Zamierzasz wnieść o rozwód i szukasz informacji o tym, któremu z Was przypadnie Wasze mieszkanie? Czy jeśli przypadnie ono Tobie, będziesz musiał spłacić małżonka i zapewnić mu mieszkanie zastępcze na czas procesu? I co się stanie z Waszym kredytem hipotecznym? W takich sytuacjach pytań jest zawsze mnóstwo, bo sprawy podziału majątku po rozwodzie są bardzo skomplikowane. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiemy na kilka z najczęściej zadawanych pytań.
Spłata nieruchomości ma miejsce, gdy jeden z małżonków po podziale majątku po rozwodzie zatrzymuje dom lub mieszkanie, które do tej pory stanowiło majątek wspólny. Najczęściej jest to osoba, przy której zostają dzieci. Dzięki temu nie obciąża się je dodatkowo koniecznością przeprowadzki. Jednak wszystko zależy od wzajemnych ustaleń rozwodników.
Po podziale majątku po rozwodzie, jeśli drugi z małżonków nie otrzymał innych składników majątku wspólnego, albo nie były one równe wartości nieruchomości, musi on zostać spłacony lub na jego rzecz musi być dokonana dopłata. Tak, aby obie strony otrzymały równe wartościowo części.
Byli małżonkowie, mogą porozumieć się w kwestii wysokości spłaty. Wtedy cały proces trwa szybko. Niestety w większości przypadków, pary nie mogą się dogadać. Wtedy sąd wyznacza biegłego rzeczoznawcę, który dokonuje wyceny wszystkich składników majątku i na tej podstawie decyduje o ich podziale. Kosztem pracy rzeczoznawcy zostają obciążeni rozwodnicy.
Często jedno z małżonków zatrudnia własnego rzeczoznawcę. Koszt zatrudnienia prywatnego rzeczoznawcy jest znacznie niższy niż tego sądowego. Jednak jeśli były mąż / żona nie zgodzą się z jego wyceną, to i tak trzeba wyznaczyć biegłego. Warto jednak taką wycenę przeprowadzić, bo może ona (mimowolnie) wpłynąć na opinie rzeczoznawcy sądowego.
Spłata powinna zostać dokonana od razu po ogłoszeniu wyroku. Można jednak wnioskować do sądu o odroczenie spłaty, (na przykład, aby uzyskać kredyt) lub rozłożenie jej na rady. Sąd może, ale nie musi się do tego wniosku przychylić.
Z kolei druga strona może wtedy wnioskować o zabezpieczenie jej spłaty, poprzez wpisanie jej do hipoteki do czasu otrzymania pieniędzy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Polskie prawo rodzinne nie przewiduje konieczności wyprowadzki jednego ze współmałżonków w czasie procesu rozwodowego. Nie ma także konieczności zapewnienia byłemu współmałżonkowi mieszkania zastępczego. Jednak może się tak stać. Wszystko jest kwestią wspólnych ustaleń małżonków.
Jeżeli małżeństwo w chwili rozwodu, nadal mieszka razem, to w wyroku rozwodowym, sąd ustala warunki, na jakich zajmują wspólną nieruchomość. Nie ma znaczenia, czy należy ona do jednego z małżonków (posiada do niej tytuł prawny) czy stanowi ich majątek wspólny.
Te regulacje co do zasady mają charakter tymczasowy. Czyli aż do momentu, w którym jeden z małżonków postanowi się wyprowadzić. Albo do czasu, w którym sąd wyda nakaz eksmisji jednej ze stron w celu zapewnienia drugiej bezpieczeństwa: nadużywanie alkoholu, przemoc itp.
Podział majątku po rozwodzie jest rzeczą oczywistą. Jeśli para nie podpisała przed ślubem intercyzy, to dzieli się wszystkie wspólne aktywa po połowie. A co dzieje się z zobowiązaniami, na przykład kredytem hipotecznym?
Jeśli kredyt został wzięty wspólnie, to małżonkowie w dalszym ciągu mają jednakowy obowiązek jego spłaty. Nawet wtedy, jeśli nieruchomość przypadła w podziale jednemu z nich. Dlatego sami muszą ustalić, które z nich będzie ten kredyt spłacać. Sąd tego nie zrobi.
Po ugodzie mogą udać się do kredytobiorcy i wnioskować o wykreślenie jednego z małżonków z umowy kredytowej lub cesję na inną osobę (nowego partnera, rodzica itd.).
Aby bank wyraził na to zgodę, to musi potwierdzić zdolność kredytową tego jedynego kredytobiorcy lub nowego. Jeśli ta zdolność jest, to strony kredytu podpisują aneks do umowy. Jeśli osoba, która chce przejąć dług, nie ma tej zdolności, to bank może uzależnić swoją zgodę od dodatkowego zabezpieczenia (dodatkowa hipoteka lub poręczenie).
Jeśli bank i tak nie wyrazi zgody lub małżonkowie, nie chcą dokonywać zmian w banku, mogą podpisać między sobą umowę regulującą te kwestie. Dobrze, aby taka umowa była podpisana u notariusza. Wtedy zapisują w niej, kto spłaca raty kredytu.
Dla banku nic się nie zmienia. Jednak w razie problemów, były współmałżonek ma prawo do roszczenia regresowego w stosunku do tego, który nie płacił swojej części raty.
Jeśli nie ma porozumienia między małżonkami, najlepszym wyjściem jest sprzedaż mieszkania, spłata hipoteki i podział pozostałej części środków.
Często w podziale majątku po rozwodzie, przewagę w procesie zyskuje osoba, która jako pierwsza składa wniosek. W ten sposób niejako wyznacza dalszy kierunek sprawom.
Dlatego, jeśli potrzebujesz szybko uzyskać wycenę nieruchomości, by móc ustalić z prawnikiem dalsze kroki, skorzystaj z usług Pewnego Lokalu. W ciągu 48 H od oględzin nieruchomości przez naszego rzeczoznawcę otrzymasz jej operat szacunkowy, który możesz załączyć do wniosku sądowego.
Możesz wykorzystać go także, aby porozumieć się ze współmałżonkiem, co do podziału majątku po rozwodzie, bez konieczności powoływania biegłego sądowego. Pamiętaj, że jego powołanie nie tylko podnosi koszty procesu, ale także znacznie wydłuża podział majątku w czasie. Warto więc tego unikać.
Obejrzyj nasz film.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie operatu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać operat w dowolnym terminie.
Ustandaryzowane operaty według sprawdzonego schematu.
W przeciwieństwie do tzw. hurtowni operatów, przykładamy się do każdego zlecenia.
Obejrzyj nasz film.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!