Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są najważniejsze dokumenty dotyczące przeznaczenia gruntu i budynku, przeczytaj o ewidencji gruntów i budynków oraz planie zagospodarowania przestrzennego. Czytając artykuł, dowiesz się również, gdzie możemy sprawdzić przeznaczenie działki. Zapraszamy do lektury.
Każda działka i budynek w Polsce ma przypisane przeznaczenie, które jest określone w Ewidencji Gruntów i Budynków prowadzonej przez starostów powiatów (w miastach na prawach powiatów są to prezydenci miast). Przeznaczenie gruntu określa jego główną funkcję: grunty mogą być rolne (orne), leśne, rekreacyjne, a także budowlane. Jedna działka może mieć w klasyfikacji gruntów kilka przeznaczeń i w związku z tym na wsiach często występują działki budowlano-rolne. Przeznaczenie ma istotną rolę przy budowie nowych budynków, bez odpowiedniego przeznaczenia nie zostanie wydane zezwolenie na budowę.
Plan zagospodarowania przestrzennego to kompleksowy dokument urbanistyczny określający przeznaczenie działek, lokalizację parków, typy i konstrukcję dróg - jest on uchwalany przez gminy (często gminy nie uchwaliły jeszcze planów dla niektórych połaci terenów, szczególnie w dużych miastach - w takiej sytuacji plan jest zastępowany przez tzw. decyzję o warunkach zagospodarowania przestrzennego, tzw. decyzja w/z).
Plan zagospodarowania przestrzennego jest najważniejszym instrumentem planistycznym, którym dysponują samorządy. Wobec tego, jeśli plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony lub zmieniony to gminna ewidencja gruntów i budynków powinna być zaktualizowana zgodnie z treścią planu. Nie dzieje się to jednak automatycznie, tak długo jak działka jest wykorzystywana w dotychczasowy sposób - nawet pomimo zmiany planu - w ewidencji figuruje dotychczasowe przeznaczenie.
Jedną z ważniejszych informacji z księgi wieczystej jest informacja o przeznaczeniu budynku i działki.
W księdze wieczystej gruntu i budynku (to jest jedna księga wieczysta) znajdują się informację dotyczące przeznaczenia zarówno gruntu, jak i budynku. W tej kwestii pierwszeństwo nad księgami wieczystymi (ekw) ma Ewidencja Gruntów i Budynków, wobec tego przed zakupem mieszkania warto sprawdzić przeznaczenie gruntu, budynku i lokalu w tej ewidencji. Jeśli dane z księgi nie zgadzają się z ewidencją, księga powinna zostać zaktualizowana. Jeśli rzeczywiste przeznaczenie działki i budynku nie jest zgodne z tym wynikającym z ewidencji, może to się wiązać z koniecznością wnioskowania do organów nadzoru budowlanego o zmianę sposobu użytkowania budynku - te wyrażą na to zgodę jeśli taka zmiana nie będzie wymagała zmian w miejscowym planie (lub wydania decyzji w/z) oraz jeśli nie będzie wymagała wydania pozwolenia na budowę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!