W poniższym artykule wyjaśniamy, o czym należy pamiętać, kupując mieszkanie przed ślubem.
Często zdarza się, że jeden ze współmałżonków, jeszcze przed ślubem, wchodzi w posiadanie nieruchomości. Czy po zawarciu związku małżeńskiego staje się ona częścią wspólnego majątku? Zapraszamy do lektury.
Jeżeli jeden ze współmałżonków stał się właścicielem nieruchomości jeszcze przed ślubem (a więc przed powstaniem wspólności majątkowej małżeńskiej), wówczas owa nieruchomość po ślubie pozostaje częścią majątku osobistego męża lub żony. To samo dotyczy również przedmiotów urządzenia domowego (wyposażenia lokalu), z których, podobnie jak z samej nieruchomości, współmałżonek może korzystać w trakcie trwania związku małżeńskiego. Oznacza to, że w przypadku rozwodu druga strona nie powinna liczyć na uzyskanie udziału w nieruchomości, która pozostaje w majątku osobistym drugiej strony. Nie będzie to jednak jednoznaczne z automatycznym nakazem opuszczenia loklau przez współmałżonka, nie posiadającego do niego praw.
Sąd w wyroku rozwodowym określa sposób korzystania przez obie strony z nieruchomości, jeżeli w chwili orzekania rozwodu małżeństwo mieszka wspólnie (ma to zastosowanie nawet w przypadku, gdy jeden z małżonków na jakiś czas wyprowadził się ze wspólnie zajmowanego lokalu, jeżeli jego intencją był powrót do niego). Z określeniem sposobu korzystania z nieruchomości będziemy mieć do czynienia nawet wtedy, gdy żaden ze współmałżonków nie posiadał prawa własności do lokalu, a małżonkowie korzystali z niego na zasadzie najmu lub użyczenia (nie dotyczy to sytuacji, gdy miejscem pobytu małżonków była nieruchomość, należąca do innego członka rodziny).
W przypadku, gdy nieruchomość została nabyta przed ślubem na kredyt, a małżonkowie w czasie trwania związku małżeńskiego wspólnie spłacali zaciągnięte zobowiązanie, będzie to oznaczać, że strona nieposiadająca prawa własności do nieruchomości będzie przy wykorzystaniu swoich dochodów spłacać majątek osobisty drugiej strony. Zgodnie z art. 31 § 2 punkt 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku wspólnego należą „pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków”. W takiej sytuacji w przypadku rozwodu współmałżonek nieposiadający prawa do nieruchomości będzie mogł starać się o zwrot środków, wpłaconych z tytułu wkładu w raty kredytowe. Zgodnie z art. 45. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny.
Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności”.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!