Podatek od nieruchomości dla lokali użytkowych różni się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy powierzchnia. Dowiedz się, jakie są obowiązujące stawki, jak je obliczyć oraz jakie możliwości optymalizacji podatkowej masz – czytaj dalej!
Lokale użytkowe, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, zostają opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Jego wysokość ustalona jest przez urząd gminy lub miasta. Mowa tutaj o wszystkich budynkach, gdzie prowadzone są firmy. Wśród takich miejsc można wymienić na przykład domy, magazyny, sklepy, garaże, jak również część budynków i lokali o przeznaczeniu usługowym, gospodarczym, mieszkaniowym. Należy pamiętać także o terminowym zapłaceniu należności, aby nie zostały naliczone odsetki.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa stawka dla podatku od nieruchomości w przypadku lokali użytkowych nie może być wyższa niż 33,10 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Jeżeli chodzi o grunty, jakie przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej, to stawka maksymalna to 1,34 zł za 1 m2 powierzchni gruntu. Na podstawie tych danych ciężko może być wyliczyć kwotę podatku, którą należy uregulować.
Istnieje możliwość skorzystania z usług specjalistów z Pewnego Lokalu, którzy przygotują deklarację podatkową. Jest to ogromne ułatwienie, ponieważ każdy przedsiębiorca będzie miał pewność, że jego deklaracja podatkowa odnosząca się do nieruchomości, zostanie sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Ciekawostką jest to, że istnieje możliwość zastosowania zwolnień z podatku od nieruchomości przy lokalach użytkowych. Na liście osób, które są do tego uprawnione, znajdują się osoby, które:
Nie każdy wie, czy wobec siebie może zastosować takie zwolnienia, dlatego ma możliwość skorzystania z usług specjalistów od podatków od nieruchomości.
Ważne jest to, aby opłacając podatek od nieruchomości, pamiętać o formalnościach. Osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki, które nie mają osobowości prawnej, muszą wypełnić deklarację DN-1. Do tego dokumenty należy dodać dwa załączniki - ZDN-1 i ZDN-2. Każdy z nich musi samodzielnie dokonać obliczeń podatku, który należy uregulować. Nieco łatwiej mają osoby fizyczne, które opłacają kwotę, jaka zostaje im narzucona przez urząd gminy/miasta na podstawie wcześniej złożonej deklaracji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Do 15 dnia każdego miesiąca osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki, które nie mają osobowości prawnej, są zobowiązane do uregulowania należności. Takich płatności mają dwanaście w każdym roku.
Osoby fizyczne za podatek od nieruchomości płacą w czterech ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!