W poniższym artykule wyjaśniamy, co warto wiedzieć o mieszkaniu za odstępne.
Czym jest mieszkanie za odstępne? To forma umowy zapewniająca stalą kwotę czynszu, meldunek oraz długookresowy wynajem z brakiem obaw, o wypowiedzenie umowy. Nie jest to typowe kupno mieszkania. Umowa obejmuje jedynie wykup praw do zamieszkiwania nieruchomości, bez uwzględnienia zasad ustawy o ochronie praw lokatorów. Umowa obejmuje mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego.
W przypadku mieszkania za odstępne, lokatorzy poza kaucją i czynszem zobowiązani są do wnoszenia dodatkowych kwot za korzystanie z określonych przywilejów (główne chodzi tu o gwarancję stałego czynszu przez cały okres trwania wynajmu). W tym przypadku konieczne jest uiszczenie odstępnego, który nie jest tym samym co kaucja, o czym należy pamiętać, decydując się na mieszkanie za odstępne. Kaucja zostaje zwrócona z dniem zakończenia umowy (on ile oczywiście najemca nie wyrządzi w mieszkaniu żadnych wymagających kosztownej naprawy szkód), natomiast odstępne to jednorazowa kwota, niepodlegająca zwrotowi.
Korzystanie z mieszkania za odstępne ma wiele korzyści, zarówno dla najemcy, jak i dla właściciela mieszkania. W przypadku tego ostatniego odstępne jest jednorazowym, dość pokaźnym zastrzykiem gotówki.
To także pewność posiadania lokatora, który będzie wynajmował mieszkanie przez długi czas, a co za tym idzie właścicielowi, odejdzie problem ciągłego poszukiwania nowych wynajmujących.
Czasem może zdarzać się, że mieszkanie za odstępne nie jest w idealnym stanie i wymaga nieco odświeżenia. W takim przypadku najczęściej właściciele w porozumieniu z najemcami obniżają nieco czynsz, aby ci ostatni w zamian za to wykonali niezbędne prace remontowe na własną rękę. Nie ma przeciwwskazań ku temu, by właściciele sprzedali mieszkanie najemnicy tuż po zakończeniu okresu odstępnego. Ta kwestia zależy wyłącznie od ustaleń obu stron. Dla zachowania bezpieczeństwa, warto, aby najemca wykonujący remont zadbał o zapis w umowie mówiący o tym, że właściciel mieszkania za jego wykonanie zobowiązuje się do obniżenia czynszu. Tym samym najemca zobowiązuje się do tego, że nie będzie się ubiegał o zwrot kosztów, jakie poniósł na prace remontowe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie z mieszkania za odstępne, musi koniecznie zadbać o to, by umowa pomiędzy stronami została zawiązana w formie pisemnej. To bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek, gdyby najemca bądź właściciel nieruchomości nie wywiązywali się ze swoich założeń umowy.
W umowie mieszkania za odstępne powinny znaleźć się następujące informacje:
Tak naprawdę im więcej szczegółów dotyczących umowy znajdzie się w zapisie, tym lepiej.
W sporządzeniu umowy może oczywiście pomóc prawnik, który przeanalizuje wszystkie zapisy pod kątem nie tylko zgodności z prawem, ale również będzie miał na względzie to, które zapisy należy rozwinąć, a które wymagają uzupełnienia.
Każdy najemca, chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, przed podpisaniem umowy powinien w miarę swoich możliwości sprawdzić właściciela. Mieszkanie za odstępne może zaoferować wyłącznie jego prawowity właściciel, posiadający tytuł prawny do tego lokalu. Jak sprawdzić, czy osoba oferująca mieszkanie rzeczywiście jest jego właścicielem? Tu niezbędne jest sięgnięcie do akt własności bądź księgi wieczystej lokalu.
Jak wiadomo, z mieszkania za odstępne mogą korzystać wyłącznie prawni właściciele lokali. W przypadku właścicieli mieszkań należących do gminy, miasta czy spółdzielni mieszkaniowej, nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju umowy najmu, jeżeli formalny właściciel nie wyrazi na to zgody. Koniecznie w formie pisemnej. Podobna zasada dotyczy najemcy, który po opłaceniu odstępnego, nie może wynająć mieszkania innej osobie.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!