W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy dokładnie sprawdzać księgi wieczyste.
Właścicielami większości gdańskich nieruchomości przed wojna byli Niemcy – to oni byli wpisani do ksiąg wieczystych. Gdańsk miał co prawda status wolnego miasta, ale większość jego mieszkańców czuła raczej pokrewieństwo z ziomkami z Berlina niż Polakami z Warszawy. Do takich obywateli miasta nad Motławą należał Gunter Grass – słynny pisarz mieszkał w dzisiejszej dzielnicy Wrzeszcz przy Lelewela. Lokal mieszkalny Grass był połączony ze sklepem prowadzonym przez jego ojca: nie wiadomo niestety czy w świetle ówczesnego prawa obie nieruchomości miały odrębny status czy też były połączone w jeden lokal mieszkalno-użytkowy (a może sąd ustanowił na ich rzecz wzajemne służebności – stan prawny mieszkania przyszłego noblisty był zapewne pochodną niewzruszonej woli Wilhelma, ojca Guntera).
Kupując mieszkanie w Gdańsku, w szczególności na rynku wtórnym warto sprawdzić jego stan prawny. W tym celu najlepiej spojrzeć do księgi wieczystej lokalu – elektroniczne księgi są prowadzone przez ministerstwo sprawiedliwości. Lektura księgi wieczystej może przyprawić laika o ból głowy – wielu niuansów (hipotek, służebności, roszczeń i szczegółów dotyczących zarządu budynkiem) nie sposób wyłapać na pierwszy rzut oka, a czasami dla uzyskania pełnej wiedzy konieczny jest spojrzenie do tzw. zupełnej treści księgi zawierającej dane historyczne. Precyzyjną analizę ksiąg wieczystych mieszkań w Gdańsku, tak jak w każdym innym mieście, uzyskasz dzięki raportowi Pewny Lokal.
Jedną ze specyfik gdańskich ksiąg wieczystych jest spora ilość mieszkań komunalnych (czyli wynajmowanych przez gminy). W Gdańsku jest tyle lokali komunalnych, że – według doniesień prasowych – niektóre z nich są nawet podnajmowane turystom jako wakacyjne apartamenty. Dlatego przed kupnem lokalu w Gdańsku warto – poza sprawdzeniem księgi wieczystej lokalu – przeprowadzić też kompleksową analizę księgi wieczystej gruntu. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, czy w budynku znajdują się mieszkania komunalne i jaki jest ich udział w nieruchomości wspólnej. Im większy procent w budynku posiada gmina, tym większe ryzyko, że komunalni lokatorzy nie dokładają się do czynszu i funduszu remontowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!