mieć pewność, że nieruchomość jest dla nas „zaklepana” na czas czekania na kredyt.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Badanie
termowizyjne

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

pewny lokal poradnik odbiory mieszkan i domow

Audyt działki

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 70 opinii.

Poznaj naszych prawników

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

DYSPOZYCYJNOŚĆ

Raport z analizy przygotowujemy w ciągu 48h.

Dyspozycyjność

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Analizy umów wykonują doświadczeni prawnicy.

Dyspozycyjność

JEDNOLITY FORMAT USŁUG

Raporty wykonywane są według sprawdzonego schematu.

Dyspozycyjność

ZGROMADZONA WIEDZA

Doświadczenie z setek przeanalizowanych umów.

Zamów analizę prawną

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka