Dla wielu Polaków własne mieszkanie jest spełnieniem marzeń, ale też najlepszą lokatą kapitału w tych niepewnych czasach. Jednak pomimo bardzo wysokich cen, właściciele niechętnie sprzedają swoje mieszkania. Dlatego kupujący coraz częściej muszą zwracać swoją uwagę w stronę mieszkań z rynku pierwotnego. Sprawdzamy więc ile mieszkań, oddaje się w Polsce do użytku? Jakie są prognozy? I w jaki sposób można uchronić się od wysokich kosztów w przyszłości przy zakupie nowego mieszkania? Te wszystkie informacje znajdziesz w artykule poniżej.
Między 2010 a 2021 rokiem w Polsce oddano do użytkowania 2 045 372 mieszkania. Analizując dane statystyczne, można zauważyć, że od roku 2014 liczba mieszkań wchodzących na rynek stale wzrastała.
W dużej mierze był to efekt obniżek stóp procentowych przez RPP. Niewielkie koszty kredytu i niskie zwroty z lokat sprawiły, że Polacy zaczęli inwestować swoje środku w zakup mieszkania. A zwiększony popyt, przełożył się na wzrost podaży mieszkań. Deweloperzy chętnie rozpoczynali kolejne inwestycje. Przy niskich kosztach budowy (cenach materiałów i robocizny) ich zysk był bardzo wysoki.
W 2014 ruszył także rządowy program dopłaty do kredytów mieszkaniowych Mieszkanie dla Młodych. Zachęcał on osoby do 35 r. życia do zaciągnięcia kredytów na własne mieszkanie.
Wykres 1. Liczba mieszkań oddanych do użytku w Polsce w latach 2010 - 2021
Według raportu GUS w 2021 roku oddano do użytkowania 234,7 tys. mieszkań. Ich łączna powierzchnia to 21,8 mln mkw. Przeszło 60% tych lokali, zostało wybudowanych przez deweloperów, a 37,6% przez inwestorów prywatnych. Udział pozostałych typów mieszkań w zestawieniu np. mieszkań komunalnych czy spółdzielczych jest znikomy i wynosi tylko 2% ogółu.
W stosunku do roku 2020 liczba oddanych mieszkań wzrosła o 6,3%. Co ciekawe, to nie deweloperzy a inwestorzy indywidualni odpowiadają za ten przyrost. W porównaniu do poprzedniego roku, oddali oni aż o 19,4% mieszkań więcej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto wspomnieć, że przeciętna wielkość użytkowa mieszkania oddanego do użytku w roku 2021 wyniosła 92,9 mkw, czyli wielkość odpowiednia dla 3, 4-osobowej rodziny.
Tablica 1. Mieszkania oddane do użytku w 2021 r.
Już teraz można przewidywać, że rok 2022 przyniesie wzrost ilości mieszkań oddanych do użytku. Wg wstępnych danych GUS-u w okresie od stycznia do sierpnia tego roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rok temu. Blisko 145,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 1,8 mln mkw, to o 1,8% więcej niż w roku ubiegłym.
Podobnie jak poprzednich okresach najwięcej lokali oddają deweloperzy (85,6 tys. mieszkań). Inwestorzy indywidualni oddali już 58,1 tys. mieszkań. Mieszkania komunalne i zakładowe, to tylko 1,3% wszystkich mieszkań.
Wydawać by się mogło, że trend wzrostowy na rynku mieszkaniowym będzie trwać jeszcze długo. Nic bardziej mylnego. Dotychczasowe wzrosty, są powiązane z dobrą sytuacją gospodarczą w poprzednich latach. Rozpoczęte inwestycje, muszą zostać ukończone. A średni czas od oddania mieszkania do użytku to od 2 do 5 lat.
Zatem to, jak będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w kolejnych latach, będzie zależne od obecnej sytuacji w kraju.
Obserwowane od zeszłego roku, wzrosty cen materiałów budowlanych i robocizny, stale rosnące koszty energii, podwyższenie stóp procentowych, już wpłynęły na spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Od stycznia do sierpnia obniżyła się o 5,7%, w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r.
Spadła także liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ciągu 8 miesięcy 2022 r. rozpoczęto budowę 148,9 tys. mieszkań, czyli o 23,4% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 85,1 tys. mieszkań, a więc o 27,0% mniej. Natomiast inwestorzy indywidualni 61,4 tys. co jest spadkiem o 17,4%.
Dlatego można się więc spodziewać, że w kolejnych latach liczba mieszkań wchodzących na rynek nie tylko nie wzrośnie, lecz wręcz spadnie. Co z pewnością będzie miało wpływ na ich ceny.
Odbierasz niedługo klucze do wyczekanego mieszkania? Jeśli tak, to pamiętaj, że etap odbioru deweloperskiego decyduje o tym, czy w przyszłości poniesiesz dodatkowe wydatki, czy też nie. Dlaczego?
Deweloperzy bardzo często, naginają normy i pracują niedokładnie, byleby mieszkania oddać szybko i przy jak najniższym koszcie. A te fuszerki mogą się stać Twoim wydatkiem, jeśli nie wykryjesz ich na czas.
Dlatego oferujemy Ci usługę odbioru deweloperskiego. Nasi wykwalifikowani i co najważniejsze doświadczeni inżynierowie, na Twoje zlecenie mogą wykonać taki odbiór. Sprawdzą, czy deweloper wywiązał się z umowy i sporządzą raport. Zyskasz pewność, że otrzymasz mieszkanie, za jakie zapłaciłeś.
Wiem, jak działać i gdzie szukać usterek. Jesteśmy największą tego typu firmą w Polsce. Pomogliśmy już ponad 30 tys. Polakom w całym kraju. Za ponad 400 tys. znalezionych usterek musieli zapłacić deweloperzy, a nie nasi klienci.
Sprawdź nasze opinie i przekonaj się, dlaczego jesteśmy Pewnym Lokalem.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Zachęcamy do obejrzenia naszej lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!