W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób zabezpieczony zostaje kredyt deweloperski.
Kupując mieszkanie od dewelopera na kredyt, zastanawiamy się, jak zabezpieczony jest nasz kredyt, skoro mieszkanie nie ma jeszcze księgi wieczystej. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polega zabezpieczenie kredytu deweloperskiego.
Kiedy bierzemy kredyt na mieszkanie, to bank zwykle chce wpisać tzw. hipotekę, a jest ona zapisana w księdze wieczystej nieruchomości. Niestety mieszkania od dewelopera nie mają w większości przypadków księgi wieczystej, to my musimy po odbiorze mieszkania taką księgę założyć. Jak zatem bank zabezpiecza kredyt kiedy mieszanie nie ma księgi wieczystej?
Bank nie może nigdzie wpisać roszczeń ubezpieczenia kredytu, może jednak wykupić tzw. ubezpieczenie pomostowe. Polega ono na tym, że do momentu założenia księgi wieczystej dla danego mieszkania, kiedy nastąpi przeniesienie własności na nas, płacimy specjalne ubezpieczenie pomostowe, które jest zabezpieczeniem dla banku. Jest ono jakby pomostem między określeniem kredytu a zabezpieczeniem księgi wieczystej. Bank tym samym ubezpiecza się na wypadek bankructwa dewelopera i ubezpieczyciel wtedy zwrócimy mu straty.
Niestety, ubezpieczenie takie jest dosyć drogie, przy zakupie mieszkania za 500 tys. złotych to zwykle około 500 zł opłaty za samo ubezpieczenie pomostowe jako dodatek do i tak już wysokich rat kredytu. Płacimy je oczywiście, dopóki nie zostanie podpisane przeniesienie własności i założona księga wieczysta dla nieruchomości.
Ustawa deweloperska chroni kupującego przed nieuczciwymi deweloperami i obecnie bardzo rzadko dochodzi do sytuacji wielkich oszustw deweloperów, które miały miejsce przed 2012 rokiem.
Obecnie mało który deweloper finansuje swoją inwestycję jedynie z wpłat kupujących przyszłe mieszkania. Jest to prawie niemożliwe, gdyż nie ma bezpośredniego dostępu do ich pieniędzy, które to są w pełni zabezpieczone leząc na tzw rachunku powierniczym, a piecze nad tymi rachunkami pełni bank. Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty, przy otwartym deweloper może dysponować jedynie częścią środków, w miarę postępów z budowy. Rachunek zamknięty zaś pozwala przelać pełną kwotę za mieszkanie na rachunek dewelopera dopiero po przeniesieniu własności lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obecnie deweloperzy muszą posiłkować się kredytami z banków na pełne zrealizowanie inwestycji.
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!